Cestujete s bábätkom? Pár dobrých rád, ako uchovať jedlo

Výlet, cesta k babičke, na chalupu alebo odchod na dovolenku sú vždy spojené s veľkým balením, organizovaním, ale aj s uvažovaním, ako previezť svojmu bábätku v bezpečí jedlo, čo mu pribaliť na cestu do balíčka, aby mu chutilo, a pritom zostalo neškodné. Samozrejme, ak už nedojčíte.

16-shutterstock_2056218686-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Základom sú sklenené obaly

Ovocné detské výživy, mäsovo-zeleninové príkrmy, ale i hlavné chody, ktoré sa predávajú v lekárňach a v bežnej obchodnej sieti, sú ideálnym riešením. Po otvorení ich môžete prihriať alebo podať v izbovej teplote. Po otvorení však už nespotrebovanú časť neskladujte. Nebolo by to hygienické a pre dieťa bezpečné.

Manipulácia s výživami a príkrmami je ľahká, stačí pribaliť vyvarenú lyžičku, podbradník (dobre poslúži aj látková plienka) a kŕmiť môžete i v autosedačke. Nezabudnite pribaliť do tašky vlhčené papierové obrúsky. Ich spotreba býva na cestách vysoká.

Mlieko? Prečo nie?

Potrebuje ešte vaše dieťa niekoľko dávok mlieka denne? Vyvarte fľaštičku, starostlivo ju vysušte a nasypte do nej patričný počet odmeriek mlieka podľa veľkosti dávky, ktorú potrebujete. Uzavretú fľaštičku zabaľte do obalu, prípadne do termoobalu.

Prevarte presnú dávku dojčenskej vody (do roku veku by podľa pediatrov mali deti piť iba dojčenskú vodu, pretože obsahuje i rôzne minerály a ďalšie prvky, napríklad jód, ktoré deti potrebujú), nechajte ju vychladnúť asi na 45 stupňov Celzia. Vodu prelejte do termosky, určenej jedine na tieto účely.

Pred podaním mlieka stačí preliať vodu do fľaštičky, dôkladne pretrepať a mlieko je hotové. Tento spôsob je hygienickejší než prevážanie hotového mlieka v termoobale. Zvyšok nedopitého mlieka už nepoužívajte, rovnako ako zvyšky príkrmov a výživ.

Piškóty aj ovocie

Keď má váš potomok už prvé zúbky a vek na kúsky ovocia či sušienok, stačí do plastových škatuliek uložiť umyté a pokrájané ovocie – najlepšie len jablká, prípadne hrušku, kúsok banána. Do podobnej uzavierateľnej škatuľky zabaľte sušienky, piškóty, prípadne kúsky chleba či tmavého pečiva.

Čítajte tiež:

Ako uchovávať pokrmy na chalupe?

Keď si navaríte hlavné jedlo do zásoby, aby ste netrávili celé leto pri sporáku, rozdeľte potravu na porcie a uložte do jednotlivých čistých vyvarených plastových alebo sklenených nádobiek. Tie potom zatvorené uložte do chladničky, prípadne dajte zmraziť. Po rozmrazení už nezmrazujte druhýkrát!

Pri chladení v chladničke je potrava bezpečná iba 48 hodín, dlhšie ju neuchovávajte. Mlieko a mliečne kaše neskladujte vôbec, zvyšky vylejte a pri ďalšom kŕmení vytvorte čerstvú novú dávku. Materské mlieko vydrží v chladničke 24 hodín, musí byť uložené v uzatvorenej fľaštičke. V mrazničke pri mínus 18 stupňoch Celzia má trvanlivosť až tri mesiace.

12.7.2023 2:58| autor: Redakcia Babywebu.sk | zdroj: Redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist