babyweb.sk > Žena > Rodina > Aká som matka?
Aká som matka?
Pre niektoré ženy je materská dovolenka tá najkrajšia časť života a materstvo ich úplne napĺňa, pre iné je to obdobie, ktoré musia prežiť, aby sa potom zase mohli naplno venovať svoje kariére. Je niečo medzi tým?
Určite. Je veľa aj takých žien, ktoré dokážu skĺbiť materskú i kariéru. Pre niektoré je to otázka voľby, pre iné nutnosť.
Ako sa vám darí v úlohe mamičky, milé čitateľky? Užívate si materskú alebo počítate dni, kedy sa vrátite do „normálneho“ života? Na vaše názory sa tešíme v diskusii, tie najzaujímavejšie uverejníme na našom webe a odmeníme milým darčekom.
Čo je „dobre“?
So svojou voľbou sú spokojné tie ženy, ktoré sa rozhodnú podľa svojich potrieb a reálnych možností. Nespokojné bývajú tie, ktoré nemajú príliš na výber. Ako z toho von?
Existuje niekoľko variantov:
1. Matka len na materskej, nevenuje sa svojej kariére ani záľubám
výhody: Dieťa má jednu stabilnú osobu, svoju matku, ktorá neustále a kedykoľvek zaisťuje jeho potreby. Môže skúmať svoje hranice a spoľahnúť sa na matkinu prítomnosť. Matka môže voliť jednoznačné výchovné stratégie, vie, kedy je dieťa unavené a kedy sa len zlostí, môže zvoliť aj prísnejší trest (dať na zadok alebo odvedenie do inej miestnosti), pretože trest je vyvážený dostatkom ďalšieho času, kedy si s dieťaťom hrá, mazná, prejavuje mu svoju lásku. Aj keď je detí v rodine viac, môže sa každému individuálne chvíľu venovať. Viac detí potom tiež prináša matke rozptýlenie, pretože venovať sa škole či vzťahovým problémom starších detí, tvoriť a športovať s mladšími a potom s najmladšími tráviť čas v citoslovciach, je naozaj činnosť veľmi pestrá.
nevýhody: Ak je matka s dieťaťom stále a deti sú malé, môže byť unavená a jej pozornosť roztrieštená. Od detí môže potom utekať k iným činnostiam – klábosenie s kamarátkami, televízia, diskusia na internete, ale tiež napríklad prehnané upratovanie či dlhé varenie. To potom síce fyzicky trávi s deťmi veľa času, ale hlavou je mimo. Matky, ktoré nemajú inú náplň ako starostlivosť o dieťa, ľahšie podliehajú syndrómu „opusteného hniezda“.
2. Matka, ktorá sa venuje kariére a dieťa má opatrovateľku alebo je v jasliach
výhody: Matka neprichádza o postavenie v práci, vo svojom voľnom čase môže mať dostatok síl sa svojím deťom naplno venovať, nie je tak unavená z neustáleho odpovedania na otázky prečo a ako, nemusí behať a upratovať hračky, variť obedy a robiť desiaty. Dieťa môže mať v kolektíve kamarátov a potom sa teší domov na svoje hračky.
nevýhody: Matky môžu byť celodenným zhonom unavené, v strese, ťažko sa na dieťa prelaďujú. Nemusia byť spokojné s tým, ako vyzerá domácnosť, môžu byť nešťastné z toho, že niektoré emočné výlevy svojho dieťaťa nemôžu ovplyvniť, či im nerozumejú a miesto toho, aby strávili s dieťaťom pekný a pokojný večer, dieťa sa práve zlostí a je nepokojné.
3. Matky na materskej, čiastočne pracujúce
Zdá sa, že táto možnosť je pre deti aj matky asi najvýhodnejšia. Ale aj tak nemôžeme tvrdiť, že je optimálna pre všetkých a vždy. Nie je možné povedať, čo je pre koho dobré.
Tiež sa nedá povedať, že nevýhody, ktoré sme popísali, hrozia u každého. Ak je osobnosť matky taká, že jej prináša veľkú radosť s deťmi ostať doma a je schopná možné riziká minimalizovať, bolo by pre ňu paušálne nariadenie práce na polovičný úväzok či striedanie na materskej s otcom jednoznačne negatívne.
Rovnaký stres by však zažila matka, ktorá by nezohnala opatrovateľku a vidina zostať doma by pre ňu bolo nesmierne frustrujúca.
Dobre je to, čo nám vyhovuje
Vždy je potrebné zhodnotiť reálne možnosti (financie, pracovné možnosti), svoje potreby, ale tiež osobnosť dieťaťa. Každé usporiadanie môže byť výhodné, ale musia sa do úvahy brať aj povahové vlastnosti dieťaťa.
Dieťaťu, ktoré je výrazne úzkostné, emocionálne labilné a krehké, zrejme nebude matka, ktorá bude preferovať kariéru a dieťa bude napríklad v jasliach, žiadnym veľkým prínosom. Jeho úzkostlivosť sa môže prejavovať v dlhodobej chorobe alebo v zlostení.
Rovnako tak dieťa výrazne aktívne, môže na prvý pohľad matku opúšťať rado, ale tí, ktorí sa o neho starajú, potom nedokážu zvládnuť jeho temperament.
Pokúsme sa porozumieť potrebám dieťaťa a zároveň vyhovieť aj svojím predstavám o živote, dobrý kompromis vždy nájdeme. Nie je to ľahké, ale ide to.