Bolesť v krku, angína a mononukleóza

Bolesť v krku je nepríjemná pre dospelého, nieto ešte pre dieťa. Ako spoznáme, že naše dieťatko bolí v krku a ako mu pomôcť?

Krčné infekcie

Pocit bolesti v krku je sprievodný jav zápalu. Môže to byť angína, hnisavý alebo nehnisavý zápal mandlí alebo chrípka, ale najčastejšie je to vírusové ochorenie nosohltana.

Tieto infekcie sa najčastejšie vyskytujú v jesenných a zimných mesiacoch, ale tiež na jar, keď je organizmus oslabený a voči chorobám citlivejší.

Príznaky zápalu nosohltana:

  • bolestivé prehĺtanie, dieťa odmieta jesť
  • zvýšená teplota alebo horúčka
  • bolesť vystreľuje do ucha
  • na krku sú zdurené miazgové uzliny
  • zápal nosohltana u detí často sprevádza bolesť brucha

Ako môžem pomôcť?

  • Odmerajte dieťaťu teplotu, pri horúčke podajte lieky v dávke zodpovedajúcej veku a hmotnosti dieťaťa podľa príbalového letáka v škatuľke lieku.
  • Pozrite sa dieťaťu do úst, či nemá na mandliach biele škvrny alebo povlak.

Povlaky na mandliach môžu svedčiť o hnisavej angíne alebo infekčnej mononukleóze. Silne začervenaný bodkovaný krk môže byť príznakom hnisavej angíny, aj keď nenájdete povlaky na mandliach! Pri pretrvávaní horúčok a nepoľavujúcej bolesti v krku navštívte lekára. Odoberie výter z krku a zváži nasadenie špecifických liekov (predovšetkým antibiotík).

Angína

Angína je zápal mandlí. Často sa spája so zápalom nosohltana. Väčšina týchto zápalov je vírusového pôvodu. Iba štvrtina až tretina je spôsobená baktériami a z nich predovšetkým streptokokom, rovnakou baktériou, ktorá vyvoláva šarlach.

V tom prípade hovoríme o hnisavej angíne. Postihuje predovšetkým podnebné mandle. Ochorením trpia hlavne deti v školskom veku a dospievajúci. Angíny sa často opakujú a vracajú.

Čas od nákazy do začiatku prvých príznakov sú 2 – 4 dni.

Príznaky ochorenia:

  • horúčka, triaška, prejavy uťahania, bolesti brucha, vracanie
  • bolesť v krku zhoršujúca sa pri prehĺtaní
  • zväčšené mandle s belavými povlakmi alebo čapy
  • potiahnutý jazyk, ktorý môže byť neskôr až malinovočervený
  • zväčšenie a bolestivosť krčných uzlín

Ako môžem pomôcť?

  • podať paracetamol na zníženie teploty
  • polotekutá strava, chladné nápoje
  • Väčšiemu dieťaťu môžu pri bolesti pomôcť pastilky proti zápalu a proti bolesti.

Vyšetrenie lekárom je nutné. Neliečená bakteriálna angína môže viesť k postihnutiu ľadvín a srdca. Základným liekom sú penicilínové antibiotiká, ktoré lekár po potvrdení diagnózy predpíše.

Komplikácie hnisavej angíny

Najčastejšou komplikáciou je šírenie zápalu do okolia mandlí vedúceho k zápalovému presiaknutiu okolitého tkaniva, teda vzniku tzv. flegmóny alebo vytvorenia ohraničeného ložiska hnisu v okolí mandlí. Prejavuje sa silnou narastajúcou bolesťou v krku.

Na rozdiel od angíny ide o jednostranné postihnutie. Bolesť býva taká veľká, že obmedzuje prehĺtanie. Pacient ťažko artikuluje vzhľadom na obmedzenú pohyblivosť dolnej čeľuste. Ochorenie sprevádza vysoká horúčka, triaška, vyčerpanosť.

Intenzívna antibiotická liečba je nevyhnutná a v prípade abscesu je nutné i rozrezanie hnisavého ložiska a vypustenie hnisu.

Čítajte tiež:

Odstrániť krčné mandle?

Odstránenie krčných mandlí sa odporúča obyčajne vtedy, ak opakované hnisavé zápaly smerujú k závažným komplikáciám, ako je napríklad tvorba abscesu.

V prípade zväčšených krčných mandlí, v ktorých opakovane dochádza k zápalom, sa krčný špecialista rozhoduje skôr o ich zmenšení zrezaním, keď časť tkaniva zostáva ponechaná.

Infekčná mononukleóza

Zápal mandlí môže byť spôsobený vírusom infekčnej mononukleózy. Tá postihuje prevažne deti a mladistvých a jej klasický obraz je angína s výrazne zväčšenými krčnými uzlinami. Čas od nákazy k prvým príznakom ochorenia kolíše medzi 3 dňami až 2 týždňami. Po období zvýšených teplôt, nechutenstva, malátnosti, únavy dochádza k tvorbe povlaku na krčných mandliach, k horúčkam, prípadne vyrážkam po tele. Dôjde k zdureniu miazgových uzlín v celom nosohltane, čo vedie k typickému huhňaniu. Dochádza tiež k zväčšeniu pečene a sleziny.

Pečeňové ochorenie, spojené so zvýšenými pečeňovými testami, sprevádza mononukleózu takmer vždy. Angína nereaguje na liečbu antibiotikami. Ochorenie trvá 2-3 týždne. Základom liečby je pokoj na lôžku a pečeňová diéta.

1.6.2016 1:00| autor: Martin Gregora

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist