babyweb.sk > Dieťa > Starostlivosť > Otcovia, buďte aktívni
Otcovia, buďte aktívni
ROZHOVOR: Martin Jára je zaujímavý a inšpiratívny muž. Otec štyroch detí, psychológ a publicista stojí na čele Ligy otvorených mužov. S Babywebom sa porozprával o otcoch a otcovstve.
V čom je rola otca pri výchove detí iná ako rola matky?
Pri prednáškach používam takú pomôcku. Nazýva sa tri A, ktoré znamenajú autonómiu, autoritu a agresiu. Sú to vlastne tri základné otcovské kompetencie.
Prvé A je autonómia. Od okamihu, keď sa dieťa narodí, začína sa postupne oddeľovať od matky. Najskôr sa oddelí fyzicky, potom sa vzdiali aj emočne. V tomto separačnom procese je otec veľmi dôležitý. Mal by dieťaťu citlivo pomáhať stavať sa na vlastné nohy, mal by ho podporiť v tom, že dokáže robiť veci samo. Pre ženu je ťažké dieťa pustiť, pretože je s ním zviazaná pomyselnou pupočnou šnúrou. Je zaujímavé, že v pôrodniciach pupočnú šnúru často strihajú otcovia. Je to vlastne taký symbolický okamih. Ty si ten, kto oddeľuje dieťa od mamy.
Druhé A je autorita. Samozrejme, je to určitá schéma, no predsa len v rodinách je väčšinou otec ten, kto má väčšiu autoritu. Súvisí to aj s jednou zdanlivo jednoduchou vecou. Otec je proste fyzicky väčší, a tak má v očiach dieťaťa väčšiu silu a moc ako mama. Autorita je dôležitá, no nie taká, ktorá trestá a zneužíva, ale zdravá autorita, ktorá nastavuje hranice. Niekto si spája autoritu s trestami. Ja rozhodne nie. Myslím si, že v podstate sa dá vychovávať bez trestov práve tým, že držím pevné hranice a som schopný s dieťaťom od malička vyjednávať, čo je možné pre mňa, preňho, pre našu rodinu a čo už nie.
Tretie áčko je agresia. Je veľmi dôležité, aby otec nezablokoval agresivitu vo svojich deťoch, a to nielen u chlapcov, ale aj u dievčat. Rozhodne sa nestotožňujem s tým, že agresia je zlá. Agresivita je normálna, je dobrá napríklad na to, aby si človek určil hranice, povedal – toto áno, toto nie –, alebo aby niečo presadil. A otcovia by mali túto silu kultivovať. Otcovia napríklad často podporujú svoje deti v športe, čo je veľmi vhodná forma agresie. Tiež je fajn, keď sa otec so svojimi deťmi napríklad bije. Deti si tak skúšajú silu, vnímajú, že je niekde protisila, že niekto niekedy zvíťazí, inokedy prehrá, čo je vlastne také nenápadné učenie sa pravidlám. Pretože aj agresia potrebuje pravidlá. Keď ich nemá, tak sa stane patologickou.
Ako hodnotíte určitý trend, keď sa čiastočne zmazáva rozdiel medzi mužom a ženou? Aký vplyv to má na rodičovstvo?
Žijeme v období, keď sa mení definícia ženskej a mužskej identity, dosť sa to relativizuje a mixuje. Už nemáme jasné oporné body toho, čo prislúcha mame a čo otcovi. Z hľadiska rodičovstva je to skôr výhoda: rodičia sú zastupiteľnejší, flexibilnejší… Keď napríklad žena zarába viac ako muž a muž je doma s deťmi, tak prečo nie, keď im to tak vyhovuje a keď to psychicky aj partnersky zvládnu. Zároveň si však myslím, že určitá časť tejto životnej skúsenosti je neprenosná, že hranice medzi pohlaviami úplne zotrieť nemôžeme a ak sa mužské a ženské roly úplne prehodia, je to pre deti mätúce. Určite by som dal prednosť tomu, aby sa v prvom roku života o dieťa starala hlavne mama.
V čom sa líši rola otca dcéry a otca syna?
Aj pre synov, aj pre dcéry je otec prvým mužom ich života, takže podľa otca si deti vytvárajú predstavu o svojom partnerovi. Podľa toho, ako sa otec správa k matke, si aj deti vytvárajú vzťahový model. Ak je teda napríklad otec pasívny alebo neprítomný, bude mať žena tendenciu hľadať si podobného partnera a dokonca ho tlačiť do podobnej, pasívnej roly. Otec je pre dievčatá dôležitý v tom, ako podporuje a akceptuje ich ženstvo. Pre dospievajúce dievča je napríklad veľmi dôležité, aby mu otec povedal, že dobre vyzerá. Je to také základné potvrdenie ženstva. Syn sa od otca zasa učí, ako byť mužom, partnerom a, samozrejme, otcom!
Čo by ste odkázali matkám, ktoré si myslia, že otec nie je potrebný? Jednoducho chcú dieťa, tak si ho „zadovážia“, ale s otcom do budúcnosti nepočítajú…
Podľa mňa si to dieťa aj tak bude nejaký mužský vzor samo hľadať… Viete, ja sa skôr stretávam s matkami, ktoré sú samy a, naopak, cítia, že muž ich deťom pri výchove chýba. Pýtajú sa ma, ako svojmu dieťaťu môžu priblížiť mužský svet. Radím im: Nájdite mu vo svojej blízkosti chlapa, od ktorého sa dieťa môže učiť. Môže to byť dedko, strýko, futbalový tréner, no napríklad aj učiteľ. Je to dobrý spôsob, ako byť v kontakte s nejakým mužom. Takže ženám, ktoré si myslia, že si pri výchove dieťaťa vystačia bez muža, by som odkázal, že sa mýlia. Ony si možno vystačia, ale dieťa nie, a môže sa dokonca stať, že si tie deti, hlavne chlapci, potom nájdu nejaký nevhodný mužský vzor. Je to však problém aj u dievčat, pretože silná koalícia s mamou môže dievča spútavať a nedovolí mu vykročiť do samostatného života.
Deti pri rozvode väčšinou prichádzajú o otca. Čo s tým?
Chcel by som zdôrazniť dohodu medzi partnermi, aj keď to pre nich niekedy môže byť ťažké. Dať si odstup od emócií a zapojiť rozum. Pri súde je podľa mňa neskoro, osobne som priaznivcom mediácie. Je to vyjednávanie dospelých ľudí o tom, aké si dáme pravidlá a aké pravidlá dáme svojmu dieťaťu. Žiaľ, v Česku je zaužívaná určitá nerozvážnosť. Rodičia sa pri riešení rozvodu veľmi rýchlo obracajú na súd, nevyčerpajú možnosti, ktoré sú pred tým.
Mohli by ste povedať pár slov o mediácii?
Mediácia je služba, ktorá sprostredkuje rozumnú dohodu oboch strán tak, aby s ňou boli obe strany spokojné. Obaja rodičia musia s dohodou súhlasiť. LOM teraz spolupracuje s Českou asociáciou mediátorov. Máme spoločný projekt, ktorý sme nazvali Dobrým rodičom aj po rozvode. Chce podporiť alternatívne a rozumné riešenia rozvodových situácií.
Liga otvorených mužov, ktorú vediete, spolupracuje aj na projekte Táto, jak na to? Aký je to projekt?
Viete, dnes sa o otcoch často hovorí v kontexte toho, že by mali byť napravení. Oni však potrebujú hlavne podporu a informácie a na to slúži veľký európsky projekt Táto, jak na to? V rámci projektu sa uskutočnil unikátny sociologický výskum Podoby otcovstva v ČR a vznikli aj webové stránky. Na nich otcovia nájdu dôležité informácie každého druhu, počínajúc spotrebiteľskými testami až po právnu poradňu alebo tipy, kam na výlet.
Mali by ste na záver pre otcov nejaké posolstvo?
Chcel by som odkázať mamám, aby dali otcom priestor, aby ich vpustili do rodinného života a aby ich aj za starostlivosť o deti ocenili. Otcom by som, naopak, odkázal, aby boli aktívni a aby ten čas, ktorý majú pre svoje deti, maximálne využili. Želal by som im, aby boli k svojim deťom blízko, aby boli nielen ich športovými trénermi, ale aj dôverníkmi, aby pre ne mali pohladenie – či už fyzické, alebo psychické.
Na Babywebe tiež nájdete:
Ockovia, bez vás to nejde
Čo s dieťaťom?
Sú otcovia skutočne „na draka“?
Desatoro otecka