babyweb.sk > Tehotenstvo > Zdravie v tehotenstve > 10 najčastejších tehotenských obáv: Vieme, čoho sa báť nemusíte
10 najčastejších tehotenských obáv: Vieme, čoho sa báť nemusíte
Spolu s dieťatkom rastie v mnohých budúcich mamičkách aj jedna obava za druhou. Môžem naďalej chodiť plávať do verejného bazéna a opaľovať sa na slniečku alebo v soláriu? A čo sex, nemôžeme s partnerom bábätku ublížiť? Môžem si ďalej farbiť vlasy alebo zájsť na akupunktúru? Na desatoro tehotenských otázok odpovedá psychogynekologička MUDr Helena Máslová.
1. Rada chodím do bazéna, sauny alebo parnej sauny. Môžem si to dopriať aj v tehotenstve?
Bazén odporúčam. Sauna a parná sauna z dôvodu extrémnej teploty vyžadujú perfektný zdravotný stav. Tehotnej žene sa môže zvýšiť krvný tlak a vzniknutá záťaž na krvný obeh môže spôsobiť nevolnosť až kolaps, prípadne zaťažiť fetomaternálnu cirkuláciu krvi. Takisto aj extrémne potenie žien s kolísavým tlakom predstavuje riziko dehydratácie.
Dokážem si predstaviť, že bylinková sauna, kde je 60 °C, zdravú tehotnú ženu príjemne osvieži a zrelaxuje. Viem si však predstaviť aj ženu, ktorá následkom extrémnej záťaže potratí. Ide o hypotetický predpoklad, štatistické údaje o vzťahu saunovania a komlikácií nemám k dispozícii.
2. Občas zájdem do solária alebo sa natieram samoopaľovacími krémami. Nemôže to dieťatku uškodiť?
Dieťatku solárium neublíži, ale vašej pokožke jednoznačne áno. V tehotenstve je vyššia tendencia k depigmentácii (k tvorbe pigmentových tmavých škvŕn alebo vyblednutých máp na koži). Solárium preukázateľne zvyšuje riziko vzniku melanómu (rakoviny kože) a toto riziko sa ešte zvyšuje v tehotenstve. Výskyt melanómu v posledných dvadsiatich rokoch prudko stúpol a najväčší je vo väčších mestách, kde je tendencia k používaniu solárií najvyššia. Samoopaľovacie krémy by na dieťa vplyv mať nemali.
3. Počula som, že by som sa mala počas tehotenstva vyhýbať farbeniu vlasov alebo trvalej. Je to pravda?
Tehotné ženy všeobecne potrebujú viac než ktokoľvek iný žiť v čistom prostredí, piť zdraviu vyhovujúcu vodu a jesť zdravé potraviny. Obdobie tehotenstva, hlavne obdobie organogenézy, je totiž aj na minimálnu prítomnosť škodlivín oveľa citlivejšie. Množstvo a kvalita živín v matkinom krvnom obehu, vzduch, ktorý dýcha, voda, ktorú pije, teda množstvo škodlivín, alergizujúcich látok a biologických disruptorov, infekcie, drogy, stres a citová labilita, skrátka kvalita jej psychického a fyzického zdravia, sú určujúce aj pre zdravotný stav dieťaťa v jeho dospelom veku.
Každý zbytočný kontakt s chemikáliami je teda nežiaduci. Existujú hypotézy, že niektoré zložky z chemických prípravkov na vlasy sa vstrebávajú cez pokožku a dostávajú sa do organizmu, kde pôsobia karcinogénne. Nie je mi však známe, že by bolo vyslovené podozrenie z teratogenity (priameho poškodenia plodu). No škodlivých látok, ktorým je vystavená tehotná žena, je veľké množstvo.
4. Prežívame v rodine náročnú a veľmi stresovú situáciu. Často z toho bývam veľmi nervózna a vynervovaná. Všetci ma strašia, že ak sa neupokojím, budem mať uplakané a nepokojné dieťatko.
O vplyve psychického komfortu matky na plod môžeme hovoriť na podklade výskumu z niekoľkých štúdií, ktorých závery uverejnil časopis Time minulý rok. Zistilo sa, že kvalita vnútromaternicového prostredia má vplyv na orgánové a mozgové funkcie, čo sa neprejaví hneď, ale až v detstve a hlavne v dospelosti. Až doposiaľ sa predpokladalo, že mozog nenarodených detí je natoľko nezrelý, že nie je schopný spracovať emočnú ani pamäťovú stopu.
Čoraz viac sa ukazuje, že aj napriek tomu, že sme v dospelosti schopní vybaviť si v pamäti spomienky až z obdobia predškolského veku, emočná stopa sa tvorí oveľa skôr, už vnútri maternice. Doposiaľ sa však nepodarilo úplne objasniť, akým mechanizmom dochádza k prenosu stresu matky na plod. Pri testovaní bežných prejavov stresu, ako sú zvýšený krvný tlak, tepová frekvencia a hladina stresových hormónov, sa zistilo, že pri jednorázovej expozícii nemajú preukázateľný vplyv.
Svoju úlohu bude hrať iba dlhšia časová expozícia. Dr. Catherine Monk z psychiatrickej kliniky pri kolumbijskej univerzite, ktorá sa dlhodobo zaoberá koreňmi psychických porúch v intrauterinnom vývoji, sa domnieva, že aj bežná škála psychických rysov, ako sú temperament a sklony k melanchólii a hnevu, sú modulované prevládajúcou náladou matky v tehotenstve.
5. Pri sexe používame s partnerom aj vibrátor. Kamarátka mi tvrdí, že je to pre dieťa škodlivé a rizikové.
Vibrátora by som sa počas gravidity zriekla, ale ide iba o pocit. Nemám k dispozícii žiadnu štúdiu o vplyve vibrátora na plod.
6. Už päť rokov chodím na akupunktúru. Môžem v tom pokračovať?
Áno. Akupunktúra by vám ani bábätku uškodiť nemala.
Čítajte tiež:
7. Moja mama pribrala v tehotenstve 20 kg a hovorí, že sa nad tým vtedy nikto nepozastavoval. Teraz zo všetkých strán počúvam, že horná hranica, ktorú by som nemala presiahnuť, je 12 kg. Ja mám však už v 5. mesiaci osem kíl navyše. Je to naozaj nezdravé?
Moja osobná skúsenosť sa nezhoduje s výskumami. Aj ja som zakaždým pribrala 20 kg (celkovo trikrát) a ani jedno dieťa nemá nadváhu.
Podľa štúdie prezentovanej na 58. kongrese Americkej pôrodníckej a gynekologickej asociácie (ACOG) však má na obezitu človeka v dospelosti obezita tehotnej matky väčší vplyv ako genetika a stravovacie návyky v rodine. Ženy, ktoré pred tehotenstvom podstúpili prísnu antiobéznu terapiu, porodili deti, ktoré mali o 52 % nižší výskyt obezity než kontrolná vzorka obéznych matiek bez redukcie hmotnosti.
Tento priaznivý vplyv pokračoval aj v období puberty až do dospelosti. S obezitou klesli aj ďalšie sledované choroby – vysoký krvný tlak, cukrovka, preťaženie kĺbov a chrbtice, choroby tepien a srdca. Vysvetlenie spočíva v adaptácii metabolizmu plodu na prísun cukrov a tukov v pupočníkovej krvi.
8. Niektoré bylinky vraj môžu vyvolať predčasný pôrod. Ktoré to sú?
Nie som úplná odborníčka na fytoterapiu, ani neviem o tom, že by boli nejaké potratové bylinky – teda okrem tých jedovatých. Jednoducho by som sa držala zdravej strednej miery aj v konzumácii bylinkových čajov. Viem, že by tehotné ženy nemali piť tonik s obsahom chinínu.
9. Nedávno som bola na firemnom večierku, kde sa podávalo aj suši. Kolegyňa mi povedala, že ako tehotná by som si ho dávať nemala. Je to tak? Ktorým ďalším potravinám by som sa mala vyhýbať?
Suši by som si dala, ak by mi voňalo. Určite je vhodnejšie ako hamburger. Našťastie sú tehotné ženy vybavené zvýšenou senzorickou citlivosťou – lepšie rozoznávajú pachy a chute, takže ľahko zistia, keď nejaká potravina nie je čerstvá.
Vo všeobecnosti sa dá povedať, že tehotné ženy sa pravidelne stresujú rôznymi odporúčaniami „jedzte toto, pite tamto“. Ponúkajú im drahé potravinové doplnky. Stres, či robia všetko správne, vedie k tomu, že tehotenstvo je v skutočnosti obdobie plné pocitov viny, nedostatočnosti a obáv s rizikom možného zlyhania.
Tehotné ženy však v skutočnosti potrebujú úplne základné veci – čerstvé potraviny, čistý vzduch, zdravú vodu a v neposlednom rade aj prirodzený pohyb.
10. Chcela by som letieť v lete na dovolenku (budem v 6. mesiaci), ale priateľ to odmieta, pretože lietať lietadlom v tehotenstve je vraj nebezpečné. Nepreháňa to?
Ženy bežne lietajú lietadlom až do 8. mesiaca, neskôr to letecké spoločnosti neodporúčajú z jednoduchého dôvodu – aby nemuseli riešiť pôrod na palube. Ja osobne by som asi lietadlom zbytočne necestovala, ale skôr z dôvodu komfortu a stresu pred odletom, ako z obavy o dieťa. Jazda autom je určite horšia, či už z hľadiska vibrácií, alebo pravdepodobnosti dopravnej nehody.
Zahraničné zdroje informácií: Time october 4/2010, Columbia Center for Children’s Enviromental Health – cumc.columbia.edu, National Children’s study – nationalchildrensstudy.gov, Projekt VIVA – dacp.org/viva