Pôrodná bolesť: farmakologické metódy tlmenia bolesti pri pôrode

Bolesť zvyčajne vnímame ako patologický jav, ako príznak choroby či zranenia. Pôrodná bolesť je však úplne fyziologický jav, ktorý má svoj zmysel.

Význam pôrodnej bolesti

Ak má žena možnosť rodiť nerušene a bez zásahov do pôrodného procesu, môže byť bolesť pomocníkom pri spolupráci s rodiacim sa bábätkom. Žena reaguje na bolestivé kontrakcie a intuitívne hľadá polohu, v ktorej by sa jej uľavilo, čím zároveň napomáha bábätku k jednoduchšiemu priechodu pôrodnými cestami.

Vďaka bolesti sa do krvného obehu vylučujú takzvané prírodné opiáty, ktoré matke prinášajú pozitívne pocity z pôrodu. Bolesť spúšťa aj vyplavovanie hormónu oxytocínu ovplyvňujúceho sťahy maternice a podieľajúceho sa na rozvoji vzájomného vzťahu medzi matkou a dieťaťom v období tesne po pôrode.

Pôrodná bolesť je v neposlednom rade prospešná aj pre dieťa, pretože látky, ktoré sa jej pôsobením vylučujú, prispievajú k lepšej popôrodnej adaptácii novorodenca.

Strach z pôrodnej bolesti

Mnohé ženy pristupujú k prvému pôrodu s očakávaním, že bolesť bude značná až neznesiteľná. Viacnásobné rodičky sú zas často ovplyvnené predchádzajúcou negatívnou skúsenosťou, keď bolesť z nejakého dôvodu prežívali ako veľmi nepríjemnú (napríklad preto, že bol pôrod vyvolávaný, ovplyvňovaný liekmi alebo urýchľovaný podávaním umelého oxytocínu, ktorý síce zintenzívni kontrakcie maternice, ale je často spojený s pocitom silnejších pôrodných bolestí).

Všeobecne pocit bolesti (nielen) pri pôrode zosilňujú strach, stres a vyčerpanie. Ak sa strach stane úzkosťou alebo ak je rodička príliš vyčerpaná a nemá silu v pôrode pokračovať alebo v prípade niektorých lekárskych indikácií, ako sú napríklad diabetes, aneuryzma alebo epilepsia matky či poloha plodu koncom panvovým, nezrelosť plodu a pod., môžu byť negatíva pôrodných bolestí natoľko zjavné, že použitie niektorej z metód jej farmakologického tlmenia je vhodným riešením.

Metódy farmakologického tlmenia bolesti

Tieto metódy sa delia na analgézu systémovú a regionálnu, pričom anestézia znamená znecitlivenie a analgéza utlmenie bolesti.

Systémová analgéza

Ide o injekčné podávanie analgetík, ktoré zvyšujú prah bolesti. Medzi ich negatíva patrí okrem pomerne nízkej účinnosti (udáva sa asi 40 %) aj vplyv na adaptáciu bábätka po pôrode a zároveň môžu u ženy spôsobovať nevoľnosť či stratu pamäti.

Ďalším prostriedkom je inhalačná analgéza, pri ktorej sa zvyčajne využíva oxid dusný, známy tiež ako rajský plyn.

Regionálna analgéza

  • Obstrek pošvy a hrádze: injekčná aplikácia lokálneho anestetika do oblasti pošvy a perinea. Často sa využíva pri šití popôrodného poranenia či nástrihu.
  • Pudenálna analgéza: vaginálna aplikácia lokálneho anestetika, ktorá sa podáva k nervu ohanbia. Môže spôsobiť predĺženie druhej pôrodnej fázy, pretože u ženy dochádza k vymiznutiu nutkania tlačiť.
  • Paracervikálna analgéza: skôr zriedkavo využívaná metóda, ktorá sa používa pri tuhej bránke a funguje tak, že preruší vedenie bolesti v nervových dráhach krčka maternice. Podmienkou jeho použitia je otvorenie krčka na 3 až 4 cm.
  • Epidurálna analgéza: aplikácia lokálnych anestetík v kombinácii s ópioidmi do priestoru medzi miechovými obalmi a stenou chrbticového kanála. Anestetikum postupuje z miesta, kam je podané, do miechových nervov a blokuje nervový prenos smerom k mozgu.
    Účinnosť je okolo 90 %. Epidurálnu analgézu podáva anestéziológ a medzi jej indikácie patria želanie ženy, kardiovaskulárne choroby, pľúcne ochorenia, ochorenia pečene, diabetes, očné choroby, epilepsia, preeklampsia, závislosť od alkoholu, nikotínu a drog, vyčerpanosť rodičky. Zo strany plodu sú to predčasný pôrod, viacpočetné tehotenstvo, hypotrofický plod, koniec panvový a pôrod po termíne. Patria k najčastejším a tiež najúčinnejším metódam farmakologického tíšenia bolesti.
  • Subarachnoidálna analgéza (spinálna, lumbálna): anestetikum sa aplikuje priamo do mozgovomiechového moku, nástup účinkov je teda takmer okamžitý a stačí menšie množstvo podávanej látky. Indikácie a kontraindikácie sú obdobné ako v prípade epidurálnej analgézy, rovnako ako účinnosť.
  • Kombinovaná subarachnoidálna a epidurálna analgéza: často využívaný spôsob analgézy, keď sa najskôr podáva dávka analgetika do mozgovomiechového moku, potom sa zavedie epidurálny katéter, ktorý sa používa na predĺženie účinku analgézy alebo v prípade potreby cisárskeho rezu.

Čítajte tiež:

Výhody a riziká

Neodškriepiteľnou výhodou farmakologického tlmenia pôrodnej bolesti je pomerne vysoká účinnosť používaných metód. Väčšina z nich zaberá pomerne rýchlo a dá sa regulovať ich intenzita a obdobie trvania.

Ako všetky medicínske zásahy do pôrodu však so sebou tieto spôsoby zmierňovania bolesti prinášajú aj riziká. V rôznej miere majú negatívny vplyv na organizmus matky a dieťaťa, predovšetkým v prípade použitia takzvaných „veľkých“ analgetík, ako sú napríklad Pethidin (Dolsin), Tramadol a Nalbufin.

Sporné otázky vyvoláva aj epidurálna analgéza. Niektoré štúdie poukazujú na fakt, že skoršie podávanie epidurálnej analgézy (pred otvorením krčka maternice na 5 cm) vedie k častejšiemu ukončeniu pôrodu operatívnou formou. Epidurálna analgéza tiež spomaľuje pôrod, dôsledkom čoho je častejšie podávanie umelého oxytocínu a v neposlednom rade zvyšuje aj pravdepodobnosť nastrihnutia hrádze.

Podanie epidurálnej či spinálnej analgézy so sebou prináša aj možnosť komplikácií na strane matky, ako sú strata vedomia, kŕče, nevoľnosť, ťažkosti s dýchaním, svrbenie tela, funkčné svalové poruchy a riziko alergie či infekcie.

Na druhej strane žiadne vedecké štúdie nepotvrdili, že by epidurálna analgéza znižovala riziko vzniku plodovej tiesne, zato však existujú obavy, že používané látky prenikajú do tela dieťaťa a negatívne ovplyvňujú jeho popôrodnú adaptáciu.

Informované rozhodnutie

Spôsobov farmakologického tlmenia bolesti je viacero a sú relatívne ľahko dostupné. Ich použitie by malo vychádzať nielen zo želania vyhnúť sa bolesti, ale predovšetkým z dôkladného vyhodnotenia vhodnosti použitia konkrétnej metódy.

Základom by vždy malo byť informované rozhodnutie ženy, pretože je to práve ona a jej dieťatko, ktorých sa týkajú nielen benefity týchto metód, ale aj ich prípadné riziká.

9.11.2016 12:49| autor: Gaurí Chrastilová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist