Častá chyba mamičiek? Nekontrolujú, či deti netlačia topánky

Premýšľate o nákupe prvých topánočiek? Viete, kedy je správny čas zadovážiť prvú obuv a aké parametre majú spĺňať, aby malé a ešte nevyvinuté nohy nepoškodili, ale naopak ich podporili v správnom vývoji? A čo tie rozkošné „nechodiace topánočky“, ktoré plnia regály detskej obuvi – sú vhodné alebo vývoju nohy skôr škodia? To sú otázky, na ktoré v článku odpovedajú podologická poradkyňa Jana Patlichová a detská fyzioterapeutka Ingrid Svačinková.

Dieťa obúvame vo chvíli, keď sa postaví a začne chodiť v priestore, aj keď zatiaľ len za ruku s dospelým. Predtým dieťa žiadne topánočky nepotrebuje. Topánka má niekoľko funkcií – má chrániť nožičku pred vonkajšími vplyvmi – pred mechanickým poranením, chladom alebo horúčavou, ale aj pred pošmyknutím. V neposlednom rade topánka poskytuje oporu detskej nohe.

Topánky na ozdobu

Rodičov v obchodoch s detskou obuvou často zaujmú roztomilé topánočky, ktoré však nie sú určené pre chodiace deti, ale do kočiarika či ako doplnok. Podologička Jana Patlichová je presvedčená, že táto investícia je úplne zbytočná: Dieťa, ktoré nechodí, topánky nepotrebuje, pretože topánka môže pôsobiť ako obmedzujúci faktor v pohybe.

Keď dieťaťu dávame na zem v období, keď sa začínajú plaziť a liezť, malo by to byť najlepšie na koberci alebo na podložke či deke, na nekĺzavom povrchu, aby to dieťaťu uľahčovalo oporu. Ak sa ešte nechodiace deti pohybujú na hladkých podlahách, je lepšie obliekať im protišmykové nohavice na kolenách i chodidlách.“

Dieťa si v priebehu lozenia pohybom neustále tvaruje klenbu nohy, ktorá sa tým modeluje. Ak rodičia dajú dieťaťu topánočky len ako módny doplnok, môže sa stať, že sa noha nebude mať možnosť pohybovať prirodzene a pôjde pohybom proti topánke. Preto sa ani neodporúča dávať topánky do kočiarika, pretože dieťa sa o ne opiera a navyšuje si svalový tonus na špičkách chodidiel, čo nie je dobre.

Kupujeme prvé topánočky

Pri nákupe detskej obuvi sa v prvom rade musíme zamerať na veľkosť – najlepšie tak, že dieťa postavíme na tvrdý papier, obkreslíme ceruzkou kolmo chodidlo, čím získame základnú veľkosť. Skôr ako obrys nožičky vystrihneme, pridáme v prípade úplne prvých topánok pred najdlhší prst asi 10-12 mm. V obchode potom s touto „pomôckou“ môžeme skúšať vnútorný priestor topánky.

Ďalej pri nákupe sledujeme:

  • Výšku tzv. „kaplnky“, čo je priestor, ktorý sa klenie nad prstami. Tam by topánka mala byť taká vysoká, aby v nej dieťatko mohlo voľne pohybovať prstíkmi.
  • Zdravá detská topánka by mala byť ľahká, pružná, mäkká na došliapnutie, najlepšie z prírodných materiálov, a dostatočne priestorná.
  • Mala by mať pevný podpätok – časť topánky, ktorá vedie od päty nahor a poskytuje nožičke oporu.
  • Má mať také šnurovanie alebo upínanie, ktorým sa dá dobre upevniť okolo členka.

Všeobecne možno povedať, že topánka má celou svojou konštrukciou pomáhať niesť dieťaťu hmotnosť a zabraňovať napríklad vybočovaniu päty, čo je častá ortopedická chyba u detí.

Topánočky na zimu i na leto

Je potrebné rozlišovať obuv zimnú, letnú, prípadne na doma. Zimné topánky sú najlepšie z kože. Čo sa týka letného, prípadne domáceho obutia, na trhu sú topánky, ktoré spĺňajú rovnaké parametre ako topánky zimné, sú však na priehlavku otvorené a fixované prackami. Lepšie sú topánky so štyrmi prackami – dve cez priehlavok, jedna cez kĺb, kde sa noha ohýba, a posledná je v mieste nad členkom. Topánočky by sme mali dieťaťu určite kúpiť až po vyskúšaní a po skontrolovaní jeho chôdze. Obmedzenie malou ponožkou či malými pančuchami môže negatívnym spôsobom ovplyvňovať rozvoj detskej nohy, pretože chrupavkovité časti sa zavápňujú postupne až do veku ôsmich-deviatich rokov.

Čo môžu spôsobiť nesprávne topánky?

Noha ovplyvňuje postoj celého tela po celý život, takže nekvalitná topánka môže detskú nožičku dostať do patológie.

Napríklad keď je topánka malá a v prednej časti nie je miesto na prsty, začne dieťa krčiť prsty a tým nesprávne zaťažovať nohu. Od toho sa odvíja postavenie celého tela a následne chôdzového mechanizmu.

Ak nie je pevný členok, dieťa môže začať viac zaťažovať vnútornú stranu nožičky, čo môže mať vplyv na vznik plochej nohy či iných deformít nohy v budúcnosti. Ťažké topánky deťom chôdzu sťažujú, pretože dieťaťu preťažujú určité svalové skupiny a chôdza sa stáva nekvalitnou.

Patológia sa väčšinou neprejaví v detskom veku. Noha má výbornú pamäť, nesprávne návyky nesiete so sebou a potom môže dochádzať k deformitám, ktoré sa rozvinú až neskôr v dospelom veku. Keď sa bavíme o nosení malých topánok, následkom môžu byť napríklad kladivkové prsty.

Na Babywebe tiež nájdete:

Čo obliekame svojim deťom?
Vyberáme kočík pre drobca. Na čo si dať pozor?
Oblečenie, topánočky a pobyt vonku

Topánky kontrolovať každý mesiac

U malých detí treba každý mesiac overiť, či topánka veľkostne vyhovuje. Nožička totiž rastie rýchlo. Matky často robia chybu, keď nekontrolujú, ako deťom topánka sedí. Z hľadiska fyzioterapie je dobré sledovať, ako je topánka opotrebovaná. Môže sa tým odhaliť patológia chôdze.

Napríklad keď je podpätok zošliapaný na jednej topánke v nejakom mieste inak ako na druhej topánke, poukazuje to na problém a ten sa tak dá veľmi rýchlo zachytiť. Mali by ste kontaktovať fyzioterapeuta, ktorý by si mal s daným problémom poradiť. Fyzioterapeut u detí kontroluje statiku chôdze, prenášanie váhy… čo sa odráža do celého telíčka.

Nesprávne mechanizmy chôdze sa v mozgu fixujú a v budúcnosti môžu spôsobiť napríklad vznik skoliotického postavenia chrbtice alebo časté bolesti hlavy. „Často sa stretávam s deťmi, ktoré nedokážu zaťažiť a došliapnuť pätou na zem, majú skrátené achilovky, chodia po špičkách.

V tomto prípade môže ísť o zvýšenú dráždivosť alebo aj o neodhalený neurologický problém. V každom prípade čím skôr sa podarí problém zachytiť, tým lepšie,“ vysvetľuje následky zlej chôdze fyzioterapeutka Ingrid Svačinková.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist