babyweb.sk > Sex a vzťahy > Láska a partnerstvo > Ako zistím, či je to dieťa moje?
Ako zistím, či je to dieťa moje?
Matka je vždy istá, otec nie, vraví staré príslovie. Aj keď by sa v dnešných časoch darovania vajíčok a prenájmu materníc dalo polemizovať aj o prvej časti, porekadlo o neistom otcovi platí už tisícročia. Dnešná genetika však počas posledných rokov ponúka možnosti, o akých sa nám predtým ani nesnívalo. Neistý otec si bez problémov overí, či vychováva vlastné dieťa, a neistá matka zistí, ktorý z otcov je ten pravý, biologický.
Uvádza sa, že desať percent detí má v rodnom liste uvedeného iného otca, ako je ten biologický. Nejednému mužovi z toho vstávajú vlasy dupkom a mnohí z nich právom zneistejú, či to náhodou nie je práve ich prípad. Čo ak som práve ja ten desiaty? Až donedávna sa muži museli spoliehať na partnerkinu vernosť a pravdovravnosť, čo ich stavalo do horšej pozície a všetky tromfy sme držali v rukách my, ženy. A o tom, že ani všetky ženy nemajú čistý štít, netreba diskutovať. Viac než čokoľvek iné ich usvedčia fakty z prvej vety. Ak sú pravdivé, každá desiata žena svojmu mužovi celý život klame.
Až donedávna mali muži trochu smolu, jedinú možnosť im ponúkalo testovanie krvných skupín. Tým je však možné otcovstvo viac-menej len vylúčiť, ako stopercentne potvrdiť. Všetci ďalší muži s rovnakou krvnou skupinou mohli byť úplne pokojne aj otcami dieťaťa. Pretože krvných skupín nie je toľko a variabilita je malá. Prvýkrát začalo ženám trochu prihárať s rozvojom transplantácií, pretože pri transplantácii sa hľadá darca s rovnakým imunologickým profilom, a ten dedíme po rodičoch.
Predovšetkým pri transplantácii krvi a kostnej drene sa začne hľadať darca v najbližšej rodine. Skutočnú revolúciu pre mužov znamenal rozvoj genetiky a skúmania DNA. Tá je natoľko variabilná, že každý človek je de facto unikát a otcovstvo sa tak dá potvrdiť alebo vyvrátiť s takmer stopercentnou pravdepodobnosťou. Do akej miery je táto revolúcia vo finále prínosná pre deti, je však téma na ďalšiu diskusiu.
Ako fungujú testy otcovstva
Na určenie otcovstva sa používa svetovo uznávaný systém CODIS, ktorý zahŕňa špecifické a veľmi variabilné úseky DNA. Rovnaký systém používa napríklad aj FBI a polícia na identifikáciu osôb. Možnosť, že by sa na svete vyskytol človek s úplne rovnakým genetickým profilom, je nesmierne malá. Pohybuje sa v ráde niekoľkých miliárd, ale pretože čísla sú neúprosné, aj pri potvrdenom otcovstve sa pre presnosť uvádza, že bolo potvrdené s 99,99999999999-percentnou pravdepodobnosťou. Naproti tomu sa otcovstvo dá vylúčiť so stopercentnou istotou.
Keďže treba analyzovať DNA, test otcovstva nemôže urobiť napríklad obvodný lekár. Analýza sa musí vykonať v laboratóriu, ktoré má na to dostatočné vybavenie. Na analýzu sa väčšinou používa vzorka krvi, ale niektorým laboratóriám stačí ster z ústnej dutiny. V zásade možno DNA získať aj z akéhokoľvek iného tkaniva človeka, napríklad zo spermií, a rovnako aj zo zubnej kefky, z vreckovky a tak ďalej. Na výsledok to nemá žiadny vplyv.
S témou tiež súvisí: Zapretie otcovstva
Ste tehotná? Bohužiaľ musíte počkať
Pochybnosti o otcovstve trápia ženy väčšinou už pred pôrodom, muži začínajú pochybovať až po narodení dieťaťa. Mnohé páry by boli rady, keby sa ortieľ dozvedeli už počas tehotenstva, minimálne kvôli zapísaniu otca do rodného listu. V tehotenstve sa však testy otcovstva z etických dôvodov nerobia.
Technicky to síce možné je, ale pre získanie tkaniva treba zasiahnuť do tehotenstva, a to z lekárskeho hľadiska nie je v tomto ohľade prípustné. Vzácnou výnimkou sú prípady, keď je napríklad v rodine podozrenie na závažné dedičné choroby. Inak môžu rodičia žiadať o test až po narodení dieťaťa, a tak je morálnou zodpovednosťou matky dieťaťa, aby v prípade pochybností rozhodla, či otca uvedie, alebo nie.
Kedy sa môžete ako otec brániť?
Ešte donedávna umožňoval mužovi zákon poprieť otcovstvo na súde len do šiestich mesiacov odo dňa, keď sa dozvedel, že sa ich žene narodilo dieťa. Po uplynutí šiestich mesiacov mal na dieťa vyživovaciu povinnosť, aj keď zistil, že dieťa nie je jeho. Od tohto roku platí zmena, muži majú šesť mesiacov na podanie návrhu odvtedy, ako sa ich zmocní podozrenie. Dieťa však nesmie mať viac ako tri roky. Pripravuje sa ešte radikálnejšia zmena, keď otcovia budú mať právo poprieť otcovstvo až do šiestich rokov od narodenia dieťaťa.
Koľko testy stoja
Existujú súdom nariadené testy spojené so znaleckým posudkom. Takéto testy musia absolvovať obaja rodičia i dieťa, overená je aj identita zúčastnených a test vykonáva súdny znalec z odboru genetiky. Cena takého testu sa pohybuje okolo pätnásťtisíc korún. Ak si však chcú rodičia dať urobiť test otcovstva len tak „bokom“, pre vlastnú istotu, môžu využiť lacnejšie varianty anonymných testov. Tie stoja od 150 eur vyššie, ale nie všetky laboratóriá uskutočnia z etických dôvodov napríklad test bez prítomnosti matky.
Spoľahlivosť testu je úplne rovnaká ako pri znaleckom teste otcovstva, test sa robí rovnakým spôsobom, výsledok však potom nemožno použiť ako dôkazový materiál o súde. Využívajú ho najčastejšie neistí otcovia alebo matky, ktoré si chcú pre pokoj duše overiť, kto je vlastne otec dieťaťa.
Na Babywebe tiež nájdete:
Určenie otcovstva
Doklady potrebné pri zápise dieťaťa do matriky
Viem si predstaviť, že budem otcom?