babyweb.sk > Dieťa > Výživa dieťaťa > Ako zistím, že je moje dieťa obézne?
Ako zistím, že je moje dieťa obézne?
MAMI, POMOC, JA PRIBERÁM! Ako môžu rodičia zistiť, že ich dieťa má nejaký kilogram „navyše“ alebo že je obézne? Tentoraz si povieme viac o ukazovateľoch obezity.
Podľa definície je obezita zmnoženie tukového tkaniva v organizme. Meranie množstva tukového tkaniva je v bežnej praxi prakticky nemožné, preto diagnózu obezity opierame o vyhodnotenie hmotnosti v pomere k výške.
V detskom veku môžeme použiť buď jednoduchý pomer hmotnosti k výške alebo rovnako ako u dospelých index telesnej hmotnosti (Body Mass Index – BMI). Musíme si uvedomiť, že v oboch prípadoch ide o indexy či pomery, ktoré sa menia s vekom.
Nemôžeme teda vyhodnotiť ich absolútnu hodnotu, musíme ju porovnať s hodnotami bežnými v celej našej detskej populácii. Možno použiť príslušné vekové normy, v našom prípade využívame percentilové grafy, ktoré sú okrem iného aj súčasťou zdravotného a očkovacieho preukazu dieťaťa alebo ich nájdete na internete.
Súvisí s témou:
• Nutričná terapeutka radí (3)
• Nutričná terapeutka radí (2)
• Nutričná terapeutka radí (1)
• Nutričná terapeutka radí (4)
• Nutričná terapeutka radí (5)
Ako vypočítať BMI? Ak poznáte výšku a hmotnosť dieťaťa, je to veľmi jednoduché.
BMI = hmotnosť v kilogramoch delená výškou2 v metroch.
Môžete použiť aj rôzne kalkulačky na internete (napr. www.vyzivadeti.cz, www.hravezijzdrave.cz, www.copat.cz a pod.).
V niektorých prípadoch vám kalkulačka rovno prezradí, ako na tom vaše dieťa s hmotnosťou je. Ak ste si spočítali hodnotu BMI, vezmite si percentilové grafy pre príslušné pohlavie (ak určujeme BMI dcéry, vtedy, samozrejme, zvolíme grafy pre dievčatá, pozor, krivky sa líšia!).
Na grafe je niekoľko vlniacich sa čiar, percentilových kriviek, ktoré sú označené číslami 3, 10, 25, 50, 75, 90 a 97. Tieto krivky vymedzujú určité pásma. Na vodorovnej osi vyhľadáme vek dieťaťa, na zvislej osi jeho vypočítaný BMI. Miesto, kde sa pretnú kolmice vychádzajúce z týchto dvoch bodov, si označíme. Ak sa BMI dieťaťa pohybuje nad krivkou 97. percentilu, je jednoznačne obézne. Ak je BMI medzi 90. a 97. percentilom, môžeme povedať, že dieťa trpí nadváhou. BMI medzi 25. a 75. percentilom je úplne v poriadku.
Keď dieťa meriame a vážime opakovane, môžeme jednotlivé body v percentilovej sieti spojiť a dostaneme krivku BMI. Má to jednu veľkú výhodu – máme možnosť zachytiť stúpajúci trend BMI, teda čas, keď naše dieťa ešte nie je obézne, ale jeho BMI prestupuje do vyšších percentilových pásem.
Uvedieme príklad: Miško mal svoj BMI podľa „bodiek“ v grafe do troch rokov medzi čiarami 10 a 25, t. j. medzi 10. a 25. percentilom, môžeme teda povedať, že jeho hmotnosť bola vzhľadom na výšku úplne v poriadku, bol skôr štíhlejší. Od troch rokov sa však „bodky“ dostávajú čoraz vyššie a v deviatich rokoch sú medzi 75. a 90. percentilom. Miško ešte nie je obézny, nemá zatiaľ ani nadváhu, vývoj BMI však dokazuje, že mu obezita skutočne hrozí a že sa nad jeho životným štýlom treba zamyslieť a začať ho meniť.
No pozor, konečné vyhodnotenie BMI a jeho trendu by mal urobiť jednoznačne lekár! Ak teda sledujete BMI svojho dieťaťa a máte pocit, že niečo nie je v poriadku, obráťte sa najskôr na svojho detského lekára.
Sledujte náš projekt MAMI, POMOC, JA PRIBERÁM! – každý štvrtok na Babywebe.
Text pripravila:
MUDr. Jitka Kytnarová,
ambulancia detskej endokrinológie, diabetológie a obezitológie
Klinika detského a dorastového lekárstva VFN a 1. LF UK
Na Babywebe tiež nájdete:
Genetika a obezita
Tichý zabijak miluje soľ
Výchova detí k správnej výžive