babyweb.sk > Bábätko > Zdravie bábätka > Bábätko v lete
Bábätko v lete
Letné dni doslova lákajú na dlhé prechádzky, pobyt vonku, na lúke, pri rybníku, na pikniky s kamarátkami. Máte so sebou novorodenca alebo dojča v kočíku? Rozhodne nezabúdajte na jeho bezpečie.
Čo so sebou
Chcete stráviť deň s priateľmi na brehu rybníka? Dôkladne si rozmyslite, čo pre svoje bábätko pribaliť. Zásobu látkových plienok, prebaľovaciu podložku, jednorazové plienky, rezervné oblečenie, ak nedojčíte, rozhodne zásobu mlieka v termoobaloch. Pre staršie bábätká pokrmy, obed a olovrant, takisto v izolačnom obale. Nádobky (lyžičku, hrnček, fľaštičky), podbradníky, hračky. Dostatok balenej vody. Poslúži i na umytie, ovlaženie a ochladenie potomka.
Režim dňa
S bábätkom by ste mali byť na slnku (skôr v tieni) len v predpoludňajších hodinách (do 10. hodiny rannej) a potom až od 15. (v našich zemepisných šírkach), skôr od šestnástej hodiny. Uvedomte si, že vo vaničke kočíka sa môže na priamom slnku teplota vyšplhať až na 50 °C!Preto platí jednoznačné pravidlo: od 10. do 15. (16.) hodiny musí byť dieťa v tieni, v pokoji a ochránené pred nebezpečným UV žiarením.
Ako bábätku zaistiť chládok
Skvelé sú odvetrávacie matrace v kočíku, ktoré špeciálnymi kanálikmi odvádzajú vlhkosť z matraca, a bábätko sa nepotí. Dostať ich v špecializovaných predajniach dojčenského a detského tovaru. Dnešné kočíky majú i vlastný veľmi sofistikovaný systém odvetrávania vaničky (informujte sa u predajcu, hlavne kupujte značkové akreditované výrobky). Súčasťou výbavy by mala byť sieťka proti hmyzu (alebo ju dokúpte), ktorú na kočík naťahujte pri každej letnej prechádzke, bodnutie včelou či osou môže vyvolať silnú alergickú reakciu!
Potomka vyberajte z kočíka a v extrémnych teplotách osviežujte omytím zátylka, nožičiek a ručičiek frotírovou rukavicou.
Predídete tak nepríjemným potničkám (drobným svrbivým pupienkom, ktoré sa dojčatám často objavia najmä na tvári, na zátylku, na nôžkach, rúčkach a na ďalších miestach, kde sa potí). Keď sa potničky objavia, dieťa chráňte pred ďalším potením, obliekajte ho len do vzdušných bavlnených materiálov (platí to i pre deti bez potničiek), prípadne potierajte postihnuté miesta tekutým púdrom, ale iba po konzultácii s detským lekárom.
Celé popoludnie v kočíku? Rozhodne nie!
Dieťa čo najčastejšie vyberajte z kočíka, položte ho na deku alebo podložku do tieňa, vyzlečte ho. Uvidíte, ako rozkvitne! Deti zbožňujú, keď sa môžu preťahovať nahé. Dajte pod potomka nepremokavú podložku, aby nedošlo k nehode.
Nahé sa oveľa lepšie pohybujú, otáčajú, sú veselé. Večer po kúpaní dôkladne prezrite, či nemá vaše dieťatko prisatého kliešťa!
Prečítajte si tiež:
• Aké nebezpečenstvá číhajú na dieťa v lete
• S novorodencom vonku
• Cestovanie vlakom s dojčaťom
Tekutiny, tekutiny
Dojčíte úplne? Potom nič nehrozí. U bábätiek, ktoré prikrmujete a sú na umelej strave, treba v horúcich dňoch dopĺňať tekutiny. Uvedomte si, že u dojčiat a malých detí postupujú straty tekutín veľmi rýchlo. Zavodňovanie organizmu je preto prvoradé.
Keď sa vám bude dieťa zdať nepokojné, bledé, schlaďte ho zabalením do vlhkých textílií, dodajte tekutiny a vydržte. Pri neprimeraných reakciách (vracanie, hnačka, šok) je nutné okamžite vyhľadať odbornú pomoc.
Chyba v obliekaní
Veľa mamičiek robí základnú a celkom zbytočnú chybu: dieťa príliš oblieka. Pravidlo číslo jeden znie: čo mám na sebe ja, toľko toho dám dieťaťu (maximálne o jednu vrstvu viac). Tým sa riaďte a budete mať spokojné dieťa bez problémov.
Bavlnené krátke nohavice, tielko, body bez nohavičiek. Všetko vzdušné a z prírodných materiálov. Chráňte dieťa pred priamym slnkom, uvedomte si, že UV žiarenie pracuje i v tieni – natrite bábätko ochranným opaľovacím krémom s vysokým UV faktorom a vaše leto bude bez mráčikov.