babyweb.sk > Žena > Zdravá a fit > Bakteriálna vaginóza
Bakteriálna vaginóza
Pošvovú mikroflóru zdravej ženy tvorí rad mikroorganizmov, ktoré sú vo vzájomnej rovnováhe. Najdôležitejšou baktériou, ktorá je zodpovedná za udržanie stáleho kyslého pošvového prostredia, je laktobacil. Tých sa v pošvovej sliznici vyskytuje mnoho druhov. Fungujú tak, že premieňajú glykogén na kyselinu mliečnu a tým udržiavajú pH v pošve v rozmedzí 3,8 – 4,5. Pokiaľ sa z nejakého dôvodu naruší rovnováha v pošvovej sliznici, premnožia sa baktérie a kvasinky na úkor laktobacilov. Tie nemôžu tvoriť kyselinu mliečnu, stúpa pH pošvy a vznikne zápal.
Čo ovplyvňuje rovnováhu pošvovej mikroflóry?
Hormonálne zmeny v priebehu menštruačného cyklu, vek, celkový zdravotný stav (chronické ochorenia), sexuálne aktivity, lieky (antibiotiká), kúpanie, imunita ženy. Bakteriálna vaginóza je jedna z najčastejších príčin gynekologických zápalov u žien v reprodukčnom veku. Ak z nejakého dôvodu dôjde k poklesu počtu laktobacilov, začnú sa v pošve množiť baktérie, hlavne Gardnerella vaginalis.
Hlavné príznaky bakteriálnej vaginózy (môže však prebiehať i bezpríznakovo)
- Hojný vodnatý výtok bielej až sivej farby, ktorý má rybí zápach.
- Výtoku je viac po pohlavnom styku.
- Pálenie a svrbenie pošvy a vonkajších genitálií.
- Bolestivý pohlavný styk.
- Páleniepri močení.
Okrem nepríjemných ťažkostí môže bakteriálna vaginóza zvyšovať riziko samovoľných potratov, predčasných pôrodov, popôrodných zápalov a môže zhoršovať hojenie popôrodných poranení.
Stanovenie diagnózy
Diagnóza bakteriálnej vaginózy je stanovená na základe kultivácie pošvy, prípadne nepriamo zmeraním pH pošvy. Kultivačne je dokázané premnoženie baktérie Gardenerella vaginalis.
Liečba
Liekom prvej voľby je antibiotikum metroindazol, ďalej možno liečiť Dalacinom, prípadne Macmirorom. Z vyššie opísaných dôvodov je veľmi dôležité preliečenie bakteriálnej vaginózy v tehotenstve a pred plánovanými gynekologickými operačnými výkonmi, ako sú prerušenie tehotenstva, zavedenie vnútromaternicového telieska a podobne.
Ak sa u ženy preukáže premnoženie Gardenelly vaginalis, mali by sa preliečiť aj sexuálni partneri. Nejde o klasickú sexuálne prenosnú infekciu, skôr infekciu spätú so sexuálnou aktivitou. Sperma narušuje rovnováhu kyslého pošvového prostredia. Ak je žena ešte inak oslabená, baktéria Gardenella vaginalis sa môže premnožiť. U muža sa táto baktéria môže hromadiť v prostate a močovom mechúre. Opäť môže prebiehať bezpríznakovo, ale môže sa prejaviť močovými ťažkosťami či zápalom prostaty.
Antibiotická liečba je síce úspešná, ale bakteriálna vaginóza sa často vracia. Až 80 % pacientok má do 9 mesiacov opäť ťažkosti. Dôvodom opakovaného výskytu je neúplná likvidácia baktérií a pretrvávajúce zvýšené pH v pošve. Nevyhnutnou súčasťou je teda aj prevencia.
Čítajte tiež:
- Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS)
- Najčastejšie gynekologické ochorenie? Maternicová myomatóza
- Nepríjemnosť zvaná kyretáž
Prevencia
Prevencia a liečba bakteriálnej vaginózy (v kombinácii s antibiotikami) spočíva v znížení a udržaní pH pod 4,5. Iba v kyslom prostredí sa môžu množiť laktobacily, ktoré produkujú kyselinu mliečnu a tým udržiavajú ideálne pH.
Na trhu existuje rad prípravkov, ktoré napomáhajú znižovať pH pošvy. Lokálne podávané laktobacily často nestačia, pretože každá žena potrebuje iný druh laktobacilov. Medzi najznámejšie prípravky na prevenciu a liečbu bakteriálnej vaginózy patria:
Vitagyn C – krém s kyslým pH v kombinácii s vitamínom C. Obsahuje aj dezinfekčnú zložku citran strieborný, ktorý aktívne pôsobí proti baktériám a kvasinkám. Preventívne pôsobí aj proti močovým infektom, ktoré idú často ruka v ruke s vaginálnym zápalom. Liečebne sa podáva každý deň na noc počas 6 týždňov, preventívne potom 1-2-krát do týždňa počas 12 týždňov.
Feminella vagi C – preparát vo forme vaginálnych tabliet. Možno ho užívať aj pri zvýšenej vaginálnej sekrécii v priebehu menštruačného cyklu, ktorá môže niektorým ženám spôsobovať ťažkosti.
Multigyn Actigel – vo forme bezfarebného gélu, ktorý priľne na sliznicu, nevyteká. Užíva sa pri ťažkostiach 5 dní 2-krát denne, preventívne dávkovanie je 1 aplikácia za 3 dni.
Pozor na prehnanú intímnu hygienu. Mnoho žien, ktoré často navštevujú gynekologické ordinácie z dôvodu opakovaných gynekologických zápalov, často na otázku v súvislosti s intímnou hygienou odvetia, že ony sa predsa poctivo umývajú niekoľko ráz denne. V tomto prípade platí predovšetkým, že menej je viac. Časté umývanie intímnych miest vedie k narušeniu prirodzenej ochrany sliznice proti infekciám. Často sa môže pridružiť alergická reakcia na niektorú zložku umývacieho prípravku. Ženy by sa mali umývať len vodou alebo používať prípravky určené iba na intímnu hygienu. Bežnú intímnu hygienu možno raz do týždňa doplniť šetrným pošvovým výplachom (napríklad Aflovag).