babyweb.sk > Tehotenstvo > Zdravie v tehotenstve > Choroby v tehotenstve
Choroby v tehotenstve
V tehotenstve je ženské telo oveľa viac náchylné na ochorenia ako pred ním. S ktorými chorobami sa môžu tehotné potýkať? Predstavujeme vám tie najzávažnejšie z nich.
Ochorenia obličiek a močových ciest
Počas tehotenstva je nutné vyliečiť každú infekciu močových ciest, hoci žena nemá žiadne problémy. Zápal močovej trubice a močového mechúra sa prejavuje bolestivým močením alebo stálym nutkaním na močenie. Pri zápale obličiek môže tehotná udávať bolestivé a časté močenie, má vysokú teplotu, triašku a sťažuje sa na bolesti chrbta a lona.
Liečba prebieha počas hospitalizácie. Počas prvých dvoch dní sa podávajú antibiotiká do žíl a potom vo forme tabliet. Infekcie močových ciest sa častejšie vyskytujú u tehotných s cukrovkou.
Ochorenia tráviaceho ústrojenstva
Asi dve tretiny tehotných žien trpia pálením záhy (pyróza). Príčinou je návrat žalúdočných štiav do pažeráka. Pálenie sa zhoršuje pri ležaní. Žena by mala jesť nedráždivé jedlá v malých porciách a spať v polosede. Z liekov je pri týchto problémoch bezpečný napríklad Anacid a Maalox. Tehotné ženy často trpia počas celého tehotenstva zápchou. Liekom prvej voľby sú glycerínové čapíky alebo slabšie preháňadlá, napríklad Guttalax.
Ďalším častým ochorením v tehotenstve sú hemoroidy. Prejavujú sa guľovitým napuchnutím okolo konečníka. Žena sa sťažuje na svrbenie, pálenie a bolesť pri sedení, často po stolici krváca. Vhodné je potierať konečník gélom z dubovej kôry alebo masťou Faktu, ktorá existuje aj vo forme čapíkov.
Hnačkové ochorenia sa prejavujú bolesťami brucha, vracaním, pocitom na vracanie a hnačkou. Pri miernom priebehu postačí pokoj na lôžku a diéta. Z liekov je možné užívať Carbosorb alebo Imodium. Ak sa vyskytnú teploty, hnačka neustupuje alebo je s prímesou krvi, je nutné tehotnú ženu odoslať na infekčné oddelenie.
Kožné ochorenia
Koža prekonáva počas tehotenstva celý rad zmien, ktoré sa považujú za normálne. Patrí medzi ne tmavohnedé sfarbenie bradaviek, hrádze, rodidiel a zvýšené ochlpenie. Tieto zmeny sa po pôrode upravujú. Tehotenstvo neovplyvňuje ani ekzém, ani lupienku. Pri lupienke sa stav u polovice žien dokonca zlepšuje.
Psoriáza: Otravné ochorenie, s ktorým sa dá žiť
Asi dvadsať percent tehotných žien sa v treťom trimestri sťažuje na svrbenie. Svrbieť môže niektorá časť tela alebo aj celé telo. Tento príznak často sprevádza ochorenie pečene, obličiek, málokrvnosť, cukrovku alebo mnoho kožných ochorení.
Neurologické ochorenia
Jedným z najčastejších neurologických ochorení je epilepsia. Počas tehotenstva sa jej priebeh zhoršuje. Asi u desiatich percent žien sa počas tehotenstva objaví prvý epileptický záchvat. Zároveň epilepsia komplikuje aj tehotenstvo. Pri záchvate plod trpí nedostatkom kyslíka a môže dôjsť k jeho smrti alebo mentálnemu postihnutiu. Neznamená to však, že by žena nemohla otehotnieť a donosiť zdravé dieťa.
Čítajte tiež:
Dôležitá je spolupráca s neurológom a ak je to možné, malo by byť tehotenstvo plánované tri až šesť mesiacov vopred. Neurológ by mal zvážiť správny výber lieku, ktorý bude najlepšie potláčať záchvaty. Dôležité je optimálne dávkovanie lieku tak, aby bola dávka čo najnižšia a zároveň dostatočne vysoká na to, aby bránila záchvatom. U žien, ktoré nemali viac ako dva roky žiaden záchvat, treba zvážiť, či lieky pred tehotenstvom nevysadiť.
Ďalším častým neurologickým ochorením je migréna. Migréna sa v tehotenstve zhoršuje, najmä v prvom trimestri. Na liečbu je vhodné používať iba paralen.
Ochorenie zvané roztrúsená skleróza (sklerosis multiplex) nebýva tehotenstvom ovplyvnené. K zhoršeniu môže dôjsť až počas šestonedelia a neskôr po ňom.