babyweb.sk > Pôrod > Prirodzený pôrod > Do pôrodnice ani skoro, ani neskoro
Do pôrodnice ani skoro, ani neskoro
Ku koncu tehotenstva trápi budúce mamičky rovnaký problém: Ako zistím, že už je to tu, že sa mám vydať do pôrodnice? Zatiaľ čo pri druhom a ďalšom tehotenstve je často problém prísť včas, pri tom prvom ide o neistotu z neznámeho.
Pripadáte si ako doplnok obrovského brucha. Spať nedokážete, ani sa zohnúť. Samozrejme, denné úkony sa menia na rafinovanú trýzeň. Treba si obuť topánky a navyše si ešte zaviazať šnúrky, to je už nadľudský výkon. Ste medzi 38. a 41. týždňom, takmer na cieľovej páske. Teraz už sa dieťa môže prihlásiť kedykoľvek, je na to zrelé. Takže už sedíte doma „na kufroch“, teda presnejšie povedané, máte pripravenú tašku do pôrodnice a sledujete svoje telo, až povie „už“.
Jemné upozornenie, že už sa to chystá
Ženy môžu zostať znepokojené, keď zaznamenajú v posledných týždňoch, pri utieraní na toalete, hlienovitý sekrét s malým množstvom krvi. Netreba sa však znepokojovať, to sa iba uvoľnila hlienová zátka, nevyhnutný uzáver maternicového čapíka. Táto substancia má za úlohu zabrániť tomu, aby sa do chráneného územia plodu nemohli dostať žiadne choroboplodné zárodky. V posledných týždňoch tehotenstva, keď sa krček maternice začína otvárať, sa môže časť tejto zátky uvoľniť.
Nedeje sa to však plošne u všetkých žien. Je to znamenie, že veci sa dávajú do pohybu, teda telo sa pripravuje na pôrod. Neznamená to však, že pri týchto príznakoch je nevyhnutné uháňať do pôrodnice. Medzi odchodom hlienovej zátky a samotným začiatkom pôrodu môže uplynúť i niekoľko dní alebo týždňov. Niektorým ženám odíde hlienová zátka až v priebehu druhej pôrodnej doby.
Načúvame svojmu telu
Pri iných príznakoch sa však treba poponáhľať. To je prípad, keď „praskne“ plodová voda, prípadne sa objaví trhlina v plodovom obale.
Príbeh Emílie: U obidvoch chlapcov mi najskôr praskla voda a až potom som mala kontrakcie. V oboch prípadoch sa to stalo večer, tri a dva týždne pred termínom. Prvýkrát to bolo, keď som sa natiahla po tom, čo sme sa celý deň balili na sťahovanie. Vyskočila som na poslednú chvíľu, aby na pohovke nebola potopa. Druhýkrát sa to stalo pred polnocou, išli sme si ľahnúť po dosť náročnom dni. Odrazu hop a kým som stačila rozsvietiť lampičku, bol matrac premočený. Povedala som to manželovi. „Žartuješ?“ zavrčal rozospato. Len tak-tak sme to stihli do pôrodnice. O dve hodiny bol Oskar na svete.
Podľa pôrodnej asistentky Frédérique Teurnierovej nie je možné, aby žena nezistila, že jej praskla plodová voda. „Je to toľko tekutiny, že by naplnila jeden-dva veľké poháre. Tekutina je priezračná a jej vôňa je špecifická, nie je možné si to pomýliť napríklad s močom.“ Zato ak praskne len jeden plodový obal alebo je prasklina vo vyšších partiách, nie pred hlavičkou, nemožno to tak ľahko a rýchlo rozpoznať. V tomto prípade odteká tekutina po kvapkách. Všimnete si to až vtedy, keď máte premočené nohavičky. V tomto prípade je nevyhnutná konzultácia s lekárom.
Na konci tehotenstva si môžete pomalý únik plodovej vody spliesť s vaginálnym výtokom, ktorý sa môže prejavovať obdobne. Netreba prepadať panike, ale pokojne sa odobrať do pôrodnice, aby sa prišlo na to, o čo v skutočnosti ide.
Čítajte tiež:
Kontrakcie alebo poslíčkovia?
Najklasickejším príznakom pôrodu sú kontrakcie. Samozrejme, i táto situácia musí mať háčik, pretože koncom tehotenstva sa dostavujú takzvaní poslíčkovia. Od kontrakcií sa odlišujú tým, že sú nepravidelní, neznamenajú priamu predzvesť pôrodu.
Príbeh Amélie: Mala som dva týždne pred pôrodom a raz ráno pri bežnej činnosti som pocítila bolestivý sťah. Dala som si kúpeľ, no nepomohlo to, sťahy pokračovali. Zavolala som manžela do práce, hodila som do tašky zopár vecí pre dieťa a pre seba. Na toaletné potreby som zabudla a nevzala som si ani žiadnu knižku alebo hudbu (nakoniec ma čakalo 14 hodín), skrátka začiatočníčka, ako sa patrí. Keď prišiel ten môj chlap, mal hlavne strach o auto. Jednoducho chlapi. Voda mi nepraskla a on v tom zmätku ešte pokrýval sedadlo vreckom na odpad a uterákom. Našťastie sme boli v pôrodnici do 10 minút a ja som si nezabudla vziať svoju zdravotnú dokumentáciu.
Ak cítite silné a pravidelne sa opakujúce sťahy (po 20 minútach, potom 10 a 5), počkajte asi dve hodiny, kým sa vydáte do pôrodnice. Je to ono. Pôrodná asistentka Frédérique Teurnierová odporúča svojim pacientkam sa pred odjazdom trochu najesť. „Neznamená to napchať do seba pečienku s kapustou, ale porcia ľahkých cestovín je ideálna, aby žena po celý, niekedy veľmi dlhý čas, netrpela hladom.“ Hodia sa aj cereálne tyčinky, prípadne energetické tyčinky určené pre športovcov.
Hlavne nič nezanedbať
Do pôrodnice by sa mali poponáhľať ženy, ktorým odtečie plodová voda a prípadne majú silné kontrakcie pred 38. týždňom, keď plod ešte nie je dostatočne vyvinutý. Najlepšie je urgentne skonzultovať situáciu s lekárom, zistiť, či sa vydať do pôrodnice po vlastnej osi alebo počkať na sanitku. K ďalším alarmujúcim príznakom patria horúčka na konci tehotenstva, silné krvácanie (špinenie je pred pôrodom normálne). Ak ste v 41. týždni a nič sa nedeje, treba sa tiež skontaktovať s lekárom, prípadne odísť do pôrodnice, aby zistili, či je všetko v poriadku a odporučili ďalší postup.