babyweb.sk > Tehotenstvo > Zdravie v tehotenstve > Lekárska starostlivosť počas tehotenstva (prenatálna starostlivosť)
Lekárska starostlivosť počas tehotenstva (prenatálna starostlivosť)
Tehotná žena navštívi svojho gynekológa po prvýkrát obyčajne po vynechaní dovtedy pravidelnej menštruácie. Ak tehotenstvo lekár potvrdí, bude ju pozývať na pravidelné kontroly.
V rámci tejto starostlivosti prebiehajú opakované vyšetrenia zamerané na monitorovanie zdravotného stavu matky aj plodu a tehotná žena má príležitosť opýtať sa na všetko, čo ju zaujíma. Keďže niektoré ženy bývajú pri návštevách lekára rozrušené, čo je, mimochodom, úplne normálne, je dobré, ak si svoje otázky pripravia už doma.
Predpôrodná starostlivosť sa v Slovenskej republike delí na tri stupne. Základné vyšetrenie prebieha vždy u obvodného gynekológa, ktorého si žena môže slobodne vybrať. Tehotnú ženu pravidelne pozýva na kontroly do takzvanej prenatálnej poradne. Vystavuje jej tehotenský preukaz.
Fyziologické, rizikové a patologické tehotenstvá
Za fyziologicky prebiehajúce tehotenstvo sa označuje také, ktoré prebieha úplne normálne a ani pri rozhovore s tehotnou, ani pri jej vyšetrení sa neobjavia žiadne odchýlky od normy.
Pre ženy, u ktorých sa v tehotenstve vyskytne nejaké riziko, sú určené poradne fungujúce pri gynekologicko-pôrodníckych oddeleniach väčších nemocníc. Za rizikové tehotenstvo označujeme také tehotenstvo, pri ktorého priebehu sa síce zistil nejaký rizikový faktor, ale tehotenstvo prebieha zatiaľ normálne. Približne tridsať percent celkového počtu tehotenstiev patrí práve do tejto kategórie.
Pre ženy, u ktorých sa v tehotenstve objavia závažnejšie komplikácie či riziká, sú určené poradne pre rizikové a patologické tehotenstvá. Fungujú pri gynekologicko-pôrodníckych oddeleniach najväčších nemocníc v rámci regiónu, kraja. Za patologické tehotenstvo je označovaný stav, keď je už dokázaný chorobný priebeh tehotenstva a môže vyústiť do ohrozenia či poškodenia tehotnej ženy alebo jej plodu. Patologickým tehotenstvám zodpovedá približne desať percent celkového počtu tehotenstiev.
Zmyslom predpôrodnej starostlivosti je všeobecné zabezpečenie tehotnej ženy. Dôraz sa kladie najmä na predchádzanie komplikáciám a stavom, ktoré môžu ohroziť zdarný priebeh tehotenstva.
Vyšetrenie v prenatálnej poradni
Kontroly v prenatálnej poradni majú svoj poriadok, ktorý určuje gynekológ. Pri normálne prebiehajúcom tehotenstve sa v jeho prvej polovici opakujú zvyčajne raz za štyri až šesť týždňov, v druhej polovici sa už intervaly medzi jednotlivými návštevami skracujú. Mesiac pred termínom pôrodu sa kontroly opakujú už každý týždeň.
Počas tehotenstva sa vykonávajú mnohé vyšetrenia, ktoré majú za úlohu zistiť, či je nastávajúca mamička, ako aj plod v poriadku. Základné vyšetrenie je gynekologické, pri ktorom sa vždy kontroluje krvný tlak, zisťuje sa hmotnosť tehotnej a orientačne sa vyšetruje moč.
Čítajte tiež:
- Najčastejšie vyšetrenia budúcich mamičiek
- Čo dokáže prenatálna diagnostika
- Ultrazvukové vyšetrenia počas tehotenstva
Opakovane sa odoberá krv. Cieľom krvného rozboru je zistiť krvnú skupinu a Rh-faktor tehotnej, zhodnotiť jej krvný obraz a zistiť, či neochorela nejakými infekčnými chorobami, ktoré by mohli vyvíjajúci sa plod poškodiť alebo mu spôsobiť problémy po pôrode.
V šestnástom týždni tehotenstva sa odoberá krv aj na ďalšie vyšetrenie. Má vytypovať malú skupinu tehotných žien, ktorých plod by mohol byť ohrozený vrodeným vývojovým poškodením.
V tridsiatom šiestom týždni tehotenstva by sa mal takmer každej tehotnej žene urobiť výter pošvy. Na základe jeho výsledkov sa v určitých prípadoch môžu počas pôrodu preventívne podávať antibiotiká, ktoré novorodenca ochránia pred možnou nákazou.
Od dvadsiateho štvrtého týždňa tehotenstva môžu byť vypočuté ozvy plodu, konkrétne jeho srdiečka. Pri normálne prebiehajúcom tehotenstve sa asi od tridsiateho piateho týždňa natáča takzvaný kardiograf (KTG, CTG). Je to záznam obsahujúci dve krivky. Horná krivka označuje srdcovú frekvenciu plodu, podľa dolnej krivky sa zas hodnotí prítomnosť či neprítomnosť maternicových sťahov – kontrakcií.
Každá tehotná žena by mala mať vo svojom tehotenskom preukaze záznam o vyšetrení u svojho praktického a zubného lekára.