babyweb.sk > Dieťa > Výživa dieťaťa > Mäso v jedálnom lístku detí – áno či nie?
Mäso v jedálnom lístku detí – áno či nie?
Je mäso pre deti nevyhnutné? A je dnes toľko rozšírené vegetariánstvo pre detský organizmus bez rizika? Mäso je zdrojom cenných látok (vitamínov skupiny B, železa…) a plnohodnotných bielkovín, ktoré majú byť v primeranom množstve zastúpené v strave detí.
V období rastu a vývoja je potreba bielkovín takmer dvojnásobná. Pri dodržiavaní zásad pestrej stravy sa odporúča ako dostatočná konzumácia mäsa 3- až 4-krát týždenne. Keď mäso v jedálnom lístku prevažuje, hrozí nadbytok bielkovín, čo je možno rovnako rizikové ako ich nedostatok. Organizmus nedokáže nadbytočné bielkoviny ukladať do zásoby a musí ich preto veľmi zložito vylučovať, čo ho zaťažuje.
Odkedy podávať deťom mäso?
Mäso by sa v jedálnom lístku detí malo objaviť po ukončenom prvom roku života. Po niekoľko prvých týždňov by malo byť vo forme vývaru a najlepšie varené, spočiatku len v kombinácii so zeleninou, neskôr s ryžou alebo so zemiakovou kašou.
Aké mäso je najvhodnejšie?
Najväčšie zastúpenie v jedálnom lístku by malo mať mäso drobných domácich zvierat, ako je kuracie, morčacie a králičie, prípadne chudé bravčové, teľacie či hovädzie. Pochopiteľne, veľa záleží na stravovacích zvykoch každej rodiny. Mäso by malo byť čerstvé a dobre skladované.
Mali by ste vedieť, že…
- pri spracovaní mäsa sa nesmieme dotýkať iných potravín, kým si starostlivo neumyjeme ruky. Aj nože, dosky a ďalšie pomôcky používame výhradne len na prípravu mäsa.
- mäso pred spracovaním očistíme, krátko opláchneme pod tečúcou vodou a osušíme čistou utierkou. Mäso nikdy nenamáčame vo vode, lebo tým stráca cenné látky.
- pred prípravou mäsitých pokrmov odstránime všetok viditeľný tuk a mäso zbavíme kože.
- najvhodnejšou tepelnou úpravou je dusenie, varenie, prípadne aj pečenie.
- obaľované a smažené mäso ako rezne alebo rybie tyčinky zaraďte do jedálneho lístka dieťaťa od troch rokov maximálne raz za týždeň.
- konzumácia rýb sa deťom do dvoch rokov neodporúča, prípadne veľmi opatrne, a to len po hltoch. Ryby sú alergénom a môže po nich nastať silná negatívna reakcia.
- deťom do troch rokov sa neodporúča podávať pokrmy pripravené z vnútorností zvierat.
- na detský tanier nepatria tučné a korenené mäsité pokrmy. Pre menšie deti mäso nesolíme vôbec, lebo ich obličky soľ spracujú len veľmi ťažko.
Keď dieťa mäso odmieta…
Nič sa nedeje, ak dieťa odmieta konzumovať mäso vo veku dvoch rokov alebo aj neskôr. Skúste podávať mäso v rôznych formách, napríklad ako karbonátky, šišky, guľôčky, ktoré pripravujeme z mletého mäsa. Ak vaše dieťa mäso neje, musíte dbať na dostatočný príjem iných kvalitných bielkovín, hlavne mliečnych výrobkov a vhodne spracovaných strukovín, ak ich dieťa dobre znáša. Veľmi chutné a výživné pokrmy možno pripraviť z bohatej ponuky ďalších surovín – zo zeleniny, z cestovín a ryže.
Čítajte tiež:
Namiesto mäsa údeniny?
Mnohé mamičky si zjednodušujú prípravu jedla, napríklad večere, tým, že mäso nahrádzajú údeninami. Malým deťom do troch rokov by mali byť podávané len výnimočne, a to najlepšie šunka, buď detská so zníženým množstvom soli, alebo hydinová. U starších detí sa za prijateľné množstvo pokladá konzumácia 50 – 100 gramov mäkkej údeniny raz týždenne. Len výnimočne by mali byť podávané trvanlivé salámy, lebo obsahujú najviac škodlivých látok. Údeniny obsahujú veľa tuku, soli, korenia a rad chemických konzervačných látok, farbív a príchutí, ktoré dráždia citlivý detský tráviaci trakt. Deti by nemali konzumovať ani údeniny typu paštéta alebo mäsové nátierky. Ak sú navyše v konzervách, prichádzajú do styku s kovom, ktorý sa môže do potraviny rozpúšťať.
Tipy a triky:
- Na zahustenie mäsových štiav môžeme namiesto múky použiť kukuričnú škrobovú múčku maizenu.
- Kupované mleté mäso obsahuje príliš veľa tuku (spravidla sa pripravuje z tučného bravčového bôčika). Ak môžete, pomeľte si mäso sami z ľubovoľných kusov alebo použite výborné mleté morčacie mäso.
- Mleté mäso na sekanú či karbonátky môžeme „nadstaviť“ povarenou zeleninou, namočeným sójovým granulátom, zvlhčenými ovsenými vločkami, uvarenou pohánkou a podobne.
- Údeniny, ktoré pridávame do pokrmov, môžeme plnohodnotne nahradiť sekanou sójovou šunkou, ktorú pred použitím necháme napučať v horúcej osolenej vode.A na záver…
Mnohé mamičky si neuvedomujú, že malý rastúci organizmus je niekoľkonásobne citlivejší na škodlivé látky než organizmus dospelý a oveľa ľahšie sa poškodí. Správna výživa dieťaťa je prvá a najdôležitejšia podmienka dobrého zdravia po celý život.