Najčastejšie obavy nastávajúcich mamičiek pred pôrodom

Pôrod je normálny prirodzený proces, napriek tomu sa ho azda každá nastávajúca matka obáva. A je jedno, či sa chystá na svet priviesť svoje prvé dieťatko alebo tretie v poradí. Hlavou sa jej preháňajú myšlienky, čo ak…

shutterstock_315125477-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Nestihnem včas dôjsť do pôrodnice

Dobrou správou je, že priemerný čas aktívneho pôrodu trvá asi osem hodín, takže šanca, že porodíte cestou do nemocnice, je veľmi malá. Dlho pred tým, než sa bábätko vydá pôrodnými cestami dole, upozorní vás varovnými signálmi, že už je čas (intenzívne kŕče, bolesti chrbta, pravidelné kontrakcie, odtok plodovej vody). A aj keď ide o obzvlášť rýchly pôrod, podľa intervalu kontrakcií môžete odhadnúť, koľko času vám približne zostáva (len čo sa kontrakcie objavujú v päťminútových intervaloch alebo menej, mohla by to byť hra o čas). Zmierniť obavy vám však môže pomôcť zistenie informácií, čo robiť, keby sa náhodou vaše bábätko na svet poponáhľalo.

Nezvládnem bolesť pri pôrode

Áno, predstava bolesti, ktorá pôrod sprevádza, rozhodne nie je príjemná. K pôrodu však patrí, priechod bábätka pôrodnými cestami sa skrátka bez bolesti nezaobíde. Pamätajte si však, že vaše telo je na bolesť prispôsobené a zvládne ju. Len čo sa pôrod rozíde, rozíde sa na plné obrátky i práce endorfínov, vďaka ktorým sa bolesť stane znesiteľnejší. A ak napriek tomu budete mať pocit, že je bolesť nezvládateľná, existujú utišujúce prostriedky. Už pred pôrodom sa informujte, aké možnosti tlmenia bolesti vo „vašej“ pôrodnici máte, a nebojte sa o ne požiadať.

Vytlačím počas pôrodu moč a stolicu

Nebudeme si nič nahovárať, toto sa jednoducho stáva. Ide vlastne o úplne bežnú vec. Keď sa bábätko tlačí von, všetko, čo sa nachádza pred jeho hlavičkou, musí skrátka vyjsť ako prvé. A práve skutočnosť, že ide o normálny bežný jav, by vás mala upokojiť a zahnať vaše rozpaky. Vedzte, že lekári aj pôrodné asistentky sú zvyknutí a neprekáža im to. Dôležité je, aby bábätko vašimi spoločnými silami prišlo na svet v poriadku.

Nastrihnú mi hrádzu

Epiziotómia by sa v žiadnom prípade nemala robiť automaticky, bez vážneho dôvodu a rodička by na ňu mala dať súhlas. Zmysel má nástrih hrádze v prípade núdze, napríklad keď je hrádza pevná a pôrod nepostupuje alebo pri použití klieští. Pred pôrodom sa však môžete dohovoriť a ubezpečiť sa, že to tak skutočne prebehne, že budete o prípadnom nástrihu informovaná. Na svojej hrádzi však môžete ešte v tehotenstve „zapracovať“ a na pôrod ju pripraviť masážami.

Bude nevyhnutný cisársky rez

K cisárskemu rezu je nevyhnutné pristupovať ako k užitočnému zákroku, ktorý v prípade núdze dokáže zachrániť život vám i vášmu bábätku. A preto aj keď predpokladáte, že budete rodiť prirodzene, mali by ste si pripustiť myšlienku, že nie vždy ide všetko podľa našich predstáv a zistiť si informácie aj o cisárskom reze. Keď je človek o danej veci informovaný, jeho strach je oveľa menší. Skrátka vie, čo sa bude diať, a so situáciou sa lepšie vyrovná a prijme ju.

Čítajte tiež:

Bude nevyhnutné použiť kliešte

V prvom rade zapuďte myšlienku, že ide o zastaraný nástroj a jeho použitie je nebezpečné. Dnes sú pôrodnícke kliešte vyrobené tak, aby bábätku ani rodičke neublížili. Veľkým pomocníkom sú v druhej dobe pôrodnej, keď pôrod nepostupuje, rodička krváca alebo bábätko ťažko dýcha, ale už nie je možné uskutočniť cisársky rez. Ukončenie pôrodu pôrodníckymi kliešťami je pre rodičku oveľa šetrnejšie ako tlačenie na brucho. V rukách skúseného pôrodníka sa tak skutočne nemáte čoho obávať.

„Môj prvý pôrod sa tiež skončil kliešťami. Bežal bezproblémovo a celkom rýchlo až do obdobia, kým som vyliezla na kozu s nohami nahor. Kontrakcie úplne ustali a nedarilo sa mi bábätko vytlačiť. K pôrodu prišiel primár, ktorý to s kliešťami našťastie vedel, takže to bol len okamih a syn bol vonku. Mala som iba pár stehov z nástrihu a bola som hneď fit, syn mal apgar 10/10/9 a bol v poriadku až na malú jazvu na hlave, kde ho škrabli pri nástrihu. Pre mňa ten pôrod nebol nejaký zlý zážitok, aj keď som sa o syna bála, keď mi doktor vysvetľoval, že budú musieť použiť kliešte. Syn bol zdravý a čulý a ja v popôrodnej eufórii, že to máme za sebou,“ zdôverila sa matka Michaela.

Bábätko bude mať okolo krku omotanú pupočnú šnúru

Veľké percento detí má šnúru nejakým spôsobom voľne ovinutú okolo svojho tela a zriedka to spôsobí nejaké problémy. Ale aj v prípade, že sa šnúra v priebehu pôrodu utiahne, s pomocou lekára môžete porodiť prirodzenou cestou.

Bábätko sa narodí mŕtve

Najčernejšia mora všetkých rodičov, na ktorú neexistuje liek. Čiastočne upokojiť by vás mohol aj fakt, že Slovenská republika patrí ku krajinám s najnižšou úmrtnosťou novorodencov.

Prestanem mať chuť na sex

Tu veľmi záleží na prístupe partnera. Ešte pred pôrodom sa porozprávajte a dohodnite sa na tom, že prvé milovanie po pôrode nechá úplne vo vašej réžii. Je dôležité, aby sa žena po pôrode zotavila a zahojila (po nástrihu hrádze, cisárskom reze), aby sa cítila v pohode a na sex bola pripravená. Keď bude partner trpezlivý, partnerke dopraje odpočinok, všetko sa na ľúbostnom poli čoskoro vráti do normálu. Nátlak môže spôsobiť pravý opak. Ak však sama cítite, že aj dlho po pôrode je niečo v neporiadku, zdôverte sa partnerovi a neváhajte sa obrátiť na odborníkov.

Všeobecne platí, že strach človek pociťuje vtedy, keď nevie, čo ho čaká, do čoho ide. Preto sa neváhajte na čokoľvek spýtať svojho gynekológa alebo pôrodnej asistentky a informujte sa aj vo vašej pôrodnici. Čím viac informácií, tým lepšie budete na pôrod pripravená a len tak vás niečo neprekvapí.

19.5.2023 5:08| autor: Petra Frajová | zdroj: Lekári a redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist