Pupočná šnúra: 10 vecí, ktoré ste o nej možno nevedeli

Pupočnou šnúrou je spojená placenta matky s pupkom dieťaťa v maternici. Pupočnou šnúrou alebo pupočníkom sa od matky k dieťaťu dostáva okysličená krv a všetky potrebné živiny – bielkoviny, tuky a vitamíny. Zároveň sú pupočníkom späť do placenty odvádzané odpadové látky a odkysličená krv. Viac sa o pupočnej šnúre dozviete v článku.

shutterstock_383838799-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

1. Záchranné lano pre vaše dieťa

Vaše dieťatko je ako potápač pri hĺbkovom ponore, ktorý je úplne závislý od vonkajšieho zdroja kyslíka a pupočná šnúra je preň akýmsi pomyselným záchranným lanom. Pupočná šnúra sa skladá z jednej žily a dvoch tepien. Žila k dieťatku dopravuje živiny a okysličenú krv a tepnami sa vracajú odpadové látky (napríklad oxid uhličitý) a krv odkysličená späť do placenty. Pupočnou šnúrou za jednu minútu pretečie asi pol litra krvi.

2. Väčšina pupočných šnúr je skrútená

V priebehu svojho rastu sa šnúra prirodzene krúti do tvaru šraubovice – iba približne v 5 % sa to nestane. Krútenie smerom doľava prevažuje nad tým doprava sedem k jednej.

3. Má rôznu dĺžku a môže sa zamotať

Priemerná dĺžka pupočníka u donosených novorodencov je medzi 50 a 60 cm, ale môže sa pohybovať medzi 30 až 130 cm. Priemer pupočnej šnúry je zvyčajne 1 až 2 cm. Deti, ktoré sú aktívnejšie, predovšetkým v druhom trimestri, majú tendenciu mať pupočnú šnúru dlhšiu. Príliš krátka pupočná šnúra môže skomplikovať pôrod, pri veľmi dlhej zas hrozí riziko zamotania.

So šnúrou nejakým spôsobom zamotanou – často okolo krku – sa rodí tretina všetkých detí. Väčšinou však táto skutočnosť neznamená žiadne problémy. Problém nastáva vo chvíli, keď je pupočná šnúra veľmi utiahnutá, teda stlačená, pretože tým je ohrozené správne okysličovanie bábätka. Tento stav je však včas identifikovaný pravidelným monitorovaním srdcovej aktivity bábätka počas pôrodu.

4. Je plná rôsolu

Presnejšie, Whartonovho rôsolu (želatíny). Rôsol chráni žily a tepny vnútri pupočníka pred pokrčením alebo stlačením. Povrch pupočnej šnúry je pokrytý ochrannou membránou nazývanou amnion.

5. Nemá žiadne nervy

To znamená, že prestrihnutie pupočnej šnúry nie je pre vás ani pre vaše dieťatko bolestivé.

6. Vaša krv sa nikdy nezmieša

Dôvodom je tenká vrstva, ktorá oddeľuje krvné cievy. Takže aj keď medzi matkou a dieťaťom dochádza k cirkulácii krvi, je dokonca možné, že budú mať rôzne krvné skupiny.

7. Pomáha liečiť

Krv v pupočnej šnúre je bohatá na krvotvorné kmeňové bunky, ktoré môžu byť využité pri liečbe niektorých ochorení. Môžete si preto pri pôrode (po prestrihnutí pupočnej šnúry) krv dať odobrať pre prípadnú vlastnú potrebu (pre súrodenca narodeného bábätka) alebo ju darovať. Všetky náležitosti spojené s odberom pupočníkovej krvi je však potrebné vybaviť ešte pred samotným pôrodom.

Čítajte tiež:

8. Môže byť prestrihnutá ihneď po pôrode alebo po dopulzovaní

Mnohí odborníci však veria, že je prospešné počkať, kým pupočná šnúra nedopulzuje, a potom ju prestrihnúť. Novorodencovi je tak dopriata drahocenná krv, ktorá by inak po priskorom prestrihnutí pupočníka zostala v placente – neskoršie prestrihnutie sa spája s vyššou úrovňou železa u detí, naproti tomu nízke hladiny železa sa spájajú s možnými kognitívnymi poruchami.

9. Strihať sa však nemusí

Nazýva sa to „lotosový pôrod“. Pupočná šnúra zostane po pôrode nedotknutá, dieťa zostane pripojené k placente dovtedy, kým šnúra sama prirodzene neodpadne (približne po troch dňoch). Vďaka tomu by malo dieťa aj po pôrode z placenty čerpať dôležité látky. V každom prípade niektorí pôrodníci a gynekológovia tvrdia, že to nemá žiadne výhody a nesie to riziko infekcie.

10. Tvar pupka neovplyvníte

Po pôrode je pupočná šnúra zasvorkovaná dvoma svorkami. Prvá svorka sa umiestni vo vzdialenosti 3-4 cm od bruška dieťaťa, druhá na koniec k placente. Potom sa za prvou svorkou šnúra odstrihne. Pahýľ postupne vysychá a približne do 15 dní odpadne. Či už bude mať vaše bábätko „vnútorný“ alebo „vonkajší“ pupok, jeho konečný vzhľad nemá nič spoločné s tým, akým spôsobom bola pupočná šnúra prestrihnutá.

17.5.2023 4:55| autor: Redakcia Babywebu.sk | zdroj: Lekári a redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist