babyweb.sk > Tehotenstvo > Zdravie v tehotenstve > Nebezpečenstvo ľudských papilomavírusov stúpa
Nebezpečenstvo ľudských papilomavírusov stúpa
Lenka sa snažila tri roky otehotnieť. Pred pár mesiacmi sa jej vytúžený sen konečne splnil. Pri prehliadke však gynekológ nadobudol podozrenie na pravdepodobnú nákazu HPV vírusmi. Laboratórny rozbor potvrdil prednádorový stav maternicového čapíka. Odkiaľ sa nákaza vzala? Bol jej manžel neverný? Donosí svoje dieťa?
Podobné otázky trápi čoraz väčší počet mladých žien. Ľudské papilomavírusy (HPV) sú totiž v súčasnosti najčastejšou sexuálne prenosnou infekciou a jej výskyt sa z roka na rok zvyšuje. Môžeme povedať, že 80 % populácie sa s týmito vírusmi stretlo a výnimku tvorí skôr človek, ktorý s nimi do kontaktu neprišiel.
Najčastejšie sa nakazia ľudia vo veku od 18 do 25 rokov. Druhou najrizikovejšou skupinou sú ľudia vo veku 40 až 50 rokov. Asi u štyroch z piatich nakazených žien a polovice mužov si imunitný systém s infekciou poradí. U tých menej šťastných sa prejavia zdravotné komplikácie alebo dokonca závažné, až život ohrozujúce choroby.
Vírusy a miera rizika
HPV vírusy rozdeľujeme podľa miery zdravotného rizika. Vírusy s vysokým rizikom majú na svedomí zhubné ochorenia, ako sú nádory krčka maternice a vonkajších rodidiel, pošvy a penisu, análneho otvoru a tiež hlavy a krku. Vírusy s nízkym rizikom spôsobujú genitálne bradavice (kondylómy), papilomatózu hratana a menej závažné prednádorové stavy krčka maternice, pošvy a vonkajších rodidiel.
Výskyt komplikácií spojených s HPV infekciou, predovšetkým genitálnych bradavíc a papilomatóz hrtana, sa v posledných rokoch zvyšuje hlavne u mladých ľudí.
Odhaduje sa, že genitálne bradavice trápia asi 1 percento našej populácie. Aj keď ochorenie neohrozuje chorého priamo na živote, jeho prejavy sú veľmi nepríjemné a často môžu viesť až k rozvratu vzťahu. Obdobne nepríjemná je papilomatóza hrtana. MUDr. Jitka Vydrová, primárka Hlasového a sluchového centra v Prahe, uvádza, že pacient začne trpieť trvalým chrapotom a pocitom cudzieho telesa v krku. Výrastky sa odstraňujú chirurgicky a zásah môže trvale poškodiť hlas.
Nevera?
Ľudia môžu nosiť v sebe nosiť vírus dlhé roky bez toho, aby sa nejako prejavil. Prítomnosť nákazy teda nie je nutne dôkazom nevery Lenkinho manžela. Rakovina čapíka maternice vzniká v priemere po pätnástich rokoch od infekcie vysoko rizikovým typom HPV. Vývoj infekcie po vznik genitálnych bradavíc však trvá iba štyri mesiace.
K najčastejším nádorovým ochoreniam spôsobeným HPV patrí rakovina čapíka maternice. Ročne je diagnostikovaných okolo 1 100 nových prípadov. Na asi stotisíc žien pripadá u nás asi 20 prípadov rakoviny krčka maternica.
V západnej Európe je to iba desať. Prečo? Ženy zanedbávajú prevenciu. Takmer polovica žien v produktívnom veku zabúda na pravidelné gynekologické prehliadky.
„Funguje u nás organizovaný a auditovaný screening rakoviny krčka maternice, ktorý umožňuje v úplnej väčšine odhaliť zmeny, ktoré nádoru predchádzajú. Tie možno veľmi ľahko ošetriť. Liečba pokročilých nádorov prináša pacientke výrazne väčší diskomfort a jej výsledky nemusia byť vždy povzbudivé,“ uvádza MUDr. Tomáš Dvořák, predseda Českej gynekologickej a pôrodníckej spoločnosti. Screening je bezplatný.
Byť či nebyť… očkovaný?
Ako sa teda chrániť? K tým menej populárnym metódam určite patrí sexuálna abstinencia alebo jeden sexuálny partner na celý život. Pre aktívne sexuálne žijúce ženy a mužov sa ponúka zodpovedné sexuálne správanie a používanie kondómu. Ani to však nie je stopercentná ochrana, pretože k nákaze môže dôjsť aj láskaním a orálnym sexom.
K primárnej prevencii okrem pravidelných gynekologických vyšetrení patrí očkovanie. Vakcíny sú určené nielen adolescentným dievčatám, ale všetkým sexuálne aktívnym ženám. Jedna stojí približne sto eur a potrebné sú tri vakcíny.
Združenie odborníkov a gynekológov HPV College vakcináciu odporúča ako najefektívnejší preventívny nástroj boja s HPV vírusmi.
Vakcíny neobsahujú DNA vírusy, takže sa nimi nedá nakaziť. Ozývajú sa však aj hlasy, ktoré sú k očkovaniu zdržanlivé. V súčasnosti existujú dve vakcíny – prvá z nich je účinná proti dvom kmeňom HPV vírusov a druhá proti štyrom. Existujú však ďalšie desiatky kmeňov, ktoré nám môžu spôsobiť ochorenie a proti ktorým žiadne vakcíny neexistujú.
Na Babywebe tiež nájdte:
O praktikách a erotických pomôckach
Ako sa vyrovnať s neverou?
Môj partner musí byť stále zamilovaný