Otcovský bonding alebo Keď dieťatko po pôrode nemôže byť s mamičkou

Niekedy sa pôrod nevyvíja tak, ako sme očakávali a je potrebné pristúpiť k cisárskemu rezu. Aj keď si žena svoj pôrod predstavovala ináč, tento variant pre ňu nemusí byť nočná mora. Je dôležité urobiť niekoľko opatrení, ktoré novopečenej mamičke uľahčia túto situáciu prijať. Patrí medzi ne aj minimalizácia separácie dieťatka od svojich rodičov.

6-shutterstock_1359368963-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Ak dieťa nemôže byť hneď po pôrode dlhšie so svojou matkou (cisársky rez bol vykonaný v celkovej narkóze, žene je v dôsledku operačného zákroku nevoľno), môže jej náruč nahradiť otec dieťaťa. Dieťatko sa nezabalené priloží na jeho nahú hruď a následne sa zvrchu prikryje.

V ústretovejších pôrodniciach dieťatko neputuje po cisárskom reze na novorodenecké oddelenie do samostatnej postieľky, ale môže zostať neustále s rodičmi. Žena je po skončení operácie presunutá na normálnu, ideálne nadštandardnú izbu (namiesto oddelenia JIP, kam sa bábätká dávajú iba na dojčenie) a dieťatko sa môže vrátiť k nej na prsia a s mamičkou sa ďalej maznať.

Rozhodnutie otca podstúpiť s dieťatkom bonding namiesto matky nie je vo vypätej situácii vždy ľahké. Muž dieťa nenosil niekoľko mesiacov vo svojom bruchu, nebol s ním v permanentnom kontakte a väčšinou sa na pôrod nepripravoval tak intenzívne ako žena. Preto mu môže pripadať jednoduchšie a bezpečnejšie dieťatko zveriť personálu. Ak sa však odváži, prináša to uspokojenie dieťatku, následne čerstvej mamičke a nakoniec aj jemu samému. Svoje pocity z prvých chvíľ so svojím novorodeným synom opísal jeden otec takto:

„Pôvodne som mal k bondingu rezervovaný postoj. Považoval som ho skôr za módny trend, rovnako ako prirodzený pôrod, a nijako zvlášť som to neriešil. Moja žena mala bonding medzi pôrodnými prianiami s dodatkom, že ak dôjde na cisársky rez, tak budem mať bonding ja. Tak som sa zhruba zoznámil s tým, čo sa odo mňa bude chcieť (ale očakával som, že moja úloha tu nebude potrebná, tak som to toľko neprežíval).

Musím uznať, že ma celkom nahlodal argument, že dieťatko, keď sa narodí, má vyplavené množstvo adrenalínu a zhruba dve hodiny vníma všetko veľmi intenzívne a preto je preň dôležitý kontakt s najbližšou osobou. Dáva to zmysel. V našom prípade po x hodinách snahy o normálny pôrod nakoniec došlo na cisársky rez a tak som musel prísť na rad ja.

Potom, ako moja žena súhlasila s operáciou, sa to všetko zbehlo veľmi rýchlo. Dula Silvia, ktorá nás pri pôrode sprevádzala, sa ma opýtala, či s tým počítam a ja som odrazu dostal strach. Čo si s tým bábom sám počnem? No keď si to manželka priala, nič iné mi nezostalo. Silvia ma upokojila, že sa nemusím ničoho báť, že tam bude a v prípade potreby mi povie, čo a ako.

Náš syn Filip sa narodil a zatiaľ čo bola manželka na sále, ja som si sadol na sedačku v pripravenej miestnosti, sestrička ho priniesla, iba ho utrela a dala mi ho na nahý hrudník. Prišiel moment dojatia. Prekvapilo ma, aký silný je to zážitok. Zostal takto na mne, kým ženu nepreviezli na izbu, kam sme za ňou mohli prísť.

Som naozaj rád, že som sa na to dal. Tá pevná väzba z momentu prvého kontaktu bola ešte minimálne dva týždne dosť zjavná. Bolo vidieť, ako sa Filipko vždy upokojil, keď ma videl alebo skôr asi cítil. Potom si zvykol na to, že ja mlieko nemám a už som bol na druhej koľaji. 🙂 Ale bolo to super, pri druhom dieťati, ak to zase vyjde na mňa, nebudem váhať ani minútu. Všetkým otcom odporúčam.“

Čítajte tiež:

Skúste sa zamyslieť aj nad týmto variantom. Chystáte dieťatku tú najjednoduchšiu a najkrajšiu cestu na svet. Buďte však otvorení tomu, že deti si často robia veci po svojom a začína to pôrodom (alebo už skôr? :-)). Ak sa váš potomok rozhodne odbočiť z cesty, ako by to pre vás bolo najlepšie?

Opýtajte sa na to svojho partnera a preberte s ním možnosť bondingu. Tiež si zistite, ako sa k cisárskemu rezu stavia vaša pôrodnica a čo by tam v takom prípade bolo možné. A potom sa vráťte k svojmu pôvodnému scenáru a lákajte dieťatko na svet normálnou cestou…

Silvie Rosenová, certifikovaná pôrodná babica ČAD (Česká asociace dul)
www.dulasilvie.cz


Babice ČAD nesúhlasia s marketingom náhrad materského mlieka

5.10.2023 5:48| autor: Redakcia Babywebu.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist