babyweb.sk > Dieťa > Výživa dieťaťa > Papám rukou!
Papám rukou!
Doteraz bolo kŕmenie bábätka vašou prácou. Ani ste sa nenazdali a vaša ratolesť chce túto úlohu prevziať na seba. Ale dovoliť mu to? Je jedenie detí rukou prospešné? Nemali by sme počkať a učiť ho jesť rovno s lyžičkou?
Kedy sa chcú deti kŕmiť samé?
Medzi 8. a 9. mesiacom sa väčšina detí snaží nakŕmiť sama. Chytajú lyžičku, ktorou ich kŕmite a potraviny, ktoré sú na tanieri. V tomto období prichádza k zlepšeniu úchopu medzi palcom a ukazovákom. Práve vďaka tomuto kliešťovému úchopu vedia deti úspešne dopraviť jedlo do úst.
Nebráňte im!
Dovoľte deťom, aby sa kŕmili, tak ako zvládnu a privrite oči nad neporiadkom okolo nich. Je to nielen dôležitá súčasť ich motorického vývoja, ale aj stravovacích návykov a sebaregulácie. Dieťa totiž získava kontrolu nad tým koľko a čo zje. Buďte aj vy citlivý k týmto signálom.
Ja sám!
Je samozrejmé, že dieťa sa ešte nedokáže nakŕmiť samo. Popri jedlách, ktorými ho vy kŕmite lyžičkou mu prichystajte aj také, ktoré zvládne samo. Jedlo mu pripravte do nerozbitnej a protišmykovej misky. Aj keď vaše dieťa ešte nemá veľa zubov, dokáže efektívne žuť ďasienkami. Dôležité je ponúknuť mu to správne jedlo.
Čítajte tiež:
Nie všetko patrí do ruky
Ak necháte dieťa, aby sa samé kŕmilo, majte ho vždy na očiach! Snažte sa mu ponúknuť jedlo správneho tvaru a konzistencie.
Tu je niekoľko tipov:
- Uvarená a na kocky nakrájaná mrkva, brokolica, zelená fazuľka
- Pečené kocky zemiakov či batátov (sladké zemiaky)
- Malé kocky banánu, avokáda, broskyne, hrušky, melónu
- Rôzne syry a tofu nakrájané na kocky
- Kúsky uvareného mäsa
- Uvarené cestoviny napr. pene nakrájané na menšie „tunelíky“
- Detské cereálie
Čomu sa radšej vyvarovať!
Medzi nevhodné potraviny pre samostatné jedenie detí patria:
- Surová zelenina
- Všetky bobuľové ovocia ako hrozno, ríbezle, čučoriedky
- Oriešky
- Cukríky, pukance a iné pochutiny
- Hrozienka a ostatné sušené ovocie