babyweb.sk > Tehotenstvo > Zdravie v tehotenstve > Preeklampsia – jediná choroba len pre tehotné
Preeklampsia – jediná choroba len pre tehotné
Každý mesiac sa v poradni opakuje rovnaký rituál: meranie tlaku a kontrola bielkoviny v moči. Na prvý pohľad banálne vyšetrenia, ktoré však dokáže odhaliť signály zákerného a nebezpečného ochorenia.
Hana prežívala tehotenstvo v pohode a bola prekvapená, keď jej v druhej polovici gravidity pri jednej z bežných kontrol namerali tlak 140/90. Rozbehol sa kolotoč rôznych vyšetrení. Na konci bola diagnóza: preeklampsia.
Ako dvaja nepriateľskí cudzinci
Aj keď toto ochorenie placenty postihuje len päť až desať percent tehotných žien, jeho následky môžu byť fatálne ako pre matku, tak aj pre plod. Dochádza pri ňom k tomu, že cievy matky nepúšťajú k plodu dostatočné množstvo krvi, a teda nedostáva dostatok živín a kyslíka.
Plod sa tomu bráni tak, že produkuje látky zvyšujúce tlak krvi matky, aby sa udržal dostatočný prietok krvi placentou. Tieto látky však spôsobujú nebezpečné zmeny v niektorých orgánoch – v ľadvinách, pečeni, v mozgu. V ľadvinách sa mení štruktúra filtrujúcej jednotky tak, že unikajú bielkoviny, v pečeni môžu odumierať pečeňové bunky. Cievy mozgu sa môžu kŕčovito stiahnuť, nízky prietok krvi mozgom spôsobí jeho nedostatočné okysličenie, čo má za následok bezvedomie a kŕče. Tento stav nazývaný eklampsia ohrozuje život matky i plodu.
Hrozba bez varovania
Preeklampsia je zradná, pretože prichádza bez akéhokoľvek závažného varovania. Príznakom je zvýšenie krvného tlaku (nad 140/90 ) v druhej polovici tehotenstva a výskyt bielkoviny v moči. Signálom môžu byť aj opuchy, prevažne na rukách a tvári.
Ak sa dostaví i väčšia bolesť hlavy, hučanie v ušiach čiporuchy videnia (zahmlievanie alebo záblesky pred očami), musíte okamžite vyhľadať lekára. Tlakové bolesti v oblasti pravého rebra, prípadne pocit na vracanie, môžu zase signalizovať komplikácie s pečeňou a krvné zmeny (HELLP syndrómu). Výsledky merania tlaku, obsahu bielkoviny v moči, krvného testu a monitoring plodu rozhodnú o ďalšom postupe.
Je skutočne nevyhnutné ísť do nemocnice?
Z normálneho tehotenstva je odrazu rizikové. Miernejšia forma preeklampsie sa dá ustrážiť ambulantne, pri vážnejšom stave hrozí hospitalizácia. Sleduje sa stav plodu, ktorý vinou nedostatočnej funkcie placenty môže zaostávať v raste, a tiež množstvo plodovej vody môže byť menšie. Pretože na chorú placentu nejestvujú žiadne lieky, je potrebné porodiť plod predčasne, ak mu v maternici hrozí kritický nedostatok kyslíka. U nastávajúcej matky je snaha znížiť jej tlak na hodnoty okolo 140/90. Na to našťastie i v tehotenstve lieky existujú. Proti prípadným kŕčom sa používa horčík. Proti opuchom pomáha strava bohatá na bielkoviny, predovšetkým živočíšneho pôvodu. Lieky na odvodnenie sú diskutabilné, pretože zahusťujú krv.
Môže za to svokra?
Mladá prvorodička, ale i žena s viacpočetným tehotenstvom patrí do rizikovej skupiny. Alebo ženy, ktoré už preeklampsia potrápila v predchádzajúcom tehotenstve. Táto choroba sa však môže prejaviť u akékoľvek tehotnej ženy, v tom je zradná. Svoju rolu zohráva i genetická dispozícia. Nemusí ísť len o preeklampsiu, ktorá sa vyskytla u žien v príbuzenstve budúcej matky, ale napríklad aj u matky nastávajúceho otca.
Rizikom je i vyššia hmotnosť, cukrovka a cievne ochorenia. Nemusí však nutne hroziť ženám s chronickou hypertenziou. Tu nastáva iný problém. Pod vplyvom tehotenských hormónov klesá u všetkých tehotných na začiatku krvný tlak, takže aj žena s hypertenziou ho môže mať v norme. V druhej polovici tehotenstva sa jej však zvýši, čo však v jej prípade nemusí znamenať príznak preeklampsie.
Čítajte tiež:
- Ako vyliečiť HELLP syndróm? Jedine pôrodom
- Vaginálny pôrod po predchádzajúcom cisárskom reze: výhody a riziká
- Tehotenská cukrovka
S prevenciou je to zložité
Nedostatok vitamínu D v začiatkoch tehotenstva. To bola jedna z hypotéz a predmet skúmania jednej z početných štúdií venovaných preeklampsii. Nepotvrdilo sa, ale ani nevyvrátilo, že by tento fakt mohol hrať nejakú úlohu. Skúmal sa aj vplyv vitamínu C a E a opäť sa nedospelo k zásadným záverom.
Niektoré štúdie preukázali priaznivý účinok nízkych dávok aspirínu v začiatkoch tehotenstva. Ďalší výskum to však nepotvrdil. Tápe sa i v tom, či by mohol prospieť vyšší prísun bielkovín. Príčiny tejto nebezpečnej choroby sa hľadajú na základe najrôznejších teórií. Jednou z nich je, že telo matky reaguje na zárodok ako na nejaký cudzorodý prvok, ako na transplantát, ktorý telo príjemcu odmietlo.
Ak totiž tehotenstvo prebieha normálne, organizmus budúcej matky utlmí svoj obranný systém, aby dokázal vo väčšej miere tolerovať cudzie antigény (látky vyvolávajúce tvorbu protilátok), v tomto prípade otca dieťaťa, ktoré sú prítomné v plode. U žien, u ktorých sa vyskytne preeklampsia, sa táto tolerancia neprejavuje.
Na partnera si zvykáme od hlavy až po päty
Vo Francúzsku v tejto súvislosti už 15 rokov skúmajú, aký vplyv má, keď žena pred otehotnením používala či nepoužívala prezervatív. Dospeli k tomu, že u skupiny žien „s prezervatívom“ bolo riziko preeklampsie vyššie. Možno preto, že ich organizmus nemal príležitosť zvyknúť si na antigény svojho partnera cestou kontaktu s jeho spermiou.
Ďalšia štúdia dospela k iným prekvapivým záverom: Ženy praktizujúce orálny sex na partnerovi na začiatku tehotenstva majú nižší výskyt preeklampsie. Špekuluje sa o priaznivom účinku prostaglandínov (látok podobných hormónom). Pretože sa zatiaľ nedospelo k jednoznačným výsledkom v oblasti príčin preeklampsie, a teda i prevencie, nezostáva nič iné, len dôkladné sledovanie varovných príznakov a rýchly zásah.
Preto sa vedci orientujú i na lepšie metódy zisťovania tejto hrozby už v tehotenstve. Moderné prístroje už dokážu zistiť, či je prísun krvi pre plod dostatočný, zaznamenajú prípadné zmeny v cievnom systéme, ktoré by potenciálne mohli prerásť do preeklampsie. Čím skôr totiž začneme tohto zradného nepriateľa sledovať, tým je väčšia šanca, že neublíži.