Prietrž – pupočná, slabinová a hydrokéla

Máte podozrenie, že vaše dieťa má pupočnú alebo slabinovú prietrž? Čo ju mohlo spôsobiť a ako tieto choroby od seba rozoznáte?

Slabinová prietrž (inguinálna)

Oslabeným miestom brušnej steny je slabinový kanál. Ak sa do miesta oslabenia, presnejšie cez vonkajší otvor kanálu, tlačí do podkožia črevo, predstierka či časť močového mechúra, v slabine sa objaví hrčka a pravdepodobne ide o slabinovú prietrž. U chlapcov môže zasahovať až do mieška (miešková alebo skrotálna prietrž), u dievčat do pyskov ohanbia (labiálna prietrž).

Podstatou je nedokonale uzatvorená komunikácia medzi brušnou dutinou a mieškom pretrvávajúca po zostupe semenníka u chlapcov. Semenník sa vo vnútromaternicovom vývoji zakladá vysoko v bruchu po stranách chrbtice a postupne zostupuje dole až k miešku, výchlipka pobrušnice sa za ním uzavrie a komunikácia sa zaslepí. Zostup semenníka nemusí byť pri narodení dokončený, v miešku by mal byť semenník prítomný najneskôr do šiestich mesiacov veku.

U dievčat sa zakladá rovnaká výchlipka pobrušnice, prestupuje ňou väz, ktorý vedie k maternicovému rohu. U detí prakticky vždy ide o vrodenú prietrž, získaná je výnimočná. Slabinová prietrž je 4 – 6-krát častejšia u chlapcov, vyšší výskyt je u nedonosených detí.

Slabinová prietrž nemôže zaniknúť sama, jediným riešením je operácia, a to čoskoro po jej diagnostikovaní. Podstatou operácie je odstránenie výchlipky pobrušnice a zrušenie komunikácie medzi brušnou dutinou a slabinovým kanálom. Operačný prístup je zo slabín. Dôvodom nutného operačného riešenia je riziko, že sa prietrž môže priškrtiť a neliečená priškrtená prietrž môže viesť až k smrti dieťaťa.

Čítajte tiež:

Hydrokéla

Keď sa výchlipka pobrušnice dokonale neuzavrie, ale komunikácia je iba mikroskopická, nevystupujú cez slabinový kanál orgány, do semenníkových obalov preniká tekutina z brušnej dutiny. Tento stav sa označuje ako hydrokéla (vodný pruh).

Dlhodobé trvanie či výrazné zväčšovanie hydrokély a tlak na semenníky môžu poškodiť ich vývoj. Ak spontánne nezanikne, operujeme ju väčšinou po prvom roku veku, pri výraznom zväčšovaní aj skôr. Operačný postup je podobný ako pri operácii slabinovej prietrže.

26.3.2019 8:40| autor: Eva Matoušková
Viac o téme: dieťakomunikácia

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist