Psychologický prvok v liečbe obezity: Zmeniť sa musí prístup rodiny

MAMI, POMOC, JA PRIBERÁM! Psychologický prístup je základným kameňom liečby obézneho dieťaťa. Je založený na tzv. kognitívno-behaviorálnej terapii. Je to jedno z odvetví psychoterapie, ktorého cieľom je zmena nevhodného správania (v tomto prípade zmena životného štýlu, stravovacích návykov a prístupu k pohybovej aktivite).

Terapie sa netreba báť

Základy kognitívno-behaviorálnej psychoterapie využívajú lekári, ktorí sa obéznym deťom venujú vo svojich špecializovaných predajniach. Ide vlastne o opakované pohovory, ktorých cieľom je pozitívna motivácia dieťaťa a docielenie postupných zmien životného štýlu rodiny. Ak má lekár pocit, že má dieťa (alebo rodina) nejaký zložitejší problém, pošle dieťa na ďalšie špecializované vyšetrenie do psychologickej poradne.

Kognitívno-behaviorálny prístup v liečbe je však používaný pri liečbe obezity v špeciálnych kurzoch pre deti a ich rodičov alebo pre dospievajúcich (napr. rodinné kurzy STOB, bližšie informácie nájdete na www.stob.cz, www.hravezijzdrave.cz), ale využíva sa napríklad aj pri kúpeľnej liečbe.

S témou súvisí:

Psychologické aspekty obezity
Aké sú zdravotné dôsledky obezity?
Príčiny obezity detí: Kde sa berú?

Obezita je problém!

Základom liečby je vhodná motivácia dieťaťa a rodiny. Je tiež dôležité klásť si reálne ciele.

Nie všetci rodičia si uvedomujú, že obezita ich dieťaťa je skutočný problém. Rodičom aj dieťaťu treba zrozumiteľne vysvetliť v prvom rade to, prečo je nutné dodržiavať zásady zdravého životného štýlu, a „premôcť“ nadbytočné kilogramy. Lekár je v tomto prípade odbornou autoritou, ktorá spravidla pomenuje problém.

Na druhej strane je v prvom rade nevyhnutné presvedčiť dieťa o tom, že vstupom do obezitologickej poradne sa jeho život, obrazne povedané, nekončí. Dieťaťu aj rodine treba vysvetliť, že zmeny životného štýlu síce nebudú bezprácne a bez odriekania, no napriek tomu nebudú znamenať zmenu „zo dňa na deň“, oveľa prínosnejšie a cennejšie bude zavádzanie zmien postupne a pomaly.

Cieľom nie je dodržiavanie prísnej diéty a podávanie vrcholových športových výkonov, ale pomalými a postupnými krokmi dosiahnuť zmeny stravovacích a pohybových návykov a skvalitnenie života.

Motivácia namiesto zákazov

Je dôležité uvedomiť si aj to, že zákazy nič nevyriešia. „Zakázané ovocie totiž vždy chutí najlepšie.“ Prakticky všetky potraviny sa v jedálnom lístku dieťaťa z času na čas môžu v rozumnej miere objaviť, ide len o to naučiť sa zaobchádzať s „množstvom“. Navyše rad vysokoenergetických potravín sa dá nahradiť zdravším variantom.

Rodičia často prichádzajú s mylnou predstavou, že dieťa je schopné dosiahnuť zmenu životného štýlu bez väčšieho zásahu rodiny. Rodičov treba znova a znova presviedčať o tom, že by sa skutočne mali zapojiť všetci. Miera zodpovednosti sa, samozrejme, s vekom dieťaťa mení, napriek tomu by sa rodičia i ďalší príbuzní mali byť dieťaťu bez ohľadu na jeho vek kladným príkladom, oporou, radcom. Navyše, sú to práve rodičia, ktorí určujú, aké potraviny budú doma, a ovplyvňujú životný štýl dieťaťa.

A nezabúdajme neustále chváliť!

Možno sa stretnete s tým, že lekár navrhne uzavrieť určitú „zmluvu“ medzi vami, dieťaťom a lekárom. V tejto zmluve by mali byť jasne špecifikované očakávania jednotlivých účastníkov, ciele snaženia, forma pomoci lekára aj účasť jednotlivých rodinných príslušníkov, prípadne dohoda dieťaťa s rodičmi na forme odmeny za splnenie jednotlivých čiastkových cieľov. Odmenou by, samozrejme, nemala byť zmrzlina alebo torta, ale napríklad nejaká pekná hračka.

Text pripravila:

MUDr. Jitka Kytnarová, ambulancia detskej endokrinológie, diabetológie a obezitológie, Klinika detského a dorastového lekárstva VFN a 1. LF UK

Na Babywebe tiež nájdete:

Genetika a obezita
Za chorobami detí môžu stáť vzťahy v rodine
Máte obézne dieťa?

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist