Rázštep – nevítaný spoločník

Každá matka sa určite teší na chvíľu, keď na ultrazvuku uvidí svoje bábätko, aj keď pripomína len rozmaznanú čiernobielu škvrnu. Niekedy však, žiaľ, ultrazvuk ukáže veci, o ktoré nikto nestojí. Napríklad to, že bábätko má rázštep. Čo to vlastne je, aké druhy rázštepov existujú a ako poznačí budúci vývoj dieťaťa a život rodiny?

1200x900-29-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Existuje celý rad rázštepov a navzájom sa líšia závažnosťou, lokalizáciou i možnosťami liečby. Najčastejšie sa ľuďom pri slove rázštep vybaví nezrastená a neskôr zošitá pera. Možno je to preto, že je na prvý pohľad nápadná a viditeľná. Aj tento rázštep má však viacero variantov rôznej závažnosti. Medzi rázštepy navyše patria aj vrodené poruchy chrbtice a brušnej steny. Niektoré môžu zostať celý život skryté a nerozpoznané, no z času na čas sa objaví rázštep, ktorý je nezlučiteľný so životom. Rozoberme si však všetky pekne rad za radom, nech sa v tom nestratíme.

Rázštep pery a podnebia

Rázštep pery a podnebia, bohužiaľ, výrazne ovplyvňujú vzhľad, a hoci sú veľmi dobre liečiteľné, vyžadujú si dlhodobú a komplexnú liečbu. Tvárový rázštep má viacero variantov od najľahšieho, keď je zasiahnutá len horná pera, po najzávažnejší, keď je zasiahnutá horná čeľusť a horné podnebie je nedostatočne vyvinuté alebo úplne chýba. Rázštep môže byť jednostranný alebo obojstranný.

Porucha vzniká vo veľmi raných týždňoch tehotenstva tak, že nedokonale zrastú jednotlivé časti tváre. Pri tvárových rázštepoch je okrem estetického hľadiska najväčším problémom nemožnosť novorodenca cucať mlieko, čo treba po pôrode čo najrýchlejšie vyriešiť.

Novorodenci s rázštepom sa podrobujú prvej operácii podľa situácie prakticky hneď na druhý deň, no mnoho ďalších ich ešte čaká. Treba však zdôrazniť, že liečba rázštepov tváre býva veľmi úspešná a rázštep u bábätka nie je nevyhnutným dôvodom na umelé prerušenie tehotenstva. Rodičia sa však musia pripraviť na zdĺhavú a zložitú liečbu, ktorá kombinuje viaceré lekárske odbory od chirurgie, stomatológie, ortodoncie, logopédie a ďalšie. Intelekt dieťaťa zostáva nedotknutý, deti majú šancu na úplne plnohodnotný život.

Rázštepy chrbtice

Síce skryté, ale často oveľa závažnejšie bývajú rázštepy chrbtice. Vznikajú nedokonalým uzatvorením chrbticového kanála v skorých štádiách embryonálneho vývoja. Môžu sa vyskytovať v ktoromkoľvek mieste chrbtice, najčastejšie sú v bedrovej oblasti. V neuzatvorenom mieste býva veľmi často porušená miecha, čoho následkom je porucha inervácie, a to vedie k ochrnutiu, problémom s ovládaním zvieračov konečníka a močového mechúra a podobne.

Miernejšou formou je rázštep v oblasti stavcového oblúka, keď nie je poškodená miecha, iba je neuzatvorený chrbticový kanál okolo nej. Vzniknutú poruchu možno prípadne riešiť chirurgicky. Ak rázštep postihne oblasť hlavy, vzniká tzv. anencefalus, takmer úplná absencia mozgu a lebečného krytu.

Niektoré malé rázštepy chrbtice, najčastejšie v bedrovej oblasti, zostanú celý život skryté a nespôsobujú prakticky žiadne ťažkosti. Udáva sa, že ich má až 15 percent populácie, čo je približne každý siedmy človek. Veľké rázštepy chrbtice diagnostikované v tehotenstve bývajú väčšinou indikáciou na ukončenie tehotenstva.

Čítajte ďalej:

Rázštepy brušnej steny

Treba spomenúť ešte jeden typ rázštepov, a to rázštepy brušnej steny. Vznikajú opäť v raných štádiách tehotenstva nedokonalým uzavretím brušnej steny. Pri rázštepe brušnej steny sú nesprávne uložené orgány a v niektorých prípadoch je možná chirurgická liečba. Tieto rázštepy sa však často spájajú s nejakou ďalšou poruchou, napríklad chromozomálnou, takže treba individuálne zvážiť, či v tehotenstve pokračovať.

Prečo rázštepy vôbec vznikajú?

Príčiny vzniku rázštepov bývajú skôr exogénneho charakteru, sú to teda vonkajšie príčiny. Aj keď v prípade tvárových rázštepov sa udáva aj možnosť vplyvu dedičnosti, oveľa častejšie sa na vzniku podieľajú toxické vplyvy z okolia (lieky, chemikálie, vírusy, alkohol) alebo ochorenie matky. Vplyv môžu mať aj poruchy vo výžive plodu, nedostatok vitamínov, určitú rolu zohráva aj vyšší vek matky.

Najjednoduchšou prevenciou je teda vyhnúť sa negatívnym vonkajším činiteľom. Pred virózou sa môžete chrániť ešte pred počatím dostatkom vitamínov, chemickým látkam vrátane liekov je najlepšie vyvarovať sa úplne. Ak pravidelne užívate nejaké lieky, rozhodne situáciu konzultujte so svojím lekárom.

Veľký preventívny vplyv má kyselina listová, užívať by ste ju mali začať už pred otehotnením a pokračovať v prvých mesiacoch tehotenstva, keď je riziko vzniku rázštepov najvyššie. Kyselinu listovú dostať kúpiť samostatne alebo ako súčasť vitamínových prípravkov pre tehotné ženy.

Kedy sa dajú zistiť

Veľké rázštepy, hlavne chrbtice a brušnej steny, bývajú viditeľné na ultrazvuku už na konci prvého trimestra. Rázštep pery a podnebia je viditeľnejší až od 16. týždňa tehotenstva, pravidelne sa vyšetruje ultrazvukom v 20. týždni, keď už je jasne rozpoznateľný.

Trojrozmerný (3D) ultrazvuk nie je na diagnostiku rázštepu ideálny, ťažšie sa ním dá vyšetriť hlavne rázštep podnebia.
Vrodené rázštepové chyby môže signalizovať aj zvýšené množstvo alfafetoproteínu (AFP) v plodovej vode alebo v krvi matky. Jeho hladina sa vyšetruje z odobratej plodovej vody, z matkinej krvi v 16. až 18. týždni pri tripple teste.

Správa, že bábätko trpí niektorým druhom rázštepu, pôsobí ako blesk z jasného neba. Po prvotnom šoku netreba prepadnúť panike a o všetkom sa u lekárov podrobne informovať. Čo presne rázštep pre bábätko znamená, či existujú možnosti liečby i to, aké sú vyhliadky na plnohodnotný život. Dnešná medicína si už dokáže s mnohými prípadmi veľmi dobre poradiť.

1.10.2024 5:44| autor: RNDr. Anna Mészárosová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist