babyweb.sk > Dieťa > Zdravie dieťaťa > Šikovný poradca: domáci CRP test
Šikovný poradca: domáci CRP test
Stačí sa troška pichnúť do prsta a v priebehu niekoľkých minút zistiť, či máte v tele bakteriálnu infekciu. To dokáže CRP test, ktorý určuje hladinu tzv. reaktívneho proteínu v krvi. Jeho bežná koncentrácia v krvi zdravých jedincov je 0 – 7 mg/l a pri vírusovej infekcii sa nezvyšuje, pri bakteriálnej infekcii však výrazne rastie. Jednoduchý test si môžete kúpiť v lekárni a ako „poradcu“ ho použiť i doma.
Podľa radu štúdií predpisujú lekári antibiotiká ako na bežiacom páse. Často nielen na bakteriálne, ale aj na vírusové infekcie. Antibiotiká pritom, samozrejme, zaberajú len na tie bakteriálne.
Antibiotická stanica pražskej Nemocnice Na Homolce uvádza, že až polovica antibiotík je predpísaná zbytočne. Údajne pre marketingový tlak. Podobný obrázok vyplýva i zo štúdie lekárskej fakulty na Harvarde, ktorú vydal odborný časopis Pediatrics, podľa ktorej stojí za nasadením antibiotík nezmyselné presvedčenie, že pomôžu v prípadoch, keď symptómy trvajú dlho a priebeh choroby je zdĺhavý.
Rodičia tlačia na predpísanie liekov
Európski lekári údajne nasadzujú antibiotiká u pacientov so zápalom dutín dokonca v 72 až 92 % prípadov. Neskúmajú však už, aká infekcia zápal spôsobila. Štúdia z Harvardu skúmala 2 500 pacientov so zápalom dutín. Iba 15 % z nich skutočne potrebovalo antibiotiká. „Nasadenie antibiotík nie je ospravedlniteľné ani v prípadoch, keď symptómy trvajú dlhšie ako týždeň,“ uzatvárajú autori výskumu.
Rovnaké je to i v zámorí. Americká epidemiologička Tarayn Fairlieová na lekárskom serveri WebMD.com vysvetlila, prečo lekári toľkokrát zbytočne predpisujú antibiotiká na ochorenia, ktoré nemôžu vyliečiť alebo ich možno liečiť účinnejšie. „Tlak rodičov na to, aby dieťaťu niečo predpísali, je obrovský. Tak to teda urobia. Keď však dieťa dostane antibiotiká zbytočne, v budúcnosti môžu byť tieto lieky voči bakteriálnej infekcii neúčinné. Navyše antibiotiká majú i negatívne vedľajšie účinky, ako sú hnačky či alergické reakcie,“ napísala.
Pred nadužívaním antibiotík varoval i harvardský profesor chémie Walter Gilbert. „Môže nastať obdobie, keď 80 % infekcií bude rezistentných proti všetkým známym antibiotikám,“ napísal tento nositeľ Nobelovej ceny.
Prečo mať doma vlastný test
Niekedy sú však antibiotiká nevyhnutné a práve domáci CRP test vám môže správne poradiť, či ich skutočne potrebujete. Myslí si to i Klára, matka dvoch detí z Prahy. „Kým som mala deti, vôbec som netušila, čo to test CRP je. Keď mi potom ochorelo prvé dieťa a trpelo horúčkou, naša detská doktorka dlho len radila dávať obklady a lieky na jej zníženie. To však nič neriešilo. Až kamarátka, zdravotná sestra, mi poradila, nech požiadam o CRP test.“
Mnohí praktickí lekári pre deti a dorast už majú vo svojej ordinácii prístroj na vyšetrenie C-reaktívneho proteínu alebo aspoň malé CRP testy. Predtým si tieto vyšetrenia platili i rodičia, dnes ho už hradia poisťovne. |
Klára spomína na prvé testovanie a na to, čo tieto výsledky priniesli. „Len čo v ordinácii urobili test, sestrička vyskočila zo stoličky a volala dieťaťu sanitku. Nechápem, že to nikomu nenapadlo skôr, ale dcérka mala taký silný zápal ľadvín, že skončila na týždeň v nemocnici. Normálna koncentrácia CRP je 0 – 7 mg/l, ona mala 123 mg/l,“ hovorí Klára.
Teraz už má domáci CRP test, aby bola nabudúce pripravená. Poradila jej to konieckoncov nová pediatrička. Domáci CRP test síce nemôže nahradiť riadne vyšetrenie u lekára, ale je aspoň dobrý na orientáciu. Test sa dá kúpiť v balení po dvoch (stojí približne 10,90 EUR ) alebo po desiatich kusoch, čo následne na kus vyjde lacnejšie. Keď ho v lekárni nemajú, väčšinou sú schopní ho v lekárni objednať.
Výsledky však treba brať skutočne ako orientačné, niekedy je totiž lekárska starostlivosť potrebná i pri nízkej koncentrácii CRP, inokedy nie je nevyhnutná ani pri zvýšenej koncentrácii CRP – mierne zvýšené hodnoty CRP totiž môžu mať i zdraví ľudia, ak veľa fajčia, tehotné ženy, športovci po veľkej fyzickej záťaži, osoby s diétou s vysokým podielom bielkovín, ľudia v depresii či diabetici.
Čítajte tiež:
- Teplota je spojencom dieťaťa
- Reflux u bábätiek: priveľa liekov problém nevyrieši
- Čierny kašeľ – ako ho spoznáme?
Ak chceme doma testovať dieťa, je lepšie si všetko pripraviť v jednej miestnosti, nech to dieťa nevidí. I pichnutie do prsta sa nemusí podariť, ak sa dieťa bojí a myká, často je nakoniec i na tento jednoduchý test potrebné ísť k lekárovi. Tiež si pokojne a dôkladne preštudujte návod na použitie, skôr ako sa pustíte do testovania. Môžete pri ňom totiž urobiť chyby, pre ktoré test nemusí vyjsť. |
Prečo CRP test použiť?
- môžete si zhruba overiť, či máte v tele bakteriálny alebo vírusový zápal, niekedy sú výsledky nejasné a test treba opakovať, hladina CRP v krvi sa zvyšuje postupne, prvé zvýšenie prichádza už 6 až 12 hodín od začiatku zápalu
- môžete si zhruba overiť, či váš lekár vám či deťom nepredpisuje antibiotiká zbytočne
- ak máte nasadené antibiotiká na bakteriálnu infekciu, môžete pomocou domáceho CRP testu sledovať, ako účinkujú, ako sa hladina CRP znižuje
- môže sa hodiť i vtedy, keď váš lekár neordinuje alebo je ďaleko, ak test ukáže vírusovú infekciu, viete, že najlepšie je zostať doma v teple a kurírovať sa, ak bakteriálnu, viete, že byste sa mali vydať za iným doktorom po antibiotiká