Starostlivosť o detskú nohu: vhodné topánky, chôdza naboso a pohyb

Všestrannou starostlivosťou o nohy a chodidlá zahŕňajúcou kosti, svaly, kĺby, kožu a nechty sa zaoberá odbor nazývaný podológia, a to nielen pri chorých, ale aj zdravých nohách. Do podologických poradní nezriedka prichádzajú aj rodičia s deťmi, u ktorých sa objaví tzv. šmatlanie. Podrobnosti sme prebrali s podologickou poradkyňou Janou Patlichovou, ktorá na nasledujúcich riadkoch odpovedá na hlavné otázky súvisiace so zdravým vývojom detských nôh.

Prečo sú nohy také dôležité?

„Nohy majú na zdravie obrovský vplyv, pretože zdola sa odchýlka od fyziologického postavenia premieta do celého tela. Ak máme napríklad jednu končatinu kratšiu, chrbtica nie je v osi – dochádza k posunutiu panvy a k zmenám na chrbtici. Od chodidiel, skrátka, závisí mnoho vecí. Keď dieťa takzvane šmatle, má teda vbočenú pätovú kosť, reagujú na to členky, následne kolená a bedrové kĺby.“

Ako vyzerá podologická starostlivosť o dieťa?

„Do podologickej poradne väčšinou dieťa prichádza na odporúčanie ortopéda, ktorý ho vyšetril v spodnej bielizni, urobil statické (v pokoji) i dynamické (nechal dieťa, nech sa prejde) vyšetrenie nôh. Dieťa teda prichádza už s inštrukciami, akú má ortopedickú poruchu.

V poradni nás ďalej zaujíma, či v rodinnej anamnéze mal niekto rovnaké alebo podobné problémy s chodidlami, pýtame sa na rodičov, prarodičov, súrodencov. Následne urobíme odtlačky – vytvorí sa tenký film farby na fóliu, na ktorú sa pacient postaví. S rodičmi preberáme, ako ortopedická porucha vyzerá, zaujíma nás postavenie pätových kostí.

Na základe odtlačkov dáme zhotoviť ortopedické vložky a rodičov inštruujeme na výber vhodných topánok. Ďalšia vec je, že nohu treba posilniť – posilniť svaly a väzy, ktoré klenby aktívne držia – a na to máme špeciálne cvičenie. Rodičom tiež dávame inštrukcie, ako sa k nohe správať čo najlepšie. Ideálne je, ak do podologickej poradne rodičia prinesú na ukážku topánky, ktoré bude dieťa v sezóne nosiť, a skonzultujú vhodnosť s podológom.“

Dôležitou pomôckou na zlepšenie chybných nôh sú ortopedické vložky. V čom spočívajú ich výhody?

„Konštrukcia ortopedickej vložky nám dáva obrovskú škálu možností, zostavuje sa ako stavebnica, individuálne podľa každého odtlačku. Vložky sa robia na mieru, to znamená, že sa skladajú podľa ortopedickej chyby a zmeria sa veľkosť detského chodidla. Pridá sa nadmierka, t. j. približne 12 mm na šesť mesiacov. Tak sú deti chránené pred tým, aby nenosili malú (krátku) obuv.“

Možno vložky použiť do akýchkoľvek topánok?

„Rodičom komplexne vysvetľujeme, ako má vyzerať zdravé detské obutie, ako správne kúpiť obuv, v ktorej by deti nosili ortopedické vložky. Je dobré uvedomiť si, že nosenie ortopedických vložiek je iba pasívna terapia, pasívne zabezpečenie, aby sa noha dostala do fyziologického postavenia, a že správna topánka nám poskytuje oporu a ochranu nohy.“

Ako má vyzerať zdravé obutie pre deti?

„Ako sme už spomenuli, má mať nadmierku, ideálne 12 mm na začiatku sezóny. Polovica tohto rozmeru je na to, aby sa pri chôdzi prsty vpredu vôbec nedotýkali topánky, ďalších 6 mm sa ponecháva na rast nohy dieťaťa. Detská topánka by nemala byť ťažká, mala by byť z prírodných materiálov a pružná, takzvane ísť s nohou, čo znamená, že pri odvale sa dvíha päta a topánka nebráni v pohybe.

Veľmi dôležitý je podpätok – tá časť topánky v oblasti päty, ktorá nohu dvíha dohora. Práve táto časť obuvi by mala byť pevná, pretože poskytuje oporu členku. Veľmi často sa totiž stáva, že dieťa má vbočené postavenie pätnej kosti a pevná topánka môže v spolupráci s ortopedickou vložkou udržať členok v správnom postavení.

V prípade plochej nohy, ale nielen pri nej, je podstatné, aby členok v topánke držal v správnom postavení. Nemenej dôležité je mäkké došľapovanie; chceli by sme sa priblížiť k pocitu, keď ideme v lese po machu a cítime, ako mach pod nami pruží – tým šetríme nielen nohy a kĺby, ale vlastne celé telo.“

Je vhodné, aby deti chodili často naboso?

„V letnom období je výborné vyslovene vyhľadávať chôdzu naboso v teréne, kde nehrozí riziko poranenia – v piesku, tráve, po štrku… nohy večne uzatvorené v topánkach totiž nedostávajú dostatočné impulzy na to, aby sa klenby správne vytvárali a aby boli svaly a väzy silné.

Doma môžu deti so zdravými chodidlami chodiť bosé alebo v protišmykových ponožkách, ale ak majú ploché nohy, je lepšie, keď chodia v sandálikoch s vyvýšeným a pevným opätkom s ortopedickými vložkami.“

Na Babywebe tiež nájdete:

Aké sú aktuálne preventívne prehliadky a očkovanie?
Prvé krôčiky a ďalšie úspechy
Oblečenie, topánočky a pobyt vonku

Môžeme nejaký typ topánok označiť za nevhodný pre deti?

„Rodičia by mali vedieť, že majú možnosť ovplyvniť detskú nohu výberom obuvi. V zime deti nosia takzvané snehule. Tie by si však deti mali obúvať len na hodinu až dve po zimných športoch. Rozhodne nie ako jedinú obuv na celú sezónu.

V lete zas deťom neobúvajte ako jedinú obuv dreváčiky, tie sú príliš tvrdé pri došľapovaní. Do škôlky je lepšie dať deťom sandáliky na „suchý zips“. Už trojročné deti si ich dokážu samostatne obuť a zapnúť. Navyše sa v sandálikoch deťom nepotia nôžky a nevytvára sa priaznivé prostredie na rôzne kožné ochorenia (napríklad plesne).“

Aké sú dôvody, prečo nemajú deti nohy v poriadku?

„Je veľa vplyvov, ktoré pôsobia na detské nohy: Genetické, civilizačné a v neposlednom rade nosenie nesprávnych topánok. A tiež to, že deti v súčasnosti málo chodia. Chôdza je najprirodzenejšia forma pohybu. Vhodné sú aj bicyklovanie a plávanie.

Dnes s deťmi chodievame na prechádzky zriedkavejšie, rodičia ich často prevážajú autom – do škôlok, škôl, na krúžky, doma sedia za počítačmi, pri televízore… Svaly tak nedostávajú šancu, nemajú sa ako vyvíjať. Dôsledkom je napríklad to, že aj malé deti bolievajú kĺby pri väčšej záťaži, napríklad na krúžku gymnastiky. Ak sa dieťa venuje športu, ako sú volejbal či basketbal, je navyše dôležité vyberať vhodnú športovú obuv, aby sa neničili kĺby.“

Ak sa v detstve zanedbá starostlivosť o nohy, hrozia v dospelosti nejaké problémy?

„Noha má výbornú pamäť, a to, ako sme s ňou zaobchádzali v detstve, nám dá pocítiť často až v dospelom veku. V dospelosti sa môže prejaviť, napríklad vtedy, ak človek ako dieťa nosil malé topánky, ale aj malé ponožky či pančuchy. Osifikácia nohy sa totiž završuje okolo deviateho roka veku a dovtedy sa dá veľa ovplyvniť. Je teda určite lepšie riešiť ploché nohy, ako mať neskôr problémy s nohami a bolesti.“

Čo dodať na záver?

„Starostlivosť o nohu je jedna z vecí, ktorou môžeme svojmu telu vyjadriť vďačnosť. Nohy nás nosia, a keď prestaneme chodiť, trpí tým aj naša psychika. Starostlivosťou o nohy, cvičením a výberom vhodnej obuvi môžeme predlžiť čas, keď budú nohy správne fungovať a budú nás nosiť.“

Jana Patlichová vedie podologickú poradňu na pražskej klinike Canadian Medical Care (www.cmcpraha.cz). Zároveň pracuje aj ako laktačná poradkyňa a poskytuje poradenstvo v oblasti starostlivosti o novorodencov.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist