babyweb.sk > Pôrod > Príprava na pôrod > Strach z pôrodu: Strašiakom bývajú aj internetové fóra
Strach z pôrodu: Strašiakom bývajú aj internetové fóra
Poznáte azda človeka, ktorý by nikdy nemal strach? Obavy z pôrodu sú pochopiteľné o to viac, pretože ide o skutočne mimoriadnu udalosť, často ešte nezažiť skúsenosť a tiež zodpovednosť za niekoho, kto je od nás úplne závislý.
Podľa jednej nórskej štúdie sa pôrod žien, ktoré sa ho boja, môže natiahnuť v priemere o 90 minút v porovnaní s rodičkami, ktoré sú na pôrod lepšie pripravené a uvoľnené. Práve tie si dokážu poriadne vychutnať príchod svojho dieťaťa na svet aj cez všetky peripetie, ktoré to prináša.
V takejto situácii spravidla nestačí, keď niekto len povie „neboj sa“. Predsa len to chce nejakú prácu a prípravu, aby sa strach podarilo prekonať. Napred treba hľadať jeho príčiny. Môže ich byť hneď niekoľko.
Pozor na desivé historky
Predovšetkým ide o strach z neznámeho. Týka sa to prvorodičiek, ktoré chytajú informácie, kde sa dá. A ak niekto z rodiny alebo z kamarátok zažil komplikovaný pôrod a s chuťou o tom rozpráva, nie div, že sa budúca matka vyľaká. Živnou pôdou pre strachy sú tiež rôzne internetové fóra, kde sa detailne rozoberajú zážitky a skúsenosti a vyskytujú sa „zasvätené“ rady.
K tomu je vždy dobré pristupovať s tým, že nie sme všetky rovnaké a hrozné zážitky pani XY nebývajú normou. Preto je lepšie zamerať sa na praktické informácie a vyhnúť sa čítaniu strastiplných príbehov, rovnako ako vylúčiť zo svojho filmového „jedálneho lístka“ kúsky, kde sú hrôzostrašné zábery z komplikovaného pôrodu. To na pokoji rozhodne nepridá.
Zlá skúsenosť sa nemusí opakovať
Obavy sú pochopiteľné aj u žien, ktoré majú už pôrod za sebou a bol komplikovaný. Alebo napríklad len naň boli zle pripravené, a tak si z neho odniesli nepríjemnú spomienku. Dvakrát však do tej istej rieky nevstúpiš. Ak si ženy uvedomia, čo ich pri predchádzajúcom pôrode zaskočilo, a je v ich silách, aby to tentoraz bolo inak, tak majú nádej, že tentoraz sa všetko podarí, ako má.
Strach z odlúčenia
Strach z pôrodu, pochybnosti, či to zvládnem, či to nebude veľmi bolieť, či nejako neublížim dieťaťu, sa intenzívne dostavujú s blížiacim sa dňom D. Existujú však aj matky, ktoré sa zo psychickej stránky nedokázali počas tehotenstva vyrovnať s tým, že po deviatich mesiacoch dieťa ich telo opustí, a nie sú na to pripravené. Tie potom zažívajú strach z odlúčenia a pôrod vnímajú ako akt, pri ktorom sú svojím spôsobom o dieťa pripravené.
Tokofóbia: chorobný strach z pôrodu
Ten už nedokáže žena zvládnuť sama a potrebuje pomoc odborníka, ktorý sa spolu s ňou snaží pátrať po koreňoch tejto poruchy a odstrániť ju. Veľakrát, žiaľ, trvá veľmi dlho, než vôbec niekto vezme do úvahy, že žena sa bráni otehotneniu či pôrodu nie z nejakého vlastného rozmaru, ale že skutočne potrebuje kvalifikovanú starostlivosť psychológa. Pracovať s „normálnymi“ strachmi je oveľa jednoduchšie.
Čítajte tiež:
- Príprava na pôrod
- Tehotná žena – stručný sprievodca pre budúcich oteckov
- Voda i vibrácie pomáhajú v príprave na pôrod
Ako proti strachu bojovať?
Informujte sa. Dohady a pochybnosti bývajú tým najhorším. Lepšie je zistiť si zo zasväteného zdroja, ako pôrod prebieha, čo je typické pre jednotlivé pôrodné doby, ako rozoznať kontrakcie od „poslíčkov“. Neznámou by nemal zostať ani cisársky rez, a to aj keď ním nemáte rodiť. Zistite si informácie o základných komplikáciách, ktoré môžu nastať pri pôrode, a ich riešeniach.
Komunikujte. Nemajte zábrany a pýtajte sa lekárov na veci, ktoré vám nie sú jasné. Polovičaté, útržkovité informácie bývajú znepokojujúce. Svoje obavy si nenechávajte pre seba, ale podeľte sa o ne s partnerom, rodinou, priateľmi.
Zbohom pesimizmu. Ak sú všetky vyšetrenia a testy v poriadku, nemá cenu ich spochybňovať a utápať sa v obavách, že sa dieťa narodí s nejakou anomáliou. Takéto prípady sú veľmi zriedkavé.
Vylepšite fyzičku. Pohyb pomáha zahnať chmáry a starosti, ale navyše vás dostane do náležitej formy na pôrod. Posilňujte svaly nôh a zadku. Vyskúšajte napríklad Kegelove cviky.
Zistite si všetko dôležité o epidurálke. Z neznalosti mávajú rodičky z tohto spôsobu znižovania bolesti strach.
Nalaďte sa pozitívne. Je dokázané, že pesimistky zažívajú pôrod o mnoho bolestivejšie. S pozitívnym myslením bude všetko znesiteľnejšie.
Nezmätkujte. Ak všetko nejde pri pôrode podľa plánu, neprepadajte panike, pretože tým sa situácia len zhorší. Dôverujte pôrodníckemu tímu a jeho skúsenostiam.
Predpôrodné kurzy sa oplatia. Práve tam by mal byť priestor na informácie a nácvik, fyzickú i psychickú prípravu. To však neznamená, že všetko „našprtané“ si človek vybaví v akcii. Tréma a momentálne zatmenie funguje aj pri tejto skúške. No sú tam odborníci, ktorí poradia a povedú.
Tajomstvo úspechu je v uvoľnení. Vedieť sa uvoľniť, to sa hodí vždy, v tehotenstve však ešte o niečo viac. Joga, plávanie, to všetko k tomu prispieva a navyše udržuje telo v kondícii. Trebárs vo Francúzsku existujú kurzy prenatálnej sofrológie, ktoré učia budúcu mamičku pracovať s dychom, relaxovať. Na programe je aj vizualizácia pôrodu, takže si môžu aspoň očami ohmatať, čo ich čaká. Pamätá sa aj na oteckov, ktorí by mali byť nielen poučení, ale tiež sa naučia, ako pomôcť svojej partnerke uvoľniť sa.
Nič z týchto rád, samozrejme, človeku nezaručí, že nebude mať strach. Ale ak ho prijme a naučí sa ho zvládať, postúpi o krok ďalej.