Tehotná žena – stručný sprievodca pre budúcich oteckov

Vaša manželka otehotnela a vy sa cítite stratení? Neviete, čo sa s ňou deje, nieto ešte, ako jej pomôcť? Možno vám pomôže pár užitočných informácií, ktoré vám ušetria listovanie v mnohých knihách.

shutterstock_325377629-1100x618.jpg Zdroj: Shuttestock

Staňte sa oporou za päť minút:

  • Venujte partnerke pozornosť. Pýtajte sa jej na zmeny v jej tele, na jej myšlienky, pocity a úzkosti.
  • Snažte sa partnerke prispôsobiť. Ona je pod vplyvom hormonálnych zmien zmätená a prekvapená, a preto jej nepridávajte ďalšie starosti.
  • Náladovosť, namrzenosť a plačlivosť je v tehotenstve normálna. To však neznamená, že to máte ignorovať. Buďte nablízku.
  • Občas ju milo prekvapte – kúpte jej knižku o tehotenstve, dokúpte zásoby vitamínov, prineste kalendár s detskými menami, kvety alebo rezervujte stôl v reštaurácii.
  • Užívajte si partnerku, kým to ide – keď porodí, budete nejaký čas na druhej koľaji a o večeri pri sviečkach ešte dlho nebudete počuť.
  • V rámci svojich možností ju sprevádzajte na lekárske vyšetrenia.
  • V poslednom trimestri začnite navštevovať predpôrodný kurz.
  • Naučte sa, ako partnerke uľaviť od bolestí (masáže, čaje, vonné oleje).
  • Ak si to partnerka praje, buďte pri pôrode.

Aby ste svoju tehotnú partnerku lepšie chápali, mali by ste vedieť, čo sa s ňou fyzicky deje, teda porozumieť fázam tehotenstva a ich zmenám:

  • Tehotenstvo trvá 40 týždňov a býva tradične členené na tretiny (trimestre). Každý trimester je odlišný z hľadiska vývoja i vyšetrení, ktoré v ňom prebiehajú.
  • V ženskom tele sa mení takmer všetko – pohlavné orgány, prsia, nároky na srdce a dýchací systém, tráviace ústrojenstvo, kvalita vlasov i pokožky. Všetko sa prispôsobuje rastúcemu dieťatku. Žena sa deväť mesiacov pripravuje na to, aby bola schopná porodiť a dojčiť.

Tehotenstvo je drina

Pre tieto zmeny sa bude stretávať s niekoľkými problémami. Patria medzi ne nevoľnosti, únava, omdlievanie, bolesti chrbta a kĺbov, ťažkosti s dýchaním, zápcha, kŕče, hemoroidy, časté močenie, nespavosť. S tým všetkým, pravdepodobne naraz, sa bude vaša partnerka stretávať celých deväť mesiacov. Viete si to predstaviť?

1. trimester – čo prežíva

Prvé týždne tehotenstva bývajú najzložitejšie. Žena sa práve dozvedela o svojej budúcej úlohe matky, je to pre ňu prevratná informácia. Musí si začať strážiť jedálny lístok a obmedziť veľa vecí. Môže mať problém vyrovnať sa s tým – zmeniť športové zameranie, prestať fajčiť, piť alkohol a začať zdravo jesť.

Musí aj dostatočne odpočívať, nemá sa premáhať a zároveň už myslí na to, ako to oznámi zamestnávateľovi či rodine. Začína si zvykať na myšlienku, že o niekoľko mesiacov bude mať dieťa, hlavou jej víria myšlienky, či bude dobrá matka. Je to nespočetne veľa otázok, na ktoré hľadá odpoveď. Niektoré ženy ešte trápia tehotenské nevoľnosti, ktoré sa skončia až v polovici druhého trimestra.
Stresovať ich môže aj obava z potratu, ku ktorému niekedy dochádza počas prvého trimestra (od začiatku druhého trimestra šanca na potrat rapídne klesá).

Ako môžete pomôcť:

  • V prvej fáze tehotenstva potrebuje žena hlavne podporu.
  • Snažte sa s ňou o všetkom hovoriť, spolu sa tešte na dieťatko, rozprávajte sa o tehotenstve a jej pocitoch, hlavne o jej strachu. Uistenie, že stojíte pri nej, je veľmi dôležité.
  • Vaša partnerka sa určite vrhne do nakupovania kníh o tehotenstve a zbierania všetkých podstatných informácií o životospráve. Bude potešená, ak takisto prejavíte záujem. Vrcholom vašej tehotenskej kariéry by bolo, keby ste jej niektorú z publikácií dokonca sám kúpili.
  • Snažte sa dozvedieť aspoň niečo o životnom štýle v tehotenstve. Partnerku milo prekvapíte, že jej chcete pomôcť aj so získavaním informácií.
  • Spoločne si naplánujte, kedy tehotenstvo oznámite. Partnerka môže mať obavy, ako túto správu prijmú v zamestnaní.

2. trimester – čo prežíva

Ďalšie tri mesiace tehotenstva bývajú pre mnoho žien najkrajším obdobím. Už sa zžili s myšlienkou, že budú matkami, a zvykli si na nový režim. Prestane tehotenská nevoľnosť, ale bruško ešte nie je také veľké, aby ich obmedzovalo pri športe či iných každodenných činnostiach. Veľa ťažkostí, na ktoré narážali v prvom trimestri, zmizne. Pozornosť tehotných sa väčšinou začína orientovať na bábätko: Je v poriadku? Stres môžu prinášať rôzne genetické vyšetrenia a očakávanie ich výsledkov.

Ako môžete pomôcť:

  • Žena už bude potrebovať v niektorých situáciách vašu pomoc, preto neváhajte ponúknuť jej ju.
  • Partnerku určite potešíte, ak ju budete sprevádzať na gynekologické prehliadky, ktorých sa môže obávať.
  • Na konci druhého trimestra už začína byť bruško väčšie, a preto nastávajú bolesti chrbta, nespavosť a ďalšie drobné ťažkosti. Naučte sa niektoré masáže, aby ste vedeli partnerke uľaviť.
  • Toto obdobie tehotenstva by ste si mali spoločne s partnerkou užívať, lebo je najlepšou fázou gravidity. Ak chcete ísť napríklad na dovolenku, naplánujte ju presne na toto obdobie.

Na Babywebe tiež nájdete:

3. trimester – čo prežíva

Lekárske prehliadky sú častejšie, rovnako ako myšlienky na nastávajúci pôrod. Žena sa môže báť bolesti, novej roly matky či vstupu do neznáma, keďže ešte nerodila. Bruško už býva dosť veľké a žene prekáža pri všetkých aktivitách.

Ako môžete pomôcť:

  • Urobte si čas, aby ste si s ňou večer poležali na gauči a pohladili bruško.
  • Žena má pred sebou jednu z najväčších udalostí svojho života – pôrod – a väčšina jej myšlienok sa točí okolo neho. Hovorte s ňou o pôrode a dieťatku.
  • Nezľahčujte jej obavy z pôrodu, pomôžte partnerke zbaviť sa ich.
  • Veľmi dobre urobíte, keď budete spoločne chodiť na predpôrodný kurz. Naučia vás tam, ako žene uľaviť od bolesti, ako jej pomôcť pri pôrode a ako sa starať o novorodenca.
  • Pomôžte s praktickými vecami – zariaďovanie detskej izby, vyberanie výbavičky či mena.

Potenciálne problémy

Náladovosť partnerky

Zmena hladiny hormónov so sebou nesie aj zmeny nálad. „Náladovosť sprevádzaná zvýšenou plačlivosťou je v tehotenstve úplne normálna. Partner by tieto precitlivené reakcie nemal brať príliš osobne,“ vysvetľuje psychologička Mgr. Petra Vondráčková.

Strach, že pri sexe ublížite dieťaťu

Ak je žena zdravá a tehotenstvo prebieha normálne, nemusí sa počas neho vyhýbať sexu. Bábätku sex nemôže ublížiť, pretože dieťa je v maternici chránené. Ak sa i napriek tomu bojíte o zdravie dieťatka, vyberte si polohu, ktorá sa vám zdá šetrnejšia. „Ak je strach skutočne neprekonateľný, môže pár zvoliť inú sexuálnu praktiku, napríklad orálny sex či manuálne uspokojenie. No je veľmi dôležité o strachu s partnerkou hovoriť, aby nemala dojem, že partner sa jej vyhýba. Možno pár dospeje k spoločnému riešeniu, ktoré bude príjemné pre oboch,“ vysvetľuje sexuologička Mgr. Katarína Hollá.

Žena nemá chuť na sex

„Niektoré ženy nemajú problém s libidom počas celého tehotenstva, naopak, niektoré sú omnoho vzrušivejšie než netehotné. V prvom trimestri však môže chuť na sex komplikovať nevoľnosť a v poslednom trimestri zasa telesné nepohodlie pri zväčšovaní bruška. V každom prípade manželský – partnerský sex nie je iba záležitosťou ženy, ale oboch partnerov. Takže opäť nezostáva nič iné, než o svojej chuti či nechuti spoločne hovoriť a pokúsiť sa ju zladiť,“ hovorí Katarína Hollá.

Mnohé páry sa počas tehotenstva celkom dobre zhodnú na menej častom sexe, v niektorých môže dochádzať k nesúladu – žena nechce, muž áno, ale aj naopak. „Podľa niektorých sexuológov sa má sex páru riadiť tým, kto túži menej – podobne ako pri chôdzi v horách sa tempo chôdze prispôsobuje tomu pomalšiemu. Zdá sa však, že výhodnejšie je hľadať určitý kompromis a napríklad ten, kto po sexe túži menej, by občas mohol svojho partnera uspokojiť aj vo chvíli, keď sám/a na to príliš chuť nemá. A naopak, ten, kto túži viac, by mal zo svojich potrieb trochu upustiť,“ radí sexuologička.

Ak muž prestane mať počas partnerkinho tehotenstva chuť na sex, je možné situáciu vysvetliť z biologického či evolučného hľadiska, keď partner i partnerka splnili svoju biologickú funkciu, a preto im hormóny hovoria: ,teraz nie je potreba súložiť‘,“ vysvetľuje sexuologička.

Problém nastáva, keď takéto asexuálne správanie a potreby má len jeden z partnerov alebo toto správanie pretrváva aj po pôrode.

Žena sa bojí pôrodu

Porodiť síce musí vaša partnerka, ale od vás sa čaká podpora. Zožeňte si o pôrode dostatok informácií a snažte sa svoju partnerku zbaviť strachu z pôrodu.

16.11.2020 5:54| autor: Michaela Mazancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist