V tehotenstve „prevliekame“ kožu

Akoby bola v puberte. V tehotenstve sa môže vrátiť akné, na tvári sa objavujú červené alebo nepekné hnedé škvrny. Na vine sú hormonálne zmeny, ktoré sa odohrávajú v tele budúcej matky. Nejaký čas po pôrode tieto chybičky krásy zmiznú.

Je možná prevencia týchto kožných prejavov? A ako sa znášajú so slnkom? Podobné otázky si kladie väčšina tehotných žien. Pokožka, ktorá je rovnako v inom stave, si zasluhuje špeciálnu starostlivosť.

Hydratácia pomáha, ale nestačí

Od prvých mesiacov tehotenstva dbáme na dostatočnú hydratáciu pokožky, tá sa stáva omnoho citlivejšou a horšie znáša bežne užívané prípravky. Zvýšená hladina progesterónu spomaľuje činnosť mazových žliaz a pokožka je suchšia. Preto vyradíme zo svojho repertoára mydlo a nahradíme ho kozmetickými prípravkami pre ultracitlivú suchú pleť, a to na telo i na tvár.

Preštudujeme aj informácie na etikete, pretože tieto prípravky by nemali obsahovať parfumy, ktoré môžu dráždiť pokožku. Nevhodné sú aj konzervanty, ako je parabén, ďalej fenoxyethanol alebo ftaláty a tiež niektoré esenciálne oleje, ktoré by sa nemali používať v tehotenstve. Pri každodennom ošetrovaní tela správne vybranými hydratačnými prostriedkami by nepríjemné pocity sprevádzajúce suchú kožu mali čoskoro vymiznúť.

Občas pri suchej pokožke máme i pocit svrbenia. Ak pociťujú ženy v treťom trimestri svrbenie po celom tele, mali by na to upozorniť lekára. Môže ísť o príznak tehotenskej cholestázy, čo je porucha tvorby a odtoku žlče. Táto choroba sa nevyskytuje bežne, ale môže mať nepríjemné dôsledky pre plod. Pozor aj na svrbivé pľuzgieriky, ktoré môžu signalizovať vzácne, ale vážnejšie kožné ochorenie.

Na akné sa musí inak

Zatiaľ čo u niektorých tehotných žien zvýšená produkcia hormónov brzdí činnosť mazových žliaz, u iných je to práve naopak. Ťažko povedať prečo. Mazové žľazy sa „zbláznia“ a asi u štvrtiny budúcich mamičiek spôsobia, že sa im objaví akné. Väčšinou je to u tých žien, ktoré ako dievčatá v dospievaní mali s akné problém. Od prvej chvíle, keď sa tieto nepríjemné červené pupáky na tvári objavia, by mala nastúpiť každodenná starostlivosť so špeciálnymi prípravkami.

Ráno i večer je dobré vyčistiť si pleť prostriedkom s obsahom zinku, ktorý prospieva pokožke, a následne aplikovať hydratačný krém, ktorý nezanáša a neupcháva kožné póry (nekomedogénny). Raz či dvakrát do týždňa sa odporúča šetrná gomáž, ktorá slúži na odstránenie odumretých buniek. Starostlivosť o pleť môžete následne zavŕšiť špeciálnou pleťovou maskou, napríklad zo zeleného ílu.

Niekedy však ani táto starostlivosť nestačí, a akné nie a nie zmiznúť. Rozhodne nie je dobré siahnuť do lekárničky po prípravky, ktoré sa na akné používali kedysi. Niektoré z nich sú pre tehotné ženy škodlivé a môžu mať negatívny dosah na plod. Lepšie je poradiť sa s dermatológom. Väčšinou odporučí zinok ako potravinový doplnok, prípadne nejaké antibiotikum na lokálne ošetrenie pleti. Dobrou správou je, že do pol roka po pôrode budú tieto nepríjemné vyrážky len spomienkou.

Prečítajte si tiež:

Keď sa pigment zblázni

Neblahým sprievodným javom počas tehotenstva je chloazma, teda pigmentové škvrny, ktoré sa objavujú počas štvrtého mesiaca tehotenstva a miznú približne šesť mesiacov po narodení dieťaťa. S týmito kožnými prejavmi sa stretne 50 až 70 % tehotných žien. Prejavujú sa hnedými škvrnami na tvári, väčšinou na čele, niekedy aj pri ústach a na brade. Vyskytujú sa i na iných miestach na tele, ako napríklad pod pupkom, v okolí bradaviek, v podpazuší.

Môžu pribudnúť i materské znamienka, prípadne stmavnúť. Neznamená to nič závažné, predsa len ich však kontrolujeme, a ak by sa zväčšovali a mali nepravidelné okraje, skonzultujeme to s lekárom.

Zvýšená pigmentácia v tehotenstve je spôsobená zvýšenou produkciou melanínu, teda hnedého až čierneho pigmentu. Slnečné žiarenie v kombinácii so zvýšenou produkciou hormónov v tehotenstve stimuluje pigment v pokožke a výsledkom sú práve nepríjemné škvrny. Problém s nimi majú hlavne tmavovlásky, ktoré so zvýšenou pigmentáciou mohli mať problémy už pri užívaní antikoncepčných piluliek. Jedinou radou je dôsledne sa chrániť pred slniečkom.

Päťdesiatkou sa natierame i v tieni

Ani tieň nás pred slnečnými lúčmi neochráni. Tehotné ženy by mali siahnuť po opaľovacích prostriedkoch s vysokým faktorom, pokojne i 50, ak sa chystajú k moru, a to aj keď sa budú držať v tieni. Opaľovacia emulzia by nemala obsahovať parabény, fenoxyetanoly, parfumy, alkohol.

Pozor aj na oktokrylén, chemický ochranný faktor proti slnečnému žiareniu, ktorý vyvoláva alergie. Odporúča sa dať prednosť prostriedkom na báze minerálnych filtrov pred chemickými, ktoré prenikajú do pokožky.

Telo si opaľovacími emulziami natierame každé dve hodiny a tiež po každom kúpaní. Odborníci odporúčajú na tvár a na telo naniesť také množstvo krému, ktoré sa dá prirovnať k veľkosti golfovej loptičky.

No ani ten najdokonalejší a najdrahší krém nezaručí úplnú ochranu pred slnečným žiarením. Preto sa mu treba vyhýbať medzi 11. a 16. hodinou. Počas zvyšku dňa si oblečieme „maskáče“: klobúk so širokým okrajom (aspoň 7 cm), väčšie slnečné okuliare chrániace aj okolie očí, tričko radšej s prímesou polystyrénu, ktoré účinnejšie chráni než čistá bavlna.

Ak sa aj napriek tomu objavia hnedé škvrny, môžeme ich zamaskovať mejkapom. Po narodení dieťaťa v 70 % zmiznú do 6 až 12 mesiacov. Ak sa tak nestane, pomôže vám dermatológ. Pri ďalšom tehotenstve však treba počítať s tým, že sa táto malá nepríjemnosť vráti.

1.6.2018 2:58| autor: Helena Chvojková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist