babyweb.sk > Tehotenstvo > Zakázané ovocie chutí i v tehotenstve
Zakázané ovocie chutí i v tehotenstve
„Mám toho po krk,“ povie si tá ráznejšia budúca matka, keď sa začne zamotávať v sieti tehotenských zákazov, príkazov a varovaní. Slabšia povaha sa naopak zosype napríklad len z toho, že si prisadla na lavičku k žene s cigaretou, a tým ublížila svojmu dieťaťu. Ako majú ženy pohodovo prežívať tehotenstvo, keď na ne všade číha nebezpečenstvo?
Prečo má byť zo mňa mníška?
„Žiadny sex, koniec s mojou obľúbenou farbou na vlasy, do krvavého bifteku sa nesmiem ani zahryznúť a navyše som musela dať preč svoju mačku. Čo je to za život? To sa mám stať mníškou?“ posťažovala sa na facebooku Laura.
Tehotenstvo jej viac než radosť pripadalo ako sväté poslanie, pri ktorom musí prestať viesť normálny život a je odsúdená na akési prežívanie. Nie je to iba jej individuálny pocit. Masáž zákazov a varovaní týkajúcich sa tehotných žien ide ruka v ruke s rozvojom vedy. Francúzska sociologička Elisabeth Badinter vo svojej knihe „Le Conflit“ (vyšla v češtine pod názvom Tudy cesta nevede) poukazuje na to, že bezstarostnosť 70. rokov minulého storočia nahradil dnes neznesiteľný tlak a nároky na tehotné ženy, ktorý autorka prirovnáva až k zákernej tyranii.
I z americkej strany sa ozývajú hlasy, že čo je veľa, to je veľa. Ekonomka Emily Osterová vo svojej knihe „Expecting better“ (Očakávajte lepšie) borí rôzne tehotenské tabu. Radí matkám, aby viac dôverovali sebe a svojmu telu ako paušalizovaným lekárskym príkazom. Zachovať sa tak, aby žena neohrozila seba a svoje dieťa a zároveň neprežila deväť mesiacov v strese z toho, čo všetko by sa mohlo stať, nie je jednoduché. No nie je to ani nemožné.
Nedojčíš – si zlá matka!
Pokroku vo vede a medicíne sa patrí zatlieskať. Záplave informácií, v ktorých sa topia nastávajúce matky, už menej, pretože si ich často nedokážu samy spracovať, porozumieť im. Samozrejme za to nemôžu informácie ako také, ale spôsob ich šírenia a „dávkovania“.
„V poslednom čase vidím čím ďalej, tým viac vydesených pacientok,“ hovorí gynekológ a pôrodník Philippe Deruelle, popredný činiteľ francúzskej gynekologickej a pôrodníckej spoločnosti. „Nedávno som zažil nesmierne vystrašenú ženu s gestačnou cukrovkou, ktorej všetci tvrdili, že má príliš veľké brucho. Pritom výška fundusu v tehotenstve bola v poriadku. Dnes je skrátka všade plno informácií, pravdivých i nepravdivých, a často šírených i zo samotného lekárskeho prostredia,“ podotýka.
Súhlasí s tým i psychiatrička Myram Szerejová. „Zákazy sa sypú odvšadiaľ, od lekárov, zo spoločnosti, z rodiny. Kampane na propagáciu dojčenia patria k tým najagresívnejším. Niekedy vedú až k tomu, že manželia sa na svoje ženy dívajú ako na zlé matky, pretože nedojčia.“
Babičky sa tým netrápili
Vo svojej psychiatrickej praxi Szerejová vidí dosahy toho, keď sa nejaká neresť, ako napríklad fajčenie v tehotenstve, verejne odsudzuje. „Ženy, ktorým sa počas tehotenstva nepodarí prestať fajčiť, sú svojím okolím podrobené kritike, čo vedie k sebaobviňovaniu, psychickej nepohode až k stresu. A pretože je žena informovaná o tom, že jej psychický stav má vplyv na plod, prepadne, samozrejme, obavám o jeho osud a dostáva sa do začarovaného kruhu.“
Napokon taká situácia môže vyústiť aj do presvedčenia, že je svojím nenarodeným dieťaťom tyranizovaná. A problém vo vzťahu matka-dieťa je na svete. Sú však i ženy, ktoré si nejaké zákazy vôbec nepripúšťajú. Zdôvodňujú to tým, že na prvom mieste je psychická pohoda, ktorá sa prenáša i na ich dieťa. „Moja matka fajčila škatuľku cigariet denne počas každého svojho tehotenstva a ja i moji traja súrodenci sme zdraví,“ bráni sa jedna z fajčiarok.
Čtěte také:
Alkohol, tabak a spol.
Čo je teda pre tehotnú ženu skutočnou hrozbou? Predovšetkým alkohol, a to v celom tehotenstve. Má dosah na vývoj plodu, ale treba dodať, že musí ísť o nestriedmu konzumáciu. Nedávne štúdie ukázali, že jeden-dva poháre vína týždenne nemajú žiadny zásadne negatívny vplyv. K dispozícii však nie sú výsledky nejakých dlhodobých prieskumov, navyše treba vziať do úvahy i genetický potenciál.
„Môžeme upokojiť tehotnú ženu, ktorá nevedela, že je tehotná, a pila alkohol. Nemôžeme však zaručiť, že alkohol nemá žiadny dosah, aj keď v malom množstve,“ tvrdí Philipe Deruelle.
Pri fajčení má na zárodok fatálny vplyv oxid uhoľnatý, a v dôsledku toho nedostatočný prísun kyslíka. Deti fajčiarok majú nižšiu pôrodnú hmotnosť, menší obvod lebky a hrozí im, že sa narodia predčasne. Nikotín nie je taký závažný, preto môžu nastávajúce matky skúsiť substitúciu vo forme nikotínových žuvačiek alebo náplastí.
Pri konope sa rovnako vyskytuje hrozba oxidu uhoľnatého ako pri tabaku (jeden joint sa v tomto prípade rovná piatim až ôsmim cigaretám), môže tiež ovplyvniť vývoj mozgu plodu. Tvrdé drogy sú právom zakázané.
Liečivý dialóg konkuruje vede
„Vyvážená strava a pohyb zohrávajú hlavnú úlohu v tom, aby nastávajúca matka nenabrala prebytočné kilá,“ tvrdí doktor Deruelle. Tehotným ženám sa odporúča vylúčiť z jedálneho lístka napríklad rôzne zrejúce syry pre riziko listeriózy či surové mäso kvôli toxoplazmóze. Riziko nákazy je však veľmi nízke.
Rovnaké je to i s mačkou, z ktorej majú panickú hrôzu niektoré tehotné ženy, ktoré neprekonali toxoplazmózu. Dôležité je pri kontakte so zvieraťom poriadne si umyť ruky a prenechať vynášanie mačacieho záchoda inému členovi rodiny. A takisto dobre umývať zeleninu, ktorá môže byť kontaminovaná. To však už nepatrí do zoznamu nejakých striktných a zastrašujúcich „bezpečnostných“ opatrení, ale k bežným hygienickým úkonom.
Ako teda zariadiť, aby obmedzenie v tehotenstve ženy prijali bez odporu a strachu? „Lajtmotívom je podávať tieto informácie aj s náležitým vysvetlením. Dialóg s pacientkou je niekedy dôležitejší ako gynekologické vyšetrenie. A ženy by sa rozhodne nemali pranierovať, ak robia to, čo by nemali,“ podotýka doktor Deruelle.