Zázrak zo skúmavky

Nechcene bezdetných dvojíc pribúda. Na Slovensku má problém splodiť dieťa každý siedmy až ôsmy pár. Neplodnosť je v súčasnosti definovaná ako choroba. Našťastie na ňu existujú možnosti liečby.

Príčin narastajúcej neplodnosti je viacero. Nezdravý životný štýl, fajčenie, obezita, a ešte oveľa viac. Aj dnešný trend odkladať materstvo na čas, keď už je ženské telo pomaly na sklonku svojho plodného obdobia, k neplodnosti výrazne prispieva. Príčiny neplodnosti sú na strane ženy i muža, obe pohlavia sa na probléme podieľajú približne pol na pol.

Správny stav duše

Normálny čas na otehotnenie pri nechránenom styku u zdravého páru je približne rok. Keď uvážime, že plodné dni sú v mesiaci iba tri či štyri, nie je rok vôbec prehnaná doba. Lenže v dnešných časoch presne naplánovaných a jasne daných cieľov sa môže takéto obdobie zdať príliš dlhé.

Pri prvých neúspechoch sa okamžite vynorí otázka „Prečo sa to práve nám nedarí?“ a odtiaľ môže byť len krôčik do bludného kruhu psychického bloku. Duševná pohoda je totiž veľký spoluhráč plodnosti. A nemusí to byť len prílišná upätosť na tehotenstve.

Pekne to ilustruje príbeh tridsaťpäťročnej Mirky: „S manželom sme chceli bábätko, ale nešlo to. Do toho prišli hrozné stresy v práci. Vlastne som sa stala tak trochu obeťou šikanovania zo strany vedenia. Po jedenapolročnom snažení o bábätko sme zašli do centra asistovanej reprodukcie. Podľa všetkých vyšetrení to vyzeralo, že je všetko v poriadku, príčina bola nejasná. Podstúpili sme jeden cyklus, no neúspešne. Smútok bol obrovský, aj keď som si hovorila, že to na prvýkrát nemusí vyjsť. Ďalší cyklus nám odporučili o pol roka. V práci to medzitým bolo na nevydržanie, tak som dala výpoveď. Cítila som, že sa v mojom živote niečo musí zmeniť. O tri týždne nato som nedostala menštruáciu. V prvej chvíli mi ani nenapadlo, že by to mohlo byť pre tehotenstvo. Keď sa potom na teste objavili dva prúžky, nemohla som tomu vôbec uveriť!“

Psychika pri oplodnení zohráva veľkú rolu, niekedy stačí, že pár príde do centra asistovanej reprodukcie, podstúpi základné vyšetrenia, podelí sa o svoje starosti s niekým zasväteným a z ničoho nič otehotnie bez akéhokoľvek lekárskeho zásahu. Také jednoduché to však, bohužiaľ, vždy nie je. Sú páry s jasným zdravotným problémom, ktoré by bez lekárskej pomoci dieťa prirodzenou cestou nikdy nepočali.

Všeobecne platí, že po roku neúspešného snaženia je načase zvážiť možnosť návštevy centra asistovanej reprodukcie. Pri prvej návšteve nie je potrebné odporúčanie gynekológa, objednať sa môžete priamo do centra, ktoré si vyberiete.

Kde sa berie neplodnosť?

Častou príčinou neplodnosti je nepriechodnosť vajcovodov u žien alebo semenovodov u mužov. Muži si plodnosť znižujú fajčením, zlou životosprávou, stresmi a dokonca aj prehrievaním semenníkov v príliš tesnej spodnej bielizni. Dôvody neplodnosti môžu byť aj imunologické, nízky počet spermií u muža a iné. Dôležité je prísť do centra včas, predovšetkým u žien je limitujúcim faktorom liečby vek. Počítať treba aj s určitým časom potrebným na liečbu, nie vždy sa výsledky dostavia ihneď.

Na Babywebe tiež nájdete:

Osvedčené tipy na ceste „za dvomi čiarkami“
Umelé oplodnenie? Niekedy už na nič iné neostáva čas

Ako prebieha umelé oplodnenie?

V prvej fáze umelého oplodnenia je žena stimulovaná hormónmi, aby v jej tele dozrel dostatočný počet vajíčok. Zrelé vajíčka sú jej následne v krátkej narkóze odobrané, v rovnakom čase dodá muž spermie. Ďalší postup je v réžii embryológa. Po splynutí vajíčok a spermií sú vzniknuté embryá niekoľko dní kultivované v laboratóriu a potom ich zavedú žene do maternice. Implantuje sa väčšinou jedno až dve embryá, nepoužité embryá môžu byť zmrazené a uschované pre ďalší cyklus.

Existujú rôzne spôsoby oplodnenia, záleží na konkrétnom zdravotnom stave páru. Niekedy ani nie je potrebný odber vajíčok v narkóze, urobí sa len takzvaná intrauterinná inseminácia (IUI). Pri nej je žene po hormonálnej stimulácii vpravená mužova spermia priamo do maternice. Niekedy je, naopak, potrebné pristúpiť k takzvanému ICSI, keď je spermia doslova vpichnutá priamo do vajíčka.

Komu dokáže pomôcť?

Metódy umelého oplodnenia dnes dokážu pomaly zázraky. Šancu na vlastného potomka majú aj muži, ktorí v ejakuláte nemajú vôbec žiadne spermie a normálnou cestou by dieťa nikdy nepočali. Existujú mikrochirurgické zákroky, keď sú spermie odobrané priamo zo semenníka alebo z nadsemenníka. Šancu majú aj rodiny postihnuté dedičnými chorobami. Embryá môžu byť vyšetrené na konkrétnu chorobu ešte pred vložením do maternice a následne sa implantujú len zdravé embryá. Dá sa povedať, že týmto spôsobom sa môže rodina svojej genetickej záťaže navždy zbaviť.

Krajná možnosť: darcovstvo

Existujú páry, ktorým ani všetky opísané možnosti nedokážu pomôcť. Tie majú ešte poslednú šancu: darcovstvo vajíčok alebo spermií. Darcovstvo je anonymné, u žien je horná hranica na oplodnenie darovanými vajíčkami 47 rokov.

Oplodnenie darovanými vajíčkami či spermiami je pre pár ťažká voľba, treba si uvedomiť, že dieťa nemá s jedným zo svojich rodičov geneticky vôbec nič spoločné. Muži túto skutočnosť znášajú asi oveľa horšie ako ženy. Tie majú šancu nájsť s dieťaťom spoločnú identitu počas deviatich mesiacov, keď ho nosia vo svojom tele.

Ani metódy umelého oplodnenia nie sú všespasiteľné. Úspešnosť umelého oplodnenia je 30-40 %, teda približne tretina. Pri implantácii zmrazených embryí ešte menej, asi štvrtina. Pri liečbe hrozia aj riziká, najčastejšie takzvaný hyperstimulačný syndróm u ženy, keď telo reaguje na stimulačnú hormonálnu liečbu. Každé tehotenstvo aj po umelom oplodnení sa považuje za rizikové. Pozitívne, naopak, je, že sa pri umelom oplodnení nezvyšuje riziko vzniku vrodených vývojových chýb a syndrómov.

Koľko stojí?

V súčasnosti hradia poisťovne tri cykly, každý ďalší si pacientka musí uhradiť sama. Počítajte však s tým, že aj v platenom cykle sa dopláca za lieky a niektoré špeciálne metódy, napríklad zmrazenie embryí alebo vyšetrenie embryí pred vložením do maternice. V niektorých prípadoch sa tak môže konečná cena vyšplhať až do tisícov eur.

16.4.2015 12:36| autor: RNDr. Anna Mészárosová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist