7 rád pre čerstvé mamičky

Svoje deti milujeme a urobili by sme pre ne čokoľvek. Veľakrát za cenu vlastného pohodlia a spánku. Existujú však spôsoby, ako si materstvo uľahčiť. Prečítajte si rady skúsených mamičiek troch detí Kristíny Přibylovej.

4-shutterstock_1048218640-1-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

1. Spite, keď spí vaše bábätko

Určite ste už niekde čítali, že to je najlepší a často jediný spôsob, ako nabrať sily. „Trvalo mi veľmi dlho, kým som pochopila, že hlavne v prvých mesiacoch nie je nutné mať domácnosť v stopercentnom stave. A že je naopak naozaj dôležité, aby bola mamička oddýchnutá a v pohode. Okrem vplyvu na psychiku má totiž odpočinok obrovský vplyv aj na množstvo a kvalitu materského mlieka – pri strese alebo nevyspatí sa to teda jasne prejaví práve na bábätku. A to predsa nechce žiadna mama. Požiadajte o pomoc alebo jednoducho niektoré povinnosti vynechajte,“ hovorí Kristýna Přibylová z Monkey ‚s Gym.

2. Pred návštevou poradne si spíšte zoznam

Je to jednoduché, prosté, a predsa také účinné – u lekára väčšinou spoľahlivo zabudneme, na čo sme sa vlastne chceli opýtať, a keď navyše bábätko pri očkovaní vytrvalo plače, potom si už nespomenieme vôbec na nič. Problém rieši zoznam, ktorý si (napríklad do telefónu) môžete písať po celý čas od poslednej kontroly. A na nič potom už nezabudnete.

3. Vyhnite sa extrémom

„Zlatá stredná cesta pri väčšine vecí, ktoré sa týkajú detí – to je podľa môjho názoru skvelá rada, na ktorú som postupne nabehla aj ja. Či už sa týka dojčenia, biopotravín, dĺžky materskej dovolenky, oblečenia alebo čohokoľvek iného. Na jednej strane je vždy názor – áno, všetko na sto percent, na druhej strane – nie, vôbec. Overila som si, že ideál je väčšinou niekde uprostred – dajte na svoju intuíciu a možnosti, tými sa riaďte a verte si!“ odporúča Kristína Přibylová.

4. Zaveďte večerný rituál

Bábätká milujú pevne stanovený režim. Dáva im istotu, že veci nasledujú tak, ako sú zvyknuté. Počas dňa sa režim musí často prispôsobiť celej rodine, večer je však pre pokojné zaspávanie absolútne nevyhnutné, aby sa rodina prispôsobila bábätku. „U nás funguje postupnosť hranie v kúpeľni – kúpanie – dojčenie pri rozprávke – spánok. Ten potom prichádza tak automaticky, že nie je potrebné žiadne zložité uspávanie – bábätko zaspáva v postieľke samo, pretože je zvyknuté a hlavne je to tak vždy. Nemá dôvod brániťsa, je to jeho istota,“ dodáva Kristína Přibylová s tým, že večerné rituály si môže každá mamička nastaviť inak, jedinou podmienkou je, aby sa opakovali naozaj každý deň.

Čítajte tiež:

5. Zavinujte!

Táto rada asi nemusí vyhovovať každému, no zavinovanie často funguje úplne úžasne ako nástroj na utíšenie a predĺženie nočného spánku. V tesnom zavinutí sa bábätká cítia bezpečne, pretože podobný pocit poznajú z matkinej maternice, kde mala tiež obmedzený priestor. Zavinutie navyše bráni bábätku, aby sa neúmyselne udrelo rukou, keď ho niečo vyľaká – tento úľakový reflex majú všetky bábätká a niektoré z nich sa po rozhodení rúk natoľko zľaknú, že ich to nielen zobudí, ale spustia aj usedavý plač. Na zavinutie si treba osvojiť správnu techniku, aby bolo dostatočne tesné. Len tak dosiahneme vytúžený efekt.

6. Kupujte kvalitnú kozmetiku

Skutočne sa to oplatí! Na malé telíčko spotrebujete len nepatrné množstvo, preto by nemal byť problém minúť o niečo viac za kvalitný olejček alebo tekuté mydlo. Tie kvalitné vám navyše aj dlhšie vydržia, čím zasa naopak trochu ušetríte. A na pokožke dieťaťa, a teda aj jeho spokojnosti to veľmi poznať. Bohužiaľ to platí často aj pri plienkach alebo vlhčených obrúskoch, čo už je väčšia položka. „My preto doma obrúsky nahrádzame vodou – tá je na umytie úplne najlepšia,“ delí sa o vlastnú skúsenosť Kristýna Přibylová.

7. So svojím bábätkom cvičte

Kvalitný spánok a odpočinok nasledujú často po rovnako kvalitnom čase bdenia. Ten treba už od najútlejšieho veku okrem hrania doplniť aj o jednoduché cviky, ktoré môže každá mama robiť sama doma. „U najmenších ide skôr o polohovanie a podporu motoriky tak, aby sa dieťatko vyvíjalo v súlade so psychomotorickým vývojom. Či už ide o otáčanie, zdvíhanie, nosenie alebo pokladanie bábätka – každý pohyb s bábätkom je nevyhnutné vykonávať správne a možno ho doplniť o cviky, ktoré podporia správny pohybový vývoj,“ dodáva Kristína Přibylová.

26.7.2023 5:55| autor: Redakcia Babywebu | zdroj: www.monkeysgym.cz

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist