Nechce vaše bábätko zaspať? Vyskúšajte osvedčené triky mamičiek

Bábätko, ktoré bez problémov zaspí, je snom každého rodiča. Realita je však často úplne iná. Nech robíte, čo robíte, bábätko nedokážete upokojiť a o spaní nemôže byť ani reči. Niekedy však stačí jednoduchý trik a ukričaný drobček zaspí ako dudok. Prečítajte si, čo na malých nespáčov zaberá.

1200x900-04-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

S prípravou začnite už v tehotenstve

Je vedecky dokázané, že už v brušku bábätká vnímajú najrôznejšie zvuky. Poznajú matkin hlas, ktorý je pre ne veľmi upokojujúci. Ak teda svojmu dieťatku už v tehotenstve budete spievať uspávanku, je veľmi pravdepodobné, že ho táto uspávanka bude upokojovať aj po narodení. Rovnaký účinok má i púšťanie hudby či ďalších zvukov, na ktoré si bábätko v brušku zvykne.

„Keď som bola tehotná, púšťala som Lukáškovi Love Me Tender od Elvisa Presleyho, mám túto pieseň veľmi rada. Niekedy mu jej melódiu ticho hmkám pri dojčení a on iba spokojne vrní,“ usmieva sa mamička Daniela.

„Šteklenie“ medzi očami a uspávanie s vreckovkou

Je to jednoduché a účinné. Azda ani nejestvuje dieťatko, na ktoré by tento fígeľ nepôsobil. Malému nespáčovi stačí párkrát nežne prstom prejsť od čelíčka dole až na špičku nosa, poštekliť ho v miestečku medzi očami a o chvíľku bude spať.

Tento fígeľ si nemôže vynachváliť ani mamička Pavla: „Šteklenie medzi očami zaberalo na mňa, keď som bola malá, a úplne rovnako pôsobí aj na našu Pavlínku. Keď nemôže zaspať, je preťažená, týmto šteklením ju vždy uspím.“

Uspať vaše bábätko vám môže pomôcť i vreckovka či plienka, ktorú mu položíte cez tvár alebo aspoň cez oči. Dotyk plienky bábätko „donúti“, aby zavrelo oči, a je iba otázkou času, kedy tvrdo zaspí. Vreckovkou môžete bábätku cez tvár aj zhora nadol pomaly prechádzať.

Zavinovať, zavinovať

Zavinovanie bábätiek patrí k obľúbeným upokojujúcim a uspávacím trikom a je to pochopiteľné. Bábätko si totiž „ukryté“ v zavinovačke pripadá ako u mamičky v brušku a cíti sa veľmi bezpečne. Dôležité však je, aby malo schované a zavinuté aj ručičky.

Teplý peleštek a správna poloha

Napadlo vám niekedy, že váš drobček v postieľke plače preto, že je mu jednoducho zima? Riešenie je pritom veľmi jednoduché. Kým dieťatko do postieľky uložíte, umiestnite do nej vyhrievaciu fľašu. Peleštek bude príjemne vyhriaty a uvidíte, že bábätko čochvíľa spokojne zaspí.

„My na ohrievaciu fľašu nedáme dopustiť. Malý si na teplú postieľku okamžite zvykol a zaspáva prakticky okamžite,“ hovorí mamička Monika.

Niektoré deti majú problém so zaspávaním v postieľke aj z toho dôvodu, že sa v otvorenom priestore necítia bezpečne. Necítia totiž ničí dotyk. Ak si svoje dieťatko nechcete brať k sebe do postele, vyskúšajte tento fígeľ. Do postieľky ho položte tak, aby sa dotýkalo boku postieľky (samozrejmosťou je vhodný ochranný mantinel v postieľke) alebo aspoň nožičkami spodného okraja postieľky. Pocit „pevnej pôdy pod nohami“ totiž dokáže divy aj u takéhoto malého tvorčeka. A keď mu navyše do postieľky dáte nejaké svoje tričko, z ktorého zacíti vašu vôňu, pocit bezpečia sa dostaví a on pokojne zaspí.

Terapia tmou

Snažíte sa, vyskúšali ste už všetky možnosti zaspávania, ale vaše dieťatko stále plače a nedarí sa mu zaspať? Možno mu prekáža svetlo. Aj keď množstvo bábätiek zaspí pri svetle a neprekáža im ani rozhovor v ich blízkosti, sú aj bábätká, ktoré zaspia len v tichu a šere. Skúste teda svojho drobčeka uložiť do izby, kde zatemníte okná a bude mať na spanie pokoj. Razom môže byť po probléme.

Čítajte tiež:

Hlavne pokoj…

Rýchlemu a bezproblémovému zaspávaniu jednoznačne pomáha i adekvátna príprava. To znamená žiadne aktivity, ktoré dieťatko pred spaním nabudia a rozrušia, ale, naopak, je vhodné nastoliť pokojný režim.

„S uspávaním Marka sme mali dlho problémy. Potom raz podvečer prišla moja mama, a keď videla, ako to u nás večer vyzerá, povedala, že sa vôbec nečuduje, že malý nechce spať. Odbúrali sme teda jašenie pri kúpaní, pri jedle i po ňom a snažili sme sa syna skôr upokojovať. Žiadne ostré svetlo, žiadne hlasité zvuky, jednoducho pokoj. No a bolo po probléme,“ hovorí mamička Klára.

… alebo naopak hluk

Znie to možno zvláštne, ale niektoré bábätká potrebujú na to, aby zaspali, poriadny rachot. Takzvané „biele šumy“ alebo opakujúce sa monotónne zvuky (aj veľmi hlasné) sú pre také deti rajskou hudbou a ony sú schopné nielen pri nich zaspať, ale aj spokojne spať dlhý čas. Naopak, zobudia sa, keď im ich úžasnú „uspávanku“ vypnete. Medzi „biele šumy“ patrí napríklad zvuk vysávača, mixéru, práčky, fénu, ventilátora, ale napríklad aj dážď. Tieto zvuky, ktoré sú súčasťou bežného života, totiž bábätku opäť pripomínajú pobyt v brušku u matky, keď ich počúvalo, a navodzujú teda uňho pocit pokoja a bezpečia.

Svoju skúsenosť pridáva matka Jana: „Keď je naša malá cez deň mrzutá a uplakaná, jednoducho zapnem vysávač. Je to jediný spôsob, ako ju upokojiť. Ona si pri tom vždy pekne zdriemne a potom je to zase malé usmievavé slniečko.“

Na niektoré deti môže upokojujúcim dojmom pôsobiť i tikot hodín. Tento pravidelný rytmus im pripomína tlkot matkinho srdca. Nemusíte sa teda vôbec báť hodiny či budík do detskej izby umiestniť a dopriať tak svojmu malému pokladu pokojný a spokojný spánok.

14.10.2024 1:45| autor: Petra Frajová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist