Neprávom zatracovaný cumlík

Hniezdo mikróbov. Kaziteľ spánku. Brzda pri rozprávaní. Na úkor cumlíka alebo palca sa už roky sypú nepriestrelné kritiky. V poslednom čase však čím ďalej, tým viac pediatrov priznáva týmto pomocníkom nenahraditeľný prínos. Ako pri všetkom, aj tu platí, že s dobrým sluhom sa musí vedieť zaobchádzať.

12-shutterstock_1022130862-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Ešte donedávna by matka dieťaťa s palcom či cumlíkom v ústach dostala od svojho okolia „čierny bod“. Dnes niektorí novorodenci dostávajú cumlík už v pôrodnici, a nie pre nič za nič. „Bojazlivejší či vystresovaní novorodenci prejavujú väčšiu potrebu cucať“ tvrdí francúzsky pediater Jérôme Valleteau de Mouillac. Vo väčšine prípadov nemá použitie cumlíka v takom ranom veku žiadne negatívne dôsledky. Je však predsa dobré počkať s ním až do obdobia, keď dieťa bez problémov pije z prsníka. Inak totiž hrozí, že mu cumlík „zachutí“ viac, ľahšie uspokojí jeho sací reflex. S palcom tento problém odpadá, pretože dieťa ho začína cucať tak okolo druhého mesiaca, a to už je na dojčenie zvyknuté.

„Cumlíkari“ menej ohrození

Nedávne štúdie poukazujú na ochrannú rolu cumlíka v prípade náhleho úmrtia dojčiat. „Deti s cumlíkom prechádzajú ľahšie z fázy spánku do fázy bdenia v prípade nečakaných negatívnych udalostí, ako je napríklad dychová pauza,“ podotýka špecialistka na syndróm náhleho úmrtia novorodencov a dojčiat z kliniky vo francúzskom Montpellieri. Pri cucaní cumlíka dojča leží na chrbte, vzduch cirkuluje v ústočkách a v nose, nehrozí, že by jazyk zapadol a dieťa sa začalo dusiť. Americká i francúzska pediatrická spoločnosť teda odporúča dávať cumlík na spanie dojčatám až do jedného roka. Palec má podobný efekt. Keď si však dieťa navykne usínať s cumlíkom v ústach, rodičov zvyčajne nečaká príliš pokojný spánok. Pri každom nočnom prebudení sa bábätko svojho cumlíka domáha. Ak pokojne spí, má vyhraté. Ochranný efekt cumlíka pretrváva celú noc, a to aj keď malému spáčovi zvyčajne po 20 minútach vypadne z úst.

Trocha cukru neškodí

U predčasne narodených detí sa vďaka cumlíku zachová sací reflex, keď je dieťa kŕmené sondou. Aj keď bábätku berú krv, očkujú ho, dostáva infúziu alebo napríklad musí podstúpiť punkciu, odporúčajú lekári dať mu cumlík na zníženie pocitu bolesti. Navyše pomôže, aj keď ho osladíte cukrom. „Pri kontakte s cukrom niektoré receptory na jazyku uvoľňujú analgetické substancie. A cucanie ešte tento efekt zvyšuje,“ vysvetľuje pediater Jean-Francois Magny, šéf resuscitačného a neonatálneho oddelenia jednej parížskej kliniky.

Niečo sa spraví samo

No sú tu aj negatíva. Deformácie hornej a dolnej čeľusti, dýchanie ústami, a nie nosom. Jazyk sa vinou cumlíka nemôže opierať o podnebie, jeho motorika je nedostatočná. Vznikajú ťažkosti v postavení zubov, a tým aj poruchy výslovnosti. Cumlík je skrátka cudzorodá vec a ústa nie sú fyziologicky prispôsobené na to, aby ju prijímali. Nie je ani vhodnejší ako palec, ako sa pôvodne tradovalo. „Ani takzvané fyziologické modely cumlíka nie sú neškodné,“ varuje špecialista na chyby chrupu. Ak však dieťa odloží cumlík alebo prestane cucať palec do troch rokov, väčšina deformácií v ústach sa časom sama osebe napraví.

I plačom sa komunikuje

Kto cmúľa, ten nerozpráva alebo nesprávne vyslovuje. Svoju rolu v tom zohráva nielen nedostatočná „svižnosť“ jazyka, ale aj ochabnuté svaly pier vinou ustavične pootvorených úst. Cumlíkom sa zvyčajne snažíme zastaviť detský plač, ktorý však je tiež prostriedkom komunikácie. Takže nám síce pri blahodarnom tichu uľaví, ale svojmu najmenšiemu bránime v prirodzenom vývoji, ak mu ho dávame zakaždým, keď trochu zamrnčí. A opäť platí, že ak sa dieťa tejto pomôcky zbaví do dvoch, najneskôr do troch rokov, jeho výslovnosť sa zlepší a nebude potrebovať pomoc logopéda.

Všetko má svoj háčik

Častejšie zápaly stredného ucha u „cumlíkarov“ sú dokázané, ale ešte nie sú dostatočne vedecky podložené. Panuje všeobecný názor, že dlhotrvajúce cmúľanie vyvoláva zvýšenú produkciu nosohltanového sekrétu, ktorý sa dostáva do stredoušia a nesie so sebou aj riziko väčšieho výskytu mikróbov vyvolávajúcich zápaly. Štatistiky ukazujú, že deti, ktoré používajú cumlík prakticky neprestajne, častejšie trpia zápalmi stredného ucha. Tento počet sa znižuje, ak cmúľajú iba pri usínaní. Z hygienického hľadiska sú cumlíky i palec v ústach časovanou bombou.

Čítajte tiež:

Odvykanie bez stresu

Ideálne je dať zbohom cumlíku, kým dieťa nedosiahne jeden rok. Realita zvyčajne stavia túto hranicu aj na tretí rok dieťaťa. Rozhodne je pri odvykaní dôležité postupovať krok za krokom. Alebo lepšie, urobiť od začiatku z cumlíka celodenného spoločníka. „Cumlík dávajte dieťaťu, len pri zaspávaní, prípadne v okamihoch, keď ho potrebujete skutočne utíšiť,“ radí pediater. Rozhodne nie je dobré vopchať mu ho do úst zakaždým, keď zaplače. Bábätko začneme od cumlíka „odstavovať“ približne v šiestich mesiacoch. Ponúkneme mu nejakú náhradu, iný predmet, ktorý si môže ústami „ohmatať“.

Čo to rastie na strome?

U väčšieho dieťaťa vypracujeme odvykací plán. Vysvetlíme mu napríklad, že cumlík nesmie „prekročiť“ prah detskej izby. Následne sa dohovoríme na nejakom konkrétnom významnom dni, napríklad narodeninách, Vianociach atď., keď cumlík definitívne odloží. Toto rozhodnutie by malo byť podporené nejakým symbolickým gestom, napríklad tým, že sa cumlík slávnostne zahodí do koša alebo ho dieťa odovzdá Mikulášovi. V Dánsku majú dokonca stromy plné cumlíkov, ktoré tam deti odložili. Od palca môžeme drobčeka odnaučiť tak, že naň nalepíme farebnú náplasť ako varovanie, že toto do úst nepatrí. No ak sa ani tieto kroky nepodaria, mali by ste sa poradiť s lekárom. Rozhodne sa však nespoliehajte na to, že bez vašej spolupráce a prevencie odborník dieťa zázračne zbaví cumlíka.

3.4.2024 5:35| autor: Helena Chvojková 

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist