babyweb.sk > Tehotenstvo > Tehotenstvo po týždňoch > 20. týždeň tehotenstva: Vývoj plodu a tehotenské zmeny
20. týždeň tehotenstva: Vývoj plodu a tehotenské zmeny
Polovicu tehotenstva máte za sebou. Dieťa už dokáže rozoznať váš hlas. Pomocou ultrazvuku sa dá už spoľahlivo určiť jeho pohlavie. Ak ste prvorodička, začnete v tomto čase cítiť prvé pohyby plodu.
Ako rastie vaše bábätko
Dieťa je uprostred prenatálneho vývoja. Od temena po zadoček meria asi 14 až 16 cm a váži 255 g. Kože je zložená zo štyroch vrstiev – je už pevnejšia ako napríklad pred dvomi týždňami. Dozrievajú spoje a nervové bunky v centrálnej nervovej sústave, ktoré odpovedajú na podnety zmyslových orgánov. Dievčatkám sa práve v tomto období formuje pošva. V ich vaječníkoch je založených okolo dvoch miliónov vajíčok, z ktorých však v čase narodenia zostane polovica. Vývoj zmyslov je teraz v kľúčovom štádiu. Dieťa je stále drobné, ale rýchlo rastie. Užíva si naťahovanie končatín.
PRE VÁS: Každý týždeň emailom informácie o vašom bábätku a tehotenstve CHCEM DOSTÁVAŤ
Čo sa deje s vami?
Vrch maternice je pri pupku. Celkovo budete vyzerať v polovici tehotenstva veľmi dobre. A nielen to, budete sa tak aj cítiť. Vyčistí sa vám pleť, skvalitnia nechty a zhustnú vlasy, u ktorých sa zastavilo prirodzené vypadávanie. To bude opäť pokračovať po pôrode. Na pleti sa môžu objaviť drobné tmavé škvrny, chloazmy, ktoré spôsobujú vysoké hladiny estrogénu. Aké ďalšie zmeny vás čakajú? Ak ste tehotná prvýkrát, možno začnete cítiť pohyby vášho bábätka. Tešíte sa na ne?
Aké vyšetrenie vás čaká
Opäť sa pripravte na vyšetrenie v prenatálnej poradni. Podstúpite ultrazvukový screening plodu (môžete ho absolvovať v 18. až 20. týždni), ktorého cieľom je zhodnotiť rast plodu a stav jednotlivých orgánových skupín. Dá sa pomocou neho odhaliť, či plod nemá nejakú štrukturálnu odchýlku (srdcová chyba, rozštep).
Na Babywebe tiež nájdete:
- Vlasy, nechty a pleť v tehotenstve
- Srdcové poruchy bábätiek už nemusia byť postrachom
- Najťažšie chvíle v živote: Čakáme postihnuté dieťa
Tip pre mamu
V tehotenstve sa často vyskytujú kŕče lýtok a chodidiel. Dochádza k nim hlavne v noci a nadránom. Preto si dajte pozor na ranné naťahovanie! Príčinou kŕčov je zmena množstva krvi v tele a nízky obsah vápnika. Jedzte preventívne banány, ktoré prirodzene pomáhajú udržiavať hladinu sodíka a draslíka a poraďte sa so svojím lekárom. Postihnutý sval opatrne napnite a premasírujte.
Otec je v tom tiež
Preškoľte sa na maséra! Ešte veľakrát sa vám to zíde. Pre tehotnú ženu nie je nič príjemnejšie, ako masáž stuhnutej šije a unavených chodidiel. Na to nemusíte byť ani profík, stačí vám navštíviť nejaký víkendový kurz.