babyweb.sk > Pôrod > Prirodzený pôrod > Čo dokáže pôrod?
Čo dokáže pôrod?
„Pôrod nás môže z mnohého vyliečiť, ale takisto nám dokáže psychicky veľmi ublížiť,“ upozorňuje ženská lekárka a psychoterapeutka s „odlišnými názormi“, MUDr. Helena Máslová z Centra psychosomatickej starostlivosti. „Nezáleží len na rodiacej žene, ale najmä na ostatných ľuďoch, ktorí sa na pôrode zúčastnia,“ dodáva.
Vypočítajte si vás termín pôrodu. Pomôžeme vám, kliknite sem.
Kto sú vaše pacientky?
Najviac mojich pacientok sú ženy väčšinou krátko po pôrode. Na telesnej úrovni ventilujú psychický stres, ktorý pri pôrode zažili. Majú, odborne povedané, psychosomatické reakcie. Sú to väčšinou dlhodobé, chronické problémy, ktoré sa objavili v súvislosti so záťažovou situáciou. Tou pôrod nesporne je.
Znamená to, že žena zažila priamo v pôrodnici niečo také hrozné, že sa z toho nemôže spamätať, alebo to má ešte iné korene?
Býva to kombinácia obidvoch. Je niekedy ťažké presne to preukázať, ale i tak nájdeme celkom zjavné prípady. V každom prípade okolnosti pôrodu môžu fungovať ako spúšťač určitých reakcií.
Môžete byť konkrétnejšia?
Mám v starostlivosti napríklad ženu, ktorá v dvadsaťjeden rokoch prežila ťažkú autonehodu s otvorenými zlomeninami, tržnými a reznými ranami na tele a tvári, veľa krvi. Bohužiaľ, nestratila vedomie a na rany si videla. To bol pre ňu veľmi frustrujúci zážitok. Vyliečila sa, z traumy sa nejako vlastnými silami dostala a keď o desať rokov neskôr otehotnela, pre minulú zlomeninu panvy jej indikovali cisársky rez. Lekár však nepoznal hlbšie súvislosti a urobil fatálnu chybu – nariadil iba uspatie od pása dolu, čiže epidurál.
Prečo sa nezaujímal o hlbšie súvislosti tejto zlomeniny?
Možno to bude znieť prísne, ale skrátka si myslím, že je za tým ľahostajnosť.
A čo sa stalo s ňou?
Len čo jej rozrezali brucho a začali odsávať krv, ktorú za plentou videla prúdiť v hadičkách, spustila sa jej taká silná stresová reakcia prameniaca z jej nevedomia, že okamžite upadla do šoku. Stabilizovali ju, dieťa bolo, našťastie, v poriadku a pôrod sa skončil „dobre“. Musím dodať, že je to veľmi statočná žena, ktorá sa vie dobre ovládať, takže len silou vôle neupadla do hystérie, všetko v sebe utlmila a „spracovala“. Neodporučili jej, bohužiaľ, žiadnu psychoterapeutickú pomoc, a tak sa stalo, že toto veľké vnútorné zranenie prejavila na telesnej úrovni tým, že jej zostal abnormálne vysoký krvný tlak. Bohužiaľ, najmä v pôrodníctve platí, že jedna komplikácia provokuje druhú.
Takže namiesto toho, aby sa zbláznila ona, tak sa jej „zbláznil“ krvný tlak.
Hrubo povedané. Tlak má taký vysoký, že jej prakticky neustále hrozí buď infarkt myokardu, alebo cievna mozgová mŕtvica. Tlak pri pôrode vyletel a už nikdy neklesol. Jej telo je odvtedy neustále v strese, v pohotovosti, pripravené na boj s veľkou záťažou. Má neustále vyplavené stresové hormóny, celý organizmus má stuhnutý, v napätí. Má len 35 rokov, ale kardiovaskulárne riziko má zvýšené na 10 – 20 %. Má, našťastie, vzornú životosprávu a pracuje na sebe. Liečbu však komplikuje, že málo reaguje na lieky znižujúce krvný tlak. Tie majú navyše vedľajšie účinky, takže to musíme kombinovať, čo má zas vplyv na obličky a tak ďalej.
A dalo sa tomu všetkému vôbec nejako predísť?
Áno, keby sa na jej prípad medicína pozerala z celkového hľadiska. Psychogynekológia je medicína, ktorá sa na človeka nepozerá len ako na mäso a kosti, ale plnohodnotne vníma aj psychickú a sociálnu časť osobnosti. Ja teraz vlastne naprávam reťazec chýb, ktorý sa jej prihodil. V ideálnom prípade mala ísť ihneď po autonehode na psychoterapiu. Ďalší chybný krok bol, že desať rokov nato pôrodník nevenoval pozornosť jej anamnéze. Mala mať buď celkovú anestéziu, aby na seba vôbec nevidela, alebo naopak, na zváženie by bol prirodzený pôrod, to môžeme spätne ťažko odhadnúť. V každom prípade sa stala rovnaká chyba znova – po šoku pri pôrode mala nasledovať psychoterapia, ale nestalo sa tak. Nikto sa o to nezaujímal a ku mne sa dostala až po troch rokoch, keď je jej porucha už fixná. Je silná, má vzornú životosprávu, ale dostať ju mimo ohrozenia života bude stáť ešte veľa práce a aj malé zlepšenie bude veľkou výhrou.
(Psychogynekológia je psychosomatická medicína so zameraním na gynekologické súvislosti – pozn. autora.)
Na Babywebe tiež nájdete:
Prečo pribúdajú cisárske rezy?
Dlhodobé ochorenia
Rizikové tehotenstvo a tehotenské komplikácie
Keď pri pôrode ide o život