babyweb.sk > Bábätko > Zdravie bábätka > Novorodenecká žltačka
Novorodenecká žltačka
Novorodenecká žltačka je spôsobená rozpadom červených krviniek (erytrocytov) dieťaťa, z ktorých sa následne uvoľňuje krvné farbivo (hemoglobín). Novorodenecká žltačka sa objaví zhruba v treťom až vo štvrtom dni života u viac ako 50 % novorodencov.
Aký je dôvod žltačky?
Novorodenec má z vnútromaternicového života prebytok krviniek, v krvi novorodenca sa tak prechodne nachádza vysoká hladina rozpadových látok. O vylúčenie rozpadových látok z tela sa stará pečeň, nato tieto produkty odvádza žlč do čreva a formou stolice von z tela.
Potreba odstrániť rozpadnuté červené krvinky je však oveľa vyššia ako samočistiaca schopnosť organizmu, a tak sa časť rozpadových produktov (predovšetkým bilirubín) ukladá v koži a sfarbuje ju dožlta. Novorodenecká žltačka následne u inak zdravého dieťaťa sama do niekoľkých dní odznie.
Prevencia a liečba
Najlepšou prevenciou novorodeneckej žltačky je časté dojčenie – dojčený novorodenec sa totiž ľahko zbavuje smolky, ktorá bilirubín obsahuje. Tak sa bilirubín z tela vylúči, nedostane sa do krvi a novorodenecká žltačka sa neprejaví.
Najjednoduchším spôsobom liečby novorodeneckej žltačky je liečba modrým svetlom, ktoré bilirubín rozkladá. Vo veľmi vážnych prípadoch novorodeneckej žltačky je nutné podstúpiť k výmennej krvnej transfúzii.
Základom liečby novorodeneckej žltačky je, samozrejme, odstránenie príčiny, teda liečba infekcie či riešenie vrodenej poruchy.
Čítajte tiež:
- Sploštená hlavička sa sama nenapraví
- Reflux u bábätiek: priveľa liekov problém nevyrieši
- Dojčenská kolika. Ako na ňu
Ak hladina bilirubínu prekoná určitú stanovenú hladinu, treba pristúpiť k liečbe novorodeneckej žltačky. Vyššia hladina bilirubínu by totiž mohla spôsobiť poškodenie mozgových buniek dieťaťa.
Sprievodné javy
Novorodenecká žltačka obvykle sprevádza komplikované stavy novorodenca (nízka pôrodná hmotnosť, infekcie…). V týchto prípadoch sa novorodenecká žltačka môže objaviť už v prvom dni života a pretrvávať dlhšie.