babyweb.sk > Tehotenstvo > Zdravie v tehotenstve > Krvácanie v tehotenstve a jeho najčastejšie príčiny
Krvácanie v tehotenstve a jeho najčastejšie príčiny
Krvácanie v tehotenstve dokáže nastávajúcu matku poriadne vystrašiť. Objavuje sa u pomerne veľkého percenta tehotných – potrápi dvadsať až tridsať percent z nich. Príčin pritom môže byť celý rad, od neškodných až po závažné.
Krvácanie v prvom trimestri
Mierne krvácanie alebo špinenie v samotných počiatkoch tehotenstva môže byť spôsobené uhniezďovaním embrya v maternici. Dochádza k nemu približne päť až desať dní po počatí a keďže ide o úplne prirodzený jav, nemusí byť dôvodom na žiadne obavy.
Niekedy sa krvácanie dostaví v čase, keď by žena za normálnych okolností menštruovala. Boli zaznamenané prípady, keď žena takto falošne menštruovala počas celého tehotenstva, no zvyčajne sa „menštruácia“ v tehotenstve vyskytne raz alebo dvakrát a iba zriedka dosiahne intenzitu skutočného menštruačného krvácania.
Nebezpečný hematóm alebo prasknutá cievka?
Jedným z vinníkov tehotenského krvácania býva hematóm – krvná zrazenina, ktorá sa vytvorí medzi placentou a stenou maternice – zvyčajne sa prejaví špinením alebo slabým krvácaním. Matke sa odporučí pokojový režim, počas ktorého sa zrazenina vstrebe.
Silné krvácanie však poukazuje na väčšiu alebo postupne sa zväčšujúcu zrazeninu, čo už znamená vážnejší problém. Veľký hematóm môže spôsobiť odlúčenie oplodneného vajíčka a jeho vypudenie z dutiny maternice – teda samovoľný potrat. Ak sa spolu s krvácaním objavia bolesti či kŕče v podbruší, okamžite choďte do nemocnice.
Niekedy sa dá tehotenstvo včasným zásahom zachrániť. Bohužiaľ, v mnohých prípadoch je potrat už rozbehnutý a záchrana nemožná.
Krvácanie však môže naznačovať aj menej závažné problémy. Ak sa na ultrazvuku nepotvrdí, že zdrojom krvácania je zrazenina, môže byť jeho príčinou krehká cievka v okolí plodového vajíčka, ktorá praskla. Žene sa odporúča pokojový režim a podávanie liekov na posilnenie cievnej steny alebo hormonálna terapia.
Miznúce dvojča alebo mimomaternicové tehotenstvo
Krvácanie sprevádza syndróm miznúceho dvojčaťa. Tento druh spontánneho potratu postihne iba jedno embryo, zatiaľ čo druhý zárodok sa udrží v maternici a naďalej prosperuje.
Ďalším možným dôvodom krvácania v raných štádiách tehotenstva je mimomaternicové tehotenstvo. Oplodnené vajíčko vôbec nedoputuje do maternice, ale uhniezdi sa a rastie mimo nej, najčastejšie vo vajcovode. Krvácanie môže byť pozvoľné, sprevádzané bolesťami v podbruší alebo v prípade prasknutia vajcovodu vzniká náhle a prejavuje sa prudkou až neznesiteľnou bolesťou v bruchu či v ramene a kolapsovými stavmi.
Medzi menej časté príčiny krvácania patrí napríklad molárne tehotenstvo (namiesto embyra sa vytvorí zhluk buniek hroznovitého tvaru), myóm, deciduálny polyp, ojedinele i karcinóm maternice. Krvácanie môže sprevádzať aj zápal maternice i niektoré vaginálne infekcie či sexuálne prenosné choroby.
Čítajte tiež:
Druhý a tretí trimester
Krvácanie môže vyvolať aj zlé uchytenie placenty v maternici alebo predčasné odlúčenie placenty, ktoré je spojené s vážnym rizikom pre dieťa i matku a treba okamžite pristúpiť k ukončeniu tehotenstva cisárskym rezom.
Krvácanie niekedy sprevádza aj začínajúci sa pôrod alebo hroziaci predčasný pôrod. V oboch prípadoch je krvácanie či špinenie sprevádzané kontrakciami maternice a bolesťami v podbruší.
Krvácať môže žena aj pri odchode hlienovej zátky, ktorá uzatvára krček maternice a chráni ho tak pred prenikaním baktérií. Pri jeho otváraní pred pôrodom sa táto zátka, ktorá vyzerá ako redší hlien, niekedy s malou prímesou krvi, uvoľňuje a odchádza pošvou von.
Kedy navštíviť lekára
Nie každé krvácanie v tehotenstve znamená problém a nie každý problém v tehotenstve sa prejaví krvácaním. Napriek tomu ho v žiadnom prípade netreba podceňovať.
Lekára bezodkladne vyhľadajte v prípade, keď je krvácanie silné a spojené s kŕčmi, trvá dlhšie ako 24 hodín, objavuje sa nevoľnosť či závraty, je sprevádzané horúčkou alebo má zosilňujúcu sa tendenciu.
Aj ľahké krvácanie či špinenie však v každom prípade skonzultujte so svojím ošetrujúcim gynekológom či s pôrodnou asistentkou, aj keby to malo byť len pre pokoj vašej duše, že sa nič vážne nedeje.