babyweb.sk > Dieťa > Starostlivosť > Aby dobre usínalo
Aby dobre usínalo
Máte problémy, ako dostať malého neposedníka do postieľky? Alebo vás trápi, že v postieľke nie a nie zaspať? Tu je niekoľko tipov, ktoré by mohli vášmu dieťatku uľahčiť zaspávanie.
Dostatok aktivít cez deň
Keď sa dieťa môže cez deň dosýta vyšantiť a vybiť tak prebytočnú energiu, bude unavené a lepšie zaspí. Ak počas dňa nemá dostatok pohybu, má energiu „na rozdávanie“ a zrejme sa mu nebude chcieť ísť spať. Aspoň pol hodinky pred ukladaním na spánok by však po dni plnom aktivít mal nastať pokojový režim.
Rituály, rovnaký čas
Upratať si hračky v izbičke, vykúpať sa, vyčistiť si zúbky, obliecť si nočnú košieľku alebo pyžamko, vycikať sa, dať pusu rodičom na dobrú noc, prečítať si rozprávky… a spať. Pred zaspávaním je dobré postupovať podľa zabehnutého rituálu. Rovnako ako dodržiavať konkrétnu hodinu, keď sa dieťa ukladá na spánok.
Pokojné prostredie, pokojní rodičia
Tu platí priama úmera. Ak ide dieťatko spať v príjemnej a pokojnej atmosfére a do postieľky ho ukladá pohodová mamička alebo otecko, bude sa mu dobre zaspávať. Najhoršie je, keď sa rodičia v čase, keď má dieťa ísť spať, hádajú, sú nervózni alebo unavení – ich nálada sa naň prenáša a dieťa sa ťažšie samo upokojí.
Čítanie rozprávok, spievanie
Deti majú rady opakovanie: rovnaké rozprávky, príbehy, uspávanky. Takže si vôbec nelámte hlavu nad tým, že si váš potomok stále vyžaduje rovnakú indiánsku uspávanku. Pri čítaní a rozprávaní zvoľte príbehy, ktoré nie sú príliš dramatické a majú dobrý koniec. Čítajte alebo rozprávajte pokojným hlasom. Dieťatku tiež môžete povedať, čo ho čaká zajtra, na čo sa môže tešiť – bude dobre naladené a lepšie zaspí. Pri tom všetkom ho nezabudnite hladiť – dotykov nikdy nie je dosť a zvlášť pred usnutím majú upokojujúci účinok.
Čítajte tiež:
- Chcete vedieť, čo sa vám vaše bábätko snaží „povedať“? Rozšifrujte jeho signály
- Keď bábätko stále plače
- Šestonedelie? Buďte čo najviac s bábätkom
Pocit bezpečia, plyšák
Menšie batoľa spravidla ešte zaspáva v postieľke vedľa postele rodičov, takže sa v nej cíti bezpečne. Keď však dá najavo, že nemá rado tmu, môžete nechať pootvorené dvere, aby do miestnosti prenikalo trochu svetla. Keď vás dieťa zavolá, príďte k jeho postieľke, pohlaďte ho a ubezpečte, že ste hneď vedľa v miestnosti a bdiete nad jeho spánkom. Do postieľky si môže vziať obľúbené plyšové zvieratko alebo iného maznáčika, ktorý je mäkučký a dieťatko sa k nemu pritisne, keď nie je mamička nablízku – prináša mu to útechu a pocit bezpečia.
Čomu sa pred spaním vyhnúť?
Predovšetkým bláznivým hrám a vystrájaniu, po ktorých bude dieťaťu trvať dlhší čas, kým sa upokojí (napríklad šteklenie, „bitka“, schovávanie pod perinou). Dieťaťu pred spaním nedávajte (hlavne po vyčistení zubov) sladkosti alebo sladké nápoje, ktoré mu dodávajú energiu. Nečítajte alebo nerozprávajte príbehy, ktoré ho rozrušia, prípadne by sa po nich mohlo samo v tme báť.