Desať otázok pre otca pri pôrode

Chcem byť s partnerkou pri pôrode? Túto otázku si kladie počas tehotenstva nejeden budúci otec. Väčšinou ho trápia pochybnosti, či bude pre partnerku skutočne prínosom a či pohľad na krv a vyčerpanú ženu zvládne.

1200x900-10-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Ak patríte medzi váhavých, skúste si odpovedať na desať nasledujúcich otázok. Potom už s najväčšou pravdepodobnosťou budete patriť medzi rozhodnutých.

Chce vôbec moja partnerka, aby som pri pôrode bol?

Aj napriek tomu, že 70 percent žien svojho muža pri pôrode chce, je tu stále tých 30 percent, ktoré považujú pôrod za niečo také intímne a ženské, že muža do týchto miest nepustia. Pre túto časť žien majú pochopenie aj niektorí gynekológovia – žena sa má totiž pri pôrode maximálne uvoľniť a sústrediť. Pri pôrode je v akomsi inom svete, kam podľa niektorých názorov nemá muž vstupovať, aby prirodzený vývin pôrodu nenarušoval. Pre väčšiu časť žien je však prítomnosť muža výrazom podpory, porozumenia a spolupatričnosti.

Hovorili sme o našej predstave priebehu pôrodu dostatočne? Viem, ako chce moja žena rodiť?

Ak budete pri pôrode, mali by ste asi vedieť, ako bude pôrod prebiehať. Viete, ako si vaša partnerka všetko predstavuje? Súhlasí s epidurálkou? S nastrihnutím hrádze? Bude rodiť do vody? V podrepe? Na stoličke? Ako si vlastne predstavuje pôrod? Tieto odpovede by ste mali poznať nielen preto, aby vás na sále nezaskočilo, že vaša žena si vyžiadala epidurálku, ale aj preto, aby ste v prípade, že ona už nebude mať silu, oznámili personálu všetko potrebné.

Budem pre partnerku naozaj prínosom?

Pôrod si môžete predstavovať nadmieru romanticky, ale romantický nie je. Bude to kus driny, ktorú z väčšej časti oddrie vaša partnerka. Ak budete v panickej hrôze sedieť v kúte miestnosti a žiadať sestričku, ktorá je pri vašej partnerke, o pozornosť, pretože vám prišlo nevoľno, určite nebudete veľkým prínosom. Rozmyslite si teda, či pre vás nie je pohľad na pôrod priveľa – pozrite sa na niekoľko pôrodov na videu.

Ako budem znášať bezmocnosť?

Je pravda, že samotný pôrod je práca vašej ženy, ale ani tak sa nemusíte cítiť ako piate koleso na voze. Pre ňu ste nadmieru dôležitý, možno dôležitejší než všetky sestričky a lekári dokopy. Preto sa necíťte zbytočný, vaša rola pri pôrode je pre vašu ženu markantná. Svoje pocity bezmocnosti môžete potlačiť aktívnou súčinnosťou – pomáhať partnerke prekonať bolesť, čítať jej knihu, držať ju za ruku, dýchať s ňou atď.

Ako budem znášať pocit, že osoba, ktorú milujem, trpí za nás oboch?

Pôrod bolí, bolel a vždy bolieť bude. Nepríjemné pocity sa dajú síce tlmiť prostriedkami proti bolesti, ale ani s nimi nie je pôrod bezbolestný. Pripravte sa teda na to ako na fakt, ktorý nezmeníte. Ženské telo je prírodou fyziologicky vybavené na to, aby pôrodné bolesti bolo schopné vydržať a potom na tento zážitok rýchlo zabudnúť. Preto rodia ženy a nie muži. Nemôžete na seba vziať partnerkinu bolesť, tak či tak bude trpieť ona. Vy ste tu nato, aby ste ju podporovali. Môžete ju masírovať, byť s ňou v teplej sprche, pomáhať jej chodiť po miestnosti, môže sa na vás vešať, môžete pre ňu urobiť rad iných vecí, ktoré vám poradia v predpôrodných kurzoch alebo priamo v pôrodnici.

Budem schopný po celý čas sa venovať partnerke a podporovať ju?

Rátajte s tým, že v nemocnici môžete stráviť viac než 15 hodín. Ste vôbec schopný celý tento čas niekoho aktívne podporovať? Ak si vedľa nej budete po troch hodinách znudene čítať noviny, asi vami manželka nebude veľmi nadšená. Nie ste tam preto, aby ste jej robili starosti, ale, naopak, aby ste jej s nimi pomáhali.

Budem schopný chápať ju?

Aj napriek tomu, že si pred pôrodom spolu zostavíte pôrodný plán a poviete si, čo ako bude, nerátajte s tým, že všetko do bodky vyjde. Vaša partnerka pôrod ešte nikdy nezažila (a ak zažila, už si všetky nepríjemnosti zrejme nepamätá) a preto nemôže vedieť ani ona sama, ako sa zachová. Väčšinu, asi 80 percent žien, pôrodné bolesti zaskočia aj napriek tomu, že s nimi rátajú a o pôrode vedia všetko. Preto partnerku pochopte, keď vás napríklad požiada, aby ste odišli a nechali ju osamote.

Viem toho o pôrode dosť?

Prečo pôrod vlastne tak bolí? Čo sa s vašou partnerkou deje, keď sa bábätko derie na svet? Väčšina otcov sa pri pôrode cíti bezmocne, pretože netuší, čo sa práve deje. Vedia, že ich žena rodí, ale nevedia, ako dlho ten proces bude trvať, či je normálny a čo majú robiť. Nepridávajte sa k neinformovaným oteckom, ktorí zamestnávajú nielen rodičku, ale aj lekára, pretože sa vystrašene motajú po sále. Choďte s partnerkou do kurzov predpôrodnej prípravy, získajte čo najviac informácií. Usilujte sa zvládnuť pôrod najprv teoreticky, v praktickej časti vám to veľmi pomôže.

Čítajte tiež:

Budem sa chcieť na pôrode aktívne zúčastniť?

Vyjasnite si s partnerkou, aká bude vaša úloha pri pôrode. Budete len sedieť vedľa nej a držať ju za ruku, alebo budete aktívne pomáhať? Vaša partnerka by to mala vedieť, aby potom nebola sklamaná. Ak sa necítite na spoločné predýchavanie kontrakcií, podopieranie pri pôrode samotnom či prestrihávaní pupočnej šnúry, jednoducho to povedzte. Ona vás určite pochopí.

Nechcem, aby mi s podporou niekto pomohol?

Bojíte sa, že sklamete? Že nebudete v takej veľkej chvíli dobrou oporou a pomocníkom? Neplašte sa, vôbec to neprekáža. V ostatnom čase sú veľmi populárne takzvané duly – ženy, ktoré chodia k pôrodom. Na sále môžete byť aj vy, aj dula a obaja môžete partnerku aktívne podporovať. Dula je navyše vyškolená odborníčka na pôrod (niečo ako pôrodná babica, len bez lekárskeho vzdelania), takže bude oporou nielen partnerke, ale aj vám, a všetko vám ešte popri tom bude odborne vysvetľovať.

7.8.2024 5:10| autor: Michaela Mazancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist