babyweb.sk > Dieťa > Vývin dieťaťa > Dieťa začína jesť samo alebo Jedlo nie je hračka
Dieťa začína jesť samo alebo Jedlo nie je hračka
Chce sa vaše dieťa kŕmiť samo? Nebráňte mu. Pripravíte ho o radosť aj o ďalší krôčik k samostatnosti. Spravidla platí, že čím skôr sa o to pokúša, tým skôr sa to naučí.
Prianie jesť samo prejaví dieťa po prvýkrát spravidla okolo ôsmeho mesiaca. Začína sa to tým, že si drží fľašku, strká ruky do jedla a snaží sa ho doniesť do úst. To je pre dieťa veľmi obohacujúca skúsenosť. Testuje konzistenciu jedla, uvedomuje si, čo si dáva do úst, a rozvíja tým svoje motorické schopnosti.
Dieťa sa postupne učí jesť rukami a keď to už dobre zvláda, môžete mu dať detskú lyžicu a vidličku z umelej hmoty. Osvedčuje sa použitie dvoch lyžičiek, jednou dieťa je „samo“ a druhou ho niekto kŕmi.
Zo začiatku počítajte s tým, že na stole bude neporiadok, preto používajte umývateľné podložky a obrusy, pod stoličku a okolo seba rozložte veľký igelitový obrus alebo noviny a dieťaťu dajte veľký podbradník, vhodný je umývateľný s rukávmi.
Počas jedla sa snažte udržať príjemnú atmosféru, s dieťaťom sa rozprávajte a veľa ho chváľte. Okolo dvoch rokov možno očakávať, že sa dieťa čiastočne naje samo a dospelý ho potom dokŕmi, a okolo troch rokov sa dieťa dokáže najesť lyžičkou samo.
Používanie príboru
U dieťaťa sa postupne vyvíja jemná motorika, a tak získava nad svojimi prstami lepšiu kontrolu. Skôr ako sa dieťa naučí používať príbor, je rukami. Ak máte pocit, že dieťa by už bolo schopné jesť lyžicou či vidličkou, kúpte mu detský príbor.
Rozhodne dieťa nenechajte jesť veľkou lyžicou ani vidličkou, mohlo by sa poraniť. Ukážte mu, ako má príbor držať, ale nechajte ho, nech ho drží, ako chce. Je to pre malé detské ručičky pomerne ťažká úloha, ale časom sa správnemu držaniu naučí.
Odporúčam voliť jedlá, ktoré sa lyžičkou dobre naberajú, ako sú zemiaková či krupicová kaša, mixované zeleninové polievky, puding, našľahaný tvaroh a podobne. Pripravte sa na neporiadok, ale snažte sa ho neprežívať a obrňte sa trpezlivosťou, pretože zručnosť ovládať príbor si vyžaduje čas.
Čítajte tiež:
Jedlo ako hračka
Je veľmi dôležité naučiť dieťa, ako sa má pri stole správať. Pri jedle by sa nemalo robiť nič iné, ako jesť. Nečítame rozprávky, nepúšťame televízor a jedlo deťom nedávame do úst nasilu. Ak dieťa ponúkaný pokrm odmietne, berieme to ako fakt a neponúkame iné jedlo.
Žiadne dieťa rozhodne do ďalšieho jedla neumrie od hladu. Môže sa s jedlom trochu pohrať, nikdy mu však nedovoľte potravu vypľúvať alebo sa ňou ohadzovať. Ak to dieťa začne robiť, dôrazne mu povedzte, že sa to nesmie, že jedlo patrí buď do úst, alebo na tanier. V prípade, že si nedá povedať, skonštatujte, že pôjde od stola. Ak ani vtedy neposlúchne, nenechajte ho pokračovať v jedle a vyberte ho zo stoličky. Ak vás počúvne, pochváľte ho.
Nútiť dieťa alebo ho nenútiť?
Čas jedla by mal byť príjemnou chvíľou, keď sa všetci zídu pri stole, rozprávajú sa a spoločne jedia. Dávajte dieťaťu primerané porcie, do určitej miery jeho chute rešpektujte a nenúťte ho do jedla, keď už nemôže.
Ak prestane otvárať ústa alebo povie nie, nenaliehajte naň. Nútenie do jedla môže viesť k problémom, pretože sa tým vytvára psychické napätie, dieťa sa začne zbytočne prejedať a priberať.
Pred hlavným jedlom nedávajte dieťaťu sladkosti, pretože sa tak čiastočne nasýti a nezje dostatok hodnotného jedla. Dieťa musí pri jedle vždy sedieť. Nie je smutnejší pohľad ako pohľad na mamičku, ktorá prenasleduje svoje dieťa s lyžičkou okolo stola.