Nemá vaše dieťa chuť na jedlo? Vieme, ako na to

Jedno dieťa by stále malo niečo v ústach, druhému zas trvá hodinu, kým zhltne pár kúskov. Vŕta sa v tanieri, až mame tečú nervy. Čo je lepšie, kde sa stala chyba?

Chyba sa stala hneď na začiatku

Dieťa, ktoré odmieta stravu, nemá dlhodobo kladný vzťah k jedlu, v deväťdesiatich percentách nemá správne nastavené návyky. Rodičia urobili chybu už na začiatku, nenaučili ho rituálom stravovania.

Dieťa je veľmi konzervatívne stvorenie, ktorému prinášajú pokoj známe rovnaké a opakované postupy. Po príchode z ihriska alebo prechádzky umyť dôkladne ruky, upokojiť sa a vedieť, že sa bude obedovať (olovrantovať, večerať). To dieťaťu hovorí príprava jedla pri stole, kde väčšie dieťa môže už pomáhať.

Ideálne je, keď rodičia, alebo aspoň matka, stolujú s potomkom. Potom sa jedlo stáva skutočným rituálom, časom, keď sa netreba nikam ponáhľať, potravu si vychutnáme, máme príjemný pocit spolupatričnosti.

Iba 10 % je choroba

Len u veľmi nízkeho percenta detí znamená nechutenstvo chorobu – tráviaceho traktu, poruchu trávenia. Dieťa cíti, že mu určitá potravina nerobí dobre. V takom prípade treba navštíviť lekára, dieťa komplexne vyšetriť, pretože môže ísť napr. o celiakiu, črevné zápaly a pod.

Samozrejmosťou je prechodné nechutenstvo pri chorobe alebo po nej (angína, viróza…). Tu je namieste krátkodobá ľahšia diéta a postupné zvyšovanie dávok stravy. To nie je nič nezvyčajné, naopak. Organizmus vyčerpaný chorobou potrebuje pokoj a veľké dávky potravy by trávenie iba zaťažili. V prípade ochorenia, pri ktorom sa podávali širokospektrálne antibiotiká, sa odporúčajú probiotiká, ktoré upravia narušenú črevnú mikroflóru a odolnosť vyčerpaného organizmu sa celkovo posilní.

Rýchly rast

Často sa zabúda na skupiny detí, ktoré sú práve v období rýchleho rastu. Deti sa často cítia unavené, vyčerpané a majú pocit, že je im zle práve z jedla. Ale ony, naopak, potrebujú príjem potravy zvýšiť! Je dobré, aby rodičia na tento prípad pamätali. Dieťa počas prázdnin vyrastie o desať centimetrov a nedokáže taký prudký telesný vývoj zvládnuť. Je dobré poradiť sa s lekárom a opäť nejako doplniť potrebné živiny, minerály, stopové prvky, aby telu nič nechýbalo a energiu zase získalo. I tu je vhodné použiť nejaké potravinové doplnky.

Keď je na tanieri jedla málo

Rovnakou mierou, akou ubúda pohyb a dodržovanie pravidiel zdravého životného štýlu, pribúda detskej obezity. Príliš skoré zoznámenie detí s pochutinami typu párok v rožku, hranolčeky, návštevy fastfoodov zohrali v tomto procese zásadnú úlohu. Strava plná „prázdnych“ tukov a cukrov na zdraví rozhodne nepridá, zato sa dobre ukladá v tukových zásobách.

Je známe, že množstvo tukových buniek si človek vytvára v prvých dvoch rokoch života, potom sa už len zväčšujú alebo naopak, zmenšujú. To by si rodičia mali uvedomiť včas.

Čítajte tiež:

On to nevybehá

Deväťdesiatdeväť percent detí žije dnes štýlom – vysoký príjem potravín a nízky výdaj energie. Komentár babičiek, že ono to vybehá, nie je namieste. Dieťa nič nevybehá. Buď sa samo nehýbe a sedí celý deň pri počítačových hrách, alebo spôsob života rodiny je taký, že nemá motiváciu na fyzickú aktivitu. Žiada si to prácu celej rodiny, jedine názorný príklad vedie k zmene. Celodenný výlet na bicykloch, turistická vychádzka, návšteva akvaparku. Tak by mala vyzerať ideálna rodinná sobota. Nie návšteva rýchleho občerstvenia, s lupienkami si sadnúť do kina a potom späť na večeru.

V žiadnom prípade nenapraví nič nejaká „zaručená“ diéta. U detí sú diéty úplne nevhodné.

Jedine včasná zmena jedálneho lístka celej rodiny – ryby, biele mäso, zelenina, menej tukov a cukrov a pohyb. To je riešenie. Ani najlepšie zostavená diéta nemá v detskom veku miesto. Posledné jedlo by sa malo podávať o 18. hodine a potom už len napiť. Ale vody! Žiadne sladké limonády. Ani jabĺčko na vyčistenie zúbkov. Aj to má v sebe veľa cukru!

26.9.2018 12:30| autor: Regina Rothová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist