Dojča pri mori

Cestovanie s deťmi k moru je stále populárnejšie. K moru chodia aj tehotné a nie sú výnimkou ani mamičky s dvo- až trojmesačnými dojčatami. Moderná žena sa nechce obmedzovať a putuje za slnkom stoj čo stoj, ako ináč ako so svojím dieťatkom, či už v lone alebo v kočíku či babyvaku. Kam inam ako k moru.

Je to známka úspešnosti mladej rodiny. Spoločensky lepšie sa bude cítiť žena rozprávajúca dojmy z gréckeho Zakintosu, ako keby opisovala, ako strávila pekný týždeň pri Liptovskej Mare. Otázka je, kde by sa viac páčilo dieťaťu, ale jeho sa na to do určitého veku nikto nepýta.

Problematiku vlastnej cesty na dovolenku nechajme bokom. Len treba povedať, že pre niekoľkotýždňové dieťa nie je cesta lietadlom vhodná a tlakové zmeny mu môžu prekážať. Rovnako ako prekáža matke a dieťaťu v pokročilom tehotenstve. Týka sa to aj vysokých teplôt v mieste, kam na dovolenku cestujeme a opäť ide o malé dojčatá a plod v maternici. Skrátka, niekedy je dobré zostať doma, napríklad pri Liptovskej Mare, a nevyrábať si zbytočné problémy.

Pre staršie dojčence a batoľatá už môže byť vhodne volená destinácia koncom jari, začiatkom leta alebo na jeseň milou a radostnou skúsenosťou. Pre rodičov býva spojená s krásnymi zážitkami pri spoločnom kúpaní a bláznení na pieskových plážach. Pred takou cestou prichádza niekoľko základných otázok. Pokúsime sa ich tu zodpovedať.

1. Potrebuje moje dieťa zvláštne očkovanie pred cestou?

Ak dovolenka prebieha v hotelových komplexoch známych destinácií, nie je zvláštne očkovanie potrebné. Je dobré, keď má dieťa pred cestou aspoň časť základného očkovania šesťvalentnou vakcínou (Infanrix Hexa). Pre pobyt v niektorých exotických krajinách, v Afrike, Južnej Amerike, ale aj v Ázii, sa odporúča očkovanie proti žltačke typu A, malárii, žltej zimnici a ďalšie. V takom prípade je vhodné sa pred cestou poradiť s epidemiológom najbližšieho očkovacieho centra.

2. Ako chrániť dieťa pred slnkom?

To je z pohľadu lekára najdôležitejšia otázka a, bohužiaľ, aj keď sa rodičia pýtajú, často nedbajú na rady, ktoré dostanú. Pre dojča nie je pobyt na priamom slnku vhodný vôbec. Pri dieťati mladšom ako jeden rok sa riadime zásadou: čím je mladšie, tým kratší čas by malo byť na slnku. Opatrní musíme byť aj v polotieni. Pokrývka hlavy a dostatok tekutín sú podmienkou.

Pre väčšie dieťa sú vhodné slnečné okuliare. Pri mori musíme pamätať na zosilňujúci efekt odrazeného slnka od piesku a od vodnej hladiny. Poludňajšie ostré slnko je nevhodné tak pre deti, jako aj pre dospelých. V tomto čase by malo byť dieťa ľahko, vzdušne oblečené a nemalo by sa vystavovať slnku. Ani dospelým sa cez poludnie neodporúča slniť. Ale keď to teraz píšem, ako by som mlátil prázdnu slamu. Schválne sa na poludnie rozhliadnite po pláži.

Pri slnení používame vždy ochranné krémy, mlieka alebo oleje s vysokým ochranným faktorom (pre deti je ideálny napr. Daylong Kids 30). Dávame prednosť kvalitným prostriedkom, ktoré nanášame na kožu pred pobytom na slnku (15 – 20 minút) a nie až na pláži, ako to často býva. Dôležitý je aj fototyp kože. Tmavšie dieťa s tmavými vláskami toleruje vyššiu dávku slnečného žiarenia ako svetlé plavovlasé.

Pobyt na slnku začíname niekoľkými minútami a postupne ho predlžujeme. Aj toto pravidlo málokto dodržuje. Natešení sa vyvalíme na pláž hneď po prílete, tam sa natrieme a kým sa krém vstrebe, už ho zmývame v mori. Výsledkom je sčervenaná, spálená koža druhý deň. Čo tam potom, ona sa zahojí. Lenže koža má svoju pamäť a čím viac je pamäťových stôp spôsobených spálením, tým väčšie je riziko melanómu v dospelosti.

3. Ktoré repelenty sú vhodné pre dieťa?

Tretia otázka, dôležitá najmä z pohľadu matky. Repelenty môžeme použiť aj na citlivú detskú pokožku, ale používame tie, ktoré majú nízku koncentráciu a výrobcovia ich odporúčajú pre deti. Repelent nanášame najmä na odev, na kožu čo najmenej. Na rukách je repelent pre dieťa nebezpečný, pretože si často siaha do očí a do úst a repelent ho tam bude dráždiť. Jedna aplikácia repelentu vydrží štyri až osem hodín. Nemá cenu nanášať prípravok častejšie. Jeho účinnosť to nezvýši, ale zvýši to riziko podráždenia kože alebo slizníc. Po návrate domov repelent zmyjeme vodou.

Na Babywebe tiež nájdete:

Sex a dovolenka
Odkedy môžem ísť s dojčaťom k moru?
Plánujte si výlety a dovolenky

27.6.2013 8:40| autor: Martin Gregora

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist