Gynekologické problémy dievčatiek

Aj tie najmenšie dievčatká môžu mať „ženské“ problémy. Aké? To vysvetľujú detské gynekologičky MUDr. Simona Málková a MUDr. Monika Zídková.

shutterstock_1034672812-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Aká by mala byť hygiena dievčatiek, ktoré ešte nosia plienky?
Základom je, aby mamičky nešetrili a nenechávali deti dlho v jednej papierovej plienke. Plienky by sa mali meniť minimálne každé tri hodiny, a to aj v prípade, že nie sú premočené. Často totiž stačí, keď sa dieťa len trošku pociká a už sa vytvára semenisko baktérií. Ideálne by bolo batoľatá po každom cikaní alebo kakaní osprchovať. To, že sa miesta pod plienkou len vytierajú, je nedostatočné.

Mamičky navyše tieto miesta často vytierajú zlým smerom – od zadočka smerom hore, čím sa do pošvy môžu zaniesť baktérie. Samotná voda však pri omývaní nestačí, takže je dobré už aj v tomto veku používať špeciálne detské umývacie gély bez obsahu mydla a dráždivých látok.

Vhodný je napríklad prípravok Saforelle Pediatrie s obsahom extraktu z lopúcha, ktorý upokojuje podráždenú pokožku.
Úplne najhoršie je otierať miesta hubkou, tak ako to pred časom bývalo zvykom. Ak by ste froté hubku predsa len chceli používať, mali by ste ju pred každým použitím čerstvo vyvariť. Navyše textilné hubky nie sú pre pokožku dievčatka vždy dostatočne jemné. Pri prebaľovaní nie je potrebné nanášať na pokožku krémy proti zapareninám.

Ako sa starať o dievčatko, ktoré chodí na nočník?
Len čo dieťa začne chodiť na nočník, treba ho učiť nielen umývať si ruky, ale sa tiež po cikaní a kakaní utierať. Samozrejme, batoľa ešte nie je schopné robiť to samo, malo by však už vedieť, na čo sa má toaletný používať a aké sú základy hygieny.

Majú takéto malé dievčatá gynekologické problémy?
Majú. Najčastejšie je to výtok. Obvykle ho sprevádza pálenie a zaparenie rodidiel. Príčin je niekoľko. Po prvé je to nedostatočná hygiena po stolici – najčastejšie pri výteroch nájdeme baktériu, ktorá žije normálne v črevách.
Príčinou výtokov ďalej môžu byť mrle – dievčatká sa sťažujú na svrbenie predovšetkým večer, keď mrle vyliezajú. Mrle môžu do pošvy doputovať samy alebo sa tam preniesť prostredníctvom rúk, keď sa dievčatká škrabú v konečníku. Výtoky však môžu spôsobiť napríklad aj prekonané streptokokové infekcie (napríklad angína, šarlach), keď sa infekcia do genitálií dostane krvnou cestou. Svoju úlohu zohrávajú aj návštevy verejného bazéna alebo kúpaliska. Výtoky v žiadnom prípade nevznikajú pod vplyvom hormónov – estrogénov, ktoré sa v tomto čase v tele dievčatka ešte netvoria.

Akú prevenciu odporúčate?
Veľkú chybu robia pediatri, keď pri výtokoch odporúčajú sedavé kúpele – omýva sa konečník, omýva sa pošva – baktérie sa prenášajú ďalej. Alebo pri akomkoľvek pálení či svrbení použijú Canesten, čo je antimykotikum, mykóza však v tomto veku neprichádza do úvahy (práve z dôvodu, že chýbajú hormóny). Keď si s tým pediatri nevedia dať rady, pošlú matku s dieťaťom za gynekológom.

Mamičky spravidla nevedia, že jestvuje aj detská gynekológia, a preto s problémom vyhľadajú detského lekára. Ak je lekár rozumný, odporučí im práve návštevu detského gynekológa. Ten lieči výtoky u malých dievčatiek masťami alebo čapíkmi, ktoré sú pre ne uspôsobené.

Ako vyzerá prehliadka u detského gynekológa?
Vyšetruje sa na lôžku, používajú sa detské nástroje, takže sa netreba báť, že by to pre dievčatko bolo nepríjemné. Potrebné však je, aby rodičia malej slečne neklamali, ale jej pravdivo povedali, čo sa pri prehliadke bude odohrávať.

Čítajte tiež:

Môže skutočne dôjsť až k zlepeniu pyskov ohanbia?
Áno. Mamičky by mali byť poučené z pôrodnice a mali by tiež vedieť, že dievčatku treba pri večernej hygiene pysky jemne roztiahnuť a omyť ich, aby k ich zlepeniu nedošlo.
Ako sme už povedali, malým dievčatkám sa v tele ešte nevytvárajú ženské hormóny a preto sú ich pošvové pysky tenké a ľahko sa zlepia. Rovnako ako u chlapčekov za predkožkou, tak aj u dievčatiek sa okolo pyskov tvorí takzvaná smegma, žltý maz, v ktorom sa držia baktérie.

Ak nie je hygiena dostatočná a maz so zvyškami nečistôt sa neodstraňuje, pysky ohanbia a pošvový vchod sa spoja a následne prilepia k sebe. Toto zlepenie rýchlo prerastie bunkami a vznikne najskôr blanitý a neskôr kožovitý zrast alebo synechia.

Ako možno tento zrast odstrániť?
Jestvuje viacero možností jeho odstránenia. Pri veľmi tenkom zraste stačí jednoducho roztiahnuť pysky od seba. Pevnejší sa rozrušuje sondičkou, čo je tenká kovová tyčinka. A v prípade, že je zrast už kožovitý a rozrušenie sondou by bolo bolestivé, rozlepia sa pysky ohanbia v krátkej celkovej narkóze rozžeraveným drôtikom, ktorý zrast preruší. Skalpel sa nepoužíva.

Synechiu by mal odhaliť pediater pri pravidelnej kontrole, rodičia si môžu všimnúť zmeny proti prúdu moču, často aj pálenie pri močení.

Občas asi dôjde aj k poraneniu…
Áno, najčastejšie o hranu vane alebo keď dievčatká vliezajú do bazéna. Väčšinou ide o povrchové pomliaždeniny.

Čo robiť v prípade, že genitálie dievčatka aj po umytí zapáchajú?
V tomto prípade odporúčame prípravky z kanadských brusníc, ktoré odstraňujú zápach moču a navyše pôsobia ako prevencia infekcií močových ciest.

29.8.2023 5:09| autor: Monika Langrová | zdroj: gynekologičky MUDr. Simona Málková a MUDr. Monika Zídková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist