Mami, ja ťa nepočujem

Problémy so sluchom nebývajú u detí také časté, a tak rodičia niekedy nezaznamenajú ich príznaky. Pritom čím skôr prídu k lekárovi, tým lepšie pre celkový vývoj dieťaťa.

Približne jedno dieťa z tisíc sa narodí s vážnym poškodením sluchu. Vyšetrením sa to zistí už u novorodencia. Avšak príde sa len na závažný defekt, nedá sa zistiť, či dieťa nebude mať problémy so sluchom neskôr, keď bude staršie. „Sluch sa u tých najmenších vyvíja a nie je vôbec neobvyklé, že niektoré problémy sa prejavia až neskôr,“ hovorí francúzsky pediater Jérôme Nevoux.

Zápal aj hluk sú nebezpečné

Kvalitu sluchu na kratší či dlhší čas môžu ovplyvniť opakované a ťažké zápaly stredného ucha. Týka sa to viac ako desiatich percent detí vo veku do piatich rokov. Aj závažné vírusové a bakteriálne ochorenia ako meningitída sa môžu na detskom sluchu nepríjemne podpísať. Potom sú tu však prípady, ktorým sa dá vyhnúť. Ide o nadmerné opakované vystavovanie sa intenzívnemu hluku (koncerty, hudba do slúchadiel). K poškodeniu sluchu pritom nedochádza odrazu, ale postupne. Veľakrát si to človek ani nevšimne, výsledok je však nezvratný.

Diskotéka v bruchu sa odborníkom nepáči

Krehký a zraniteľný sluch ná dieťa ešte skôr, ako sa narodí, v maternici. Od 30. týždňa tehotenstva je jeho sluchový aparát zrelý natoľko, že vníma zvukové podnety. Vysokofrekvenčné zvuky tlmí brušná stena matky, to je v poriadku, ale hlboké tóny nenarodené bábätko zaznamenáva. Jeho sluchu neprospieva, ak je sústavne vystavované prílišnému hluku. Z tohto dôvodu špecialisti odporúčajú tehotným ženám, aby si nedávali slúchadlá na brucho a nepúšťali dieťaťu týmto spôsobom hudbu. Tiež im radia, aby si dali pozor na príliš hlučné autorádio a radšej sa vyhli návštevám koncertov alebo festivalov, kde sa dá očakávať veľký hluk.

Na prvé poznanie prístroje nepotrebujeme

V útlom detstve sleduje sluch dieťaťa pediater. Ak nezaznamená problém, tak dieťa testuje jednoduchými prostriedkami a spôsobom, ktorý zvládneme aj sami doma. U tých najmenších sú to napríklad hračky, ktoré vydávajú rôzne zvuky a na ktoré dieťa so zdravým sluchom reaguje. V dvoch rokoch dieťaťa jeho sluchové schopnosti vyskúšame tak, že sa mu schováme a asi zo vzdialenosti 40 cm naň voláme menom. O rok neskôr by dieťa na požiadanie malo vedieť ukázať na rôzne objekty. Ak sú rodičia dostatočne všímaví, tak sami prídu na to, že dieťa zle počuje. Novorodenec spravidla nereaguje na hluk, hudbu, zvuk hlasu. Dieťa v šiestich až deviatich mesiacoch ešte nebľaboce, okolo jedného roka nedokáže povedať ani jedno slovo, nereaguje, keď ho oslovíme menom. V dvoch rokoch je varovným signálom, keď má problémy s rozprávaním, nedokáže spojiť dve slová, má problémy so správaním, teda je veľmi nepokojné alebo naopak pasívne a pomalé.

Neváhajte s radou odborníka

Na niektoré zdanlivo jednoduché testy, ktoré by mohli potvrdiť problémy so sluchom, sa však nedá tak úplne spoliehať. Napríklad keď tlesknete dieťaťu pri uchu a ono sebou mykne, nemusí to automaticky znamenať, že ten zvuk počuje. Môže reagovať iba na rozvírenie vzduchu, ktoré vaše gesto vyvolá. U detí zhruba do šiestich rokov tiež nie je jednoduché zistiť, na ktoré ucho nepočujú. V tomto veku totiž ešte nedokážu samy rozpoznať a označiť, s ktorým uchom je niečo v neporiadku. Pritom je nesmierne dôležité, aby sa na problémy so sluchom prišlo čo najskôr. Nielen preto, aby sa lekári mohli pokúsiť o nápravu, ale aj aby sa dieťa naučilo včas rozprávať a nebolo oneskorené vo vývoji.

Čítajte tiež:

Hrá sa o čas

„Zásadné obdobie v tomto prípade je do šiestich rokov veku dieťaťa, vtedy je potrebné konať,“ hovorí doktor Nevoux. Problémy so sluchom aj s rozprávaním sa odrazia na detskej psychike, na sociálnom správaní, schopnosti sa učiť. A ak sa zistí, že dieťa má naozaj vážne poškodený sluch a rodičia s ním prídu k lekárovi neskoro, až keď začne chodiť do školy, tak sa jeho zaostávanie vo vývoji bude ťažko doháňať. „Len čo stanovíme diagnózu, vyberieme tú najlepšiu z možností, ako dieťaťu pomôcť, aby počulo lepšie,“ vysvetľuje pediater. Dnes už existujú miniatúrne a diskrétne aparáty, ale aj implantáty, ktoré je možné voperovať dieťaťu už v útlom veku a ktoré zaistia stimuláciu priamo sluchového nervu. So špecialistom na logopédiu sa potom dieťa naučí ovládať motoriku úst a pier a správne vyslovovať.

Zapchať si uši nestačí

Už od útleho detstva sa oplatí dbať na protihlukovú prevenciu. Žijeme vo svete plnom agresívnych zvukov z okolia a tak by sme ich sebe a svojim deťom mali servírovať čo možno najmenej, ak je to v našej moci. Deťom do šiestich až ôsmich rokov sa neodporúča počúvanie cez slúchadlá. Ak im to rodičia dovolia, mali by kontrolovať, či nie je zvuk príliš hlasný a či deti nemajú slúchadlá na ušiach príliš dlho. Primerane veku pre nich vyberáme aj koncerty, kde by sa na hlasitosť prejavu malo dbať. Ak vezmeme dieťa so sebou na nejakú hudobnú akciu pre dospelých, napríklad na rockový koncert alebo na festival, zabezpečíme mu radšej špeciálne protihlukové ochranné slúchadlá.

16.1.2017 1:08| autor: Helena Chvojková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist