Pôrod koncom panvovým

Ku koncu tehotenstva, zvyčajne okolo 36. týždňa, sa poloha väčšiny bábätiek ustáli a až do pôrodu sa nemení. A hoci až do samotného okamihu pôrodu existuje istá šanca, že sa deti ešte pretočia, približne 3 % z nich zostávajú v postavení koncom panvovým, teda hlavičkou hore a zadočkom dolu. Napriek tomu, že táto poloha nie je úplne bežná, je zároveň fyziologická a nie je sama osebe dôvodom na ukončenie pôrodu cisárskym rezom.

breastfeeding-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Poloha koncom panvovým môže byť úplná, to znamená, že na pôrodné cesty tlačí zadoček a obe nožičky plodu, zatiaľ čo kolienka sú pritiahnuté k telu. Niekedy však dochádza aj k neúplnej polohe, keď je dieťa natočené iba zadočkom alebo jednou či oboma nožičkami, prípadne kolienkom.

Dôvody tohto postavenia môžu byť rôzne. Na strane matky sú to napríklad zmeny v anatómii panvy alebo maternice. Jednou z možných príčin je aj krátka alebo omotaná pupočná šnúra, ktorá dieťatku zabráni pretočiť sa do polohy hlavičkou dole. Vo väčšine prípadov sa na príčinu polohy plodu koncom panvovým vôbec nepríde.

Vaginálne alebo cisárskym rezom?

Približne 95 % detí, ktoré sú v polohe panvovým koncom, sa v našich pôrodniciach rodí sekciou. Tento prístup má oporu okrem iného aj vo výsledkoch kanadskej lekárskej štúdie o pôrodoch koncom panvovým, ktorá na základe svojich výsledkov jednoznačne odporúča uprednostniť plánovaný cisársky rez pred vaginálnym pôrodom. Toto odporúčanie sa zakladá predovšetkým na horších perinatálnych výsledkoch pre novorodencov v prípade vaginálneho pôrodu (napríklad vyššia úmrtnosť, väčšie riziko hypoxie atď.).

Kritiky tejto štúdie však poukazujú na fakt, že ak sa zo skupiny žien rodiacich vaginálne vylúčia prípady pôrodov, ktoré boli príliš dlhé, ďalej pôrody ovplyvnené vyvolávaním, urýchľovaním, podávaním epidurálnej analgézie a pôrody, pri ktorých nebol prítomný skúsený zdravotník s príslušnými znalosťami, výsledky oboch skupín, teda pôrodov vedených cisárskym rezom a spontánne, sú podobné.

Ďalšie otázky nad štúdiou vyvoláva skutočnosť, že pri nej neboli zohľadnené všetky aspekty dobrej zdravotnej starostlivosti, ako je napríklad spokojnosť žien s pôrodom.

Optimálne podmienky na vaginálny pôrod

Pri splnení určitých podmienok nie je vaginálny pôrod koncom panvovým spojený so zvýšenou mierou rizika pre matku a dieťa. Jednou z týchto podmienok je samotná poloha plodu, keď by malo bábätko priliehať zadočkom s nožičkami natiahnutými pred hrudník alebo spočívať v „tureckom sede“. Pri neúplnej polohe panvovým koncom je výhodnejšie voliť cisársky rez.

Ďalším dôležitým faktorom je veľkosť plodu, ktorá by nemala byť nižšia ako 2 500 g a zároveň vyššia ako 3 500 g u prvorodičky alebo 3 800 g u viacnásobnej rodičky.

Zohľadňuje sa aj vek rodičky, odtekanie plodovej vody (pre vaginálny pôrod je výhodnejšie, ak nedošlo k predčasnému odtekaniu plodovej vody), tehotenské komplikácie a ďalšie. Z preventívnych dôvodov sa častejšie pristupuje k sekcii u prvorodičiek. Vaginálny pôrod nie je možný ani v prípade viacnásobného tehotenstva.

V neposlednom rade veľmi záleží na samotnom pôrodníkovi. Lekári, ktorí majú málo skúseností s vedením pôrodu koncom panvovým vaginálne, väčšinou radšej volia ukončenie pôrodu cisárskym rezom.

Priebeh vaginálneho pôrodu koncom panvovým

Najväčšie riziko vaginálneho pôrodu panvovým koncom vyplýva zo samotného faktu, že hlavička prechádza pôrodnými cestami ako posledná. Zadoček je oproti hlave mäkší a horšie rozťahuje mäkké pôrodné cesty. Z tohto dôvodu môže pôrod koncom panvovým trvať dlhšie. Napriek tomu sa neodporúča ponáhľať sa alebo pôrod urýchľovať.

To, že bábätko nepostupuje pôrodnými cestami, môže mať svoje dobré dôvody a poukazovať na to, že je namiesto urýchľovania vhodnejšie zvoliť ukončenie pôrodu sekciou.

Čítajte tiež:

Aj keď pôrodníci skôr uprednostňujú pôrodnú polohu poležiačky alebo v polovičnom ľahu na chrbte, aby mohli jednoducho usmerňovať postup tela bábätka, ženy, ak majú možnosť voľby pôrodnej polohy, často spontánne končia v polohe štvornožky, ktorá je výhodná predovšetkým preto, že účinne využíva zemskú príťažlivosť a umožňuje ľahké vykĺznutie nožičiek dieťaťa. Vhodné sú všeobecne všetky ďalšie polohy, kde pomáha sila gravitácie, napríklad poloha v stoji.

Podpora matky, podpora pôrodu

Napriek tomu, že vám plánovaný cisársky rez môže pripadať ako bezpečnejšia a pohodlnejšia možnosť, nie je to vždy tak. Z biologického i psychologického hľadiska je pre dieťa vždy lepšie, ak sa pôrod začne spontánne. Spontánny začiatok totiž znamená, že je organizmus bábätka na pôrod zrelý. A prirodzené kontrakcie tiež stimulujú produkciu hormónu oxytocínu, ktorý sa okrem iného zásadne podieľa na rozvoji ranej väzby medzi matkou a dieťaťom.

Vaginálny pôrod koncom panvovým vyžaduje od zdravotníkov nielen skúsenosti a určitú mieru znalostí a kumštu, ale predovšetkým veľkú dávku podpory smerom k matke a jej materským kompetenciám a tiež rešpektu k pôrodnému procesu ako takému.

22.1.2025 3:27| autor: Gaurí Chrastilová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist