babyweb.sk > Bábätko > Zdravie bábätka > Starostlivosť o pupok novorodenca
Starostlivosť o pupok novorodenca
Prostredníctvom pupočnej šnúry bola vášmu bábätku v priebehu tehotenstva dopravovaná krv a potrebné živiny. Teraz po narodení bábätka zostal asi 3 cm dlhý pupočný pahýľ. Ešte bude nejaký čas trvať, kým pahýľ uschne a odpadne (asi 1-2 týždne) a zostane po ňom krásna „jazvička“ – pupok. Je dôležité, aby ste sa o pupočný pahýľ a následne pupček svojho bábätka dobre starali, aby nedošlo k infekcii a krásne sa zahojil.
Hygiena na prvom mieste
Všeobecne sa odporúča na ošetrovanie 60-percentný lieh – denne otierať pupočný pahýľ a po jeho odpadnutí čistiť pupček bábätka vatovou tyčinkou či tampónom namočeným v liehu (vata sa neodporúča, malé čiastočky z nej by mohli v pupčeku zostať a spôsobiť infekciu). Tak či tak, podľa súčasného názoru každodenné čistenie liehom nie je nevyhnutné – hojenie pupočnej jazvy neurýchli a alkohol môže spôsobiť podráždenie kože. Jediné skutočne dôležité je udržiavať jazvu v suchu a čistote.
V niektorých pôrodniciach je prax taká, že sa bábätku pred prepustením pupočný pahýľ odreže (takzvane „znáša“), nečaká sa, až prirodzene odpadne. Zákrok sa robí skalpelom alebo nožničkami a pre bábätko je úplne bezbolestný, pretože v pupočnom pahýli nie sú žiadne nervové zakončenia. Odrezanie pupočného pahýľa by sa však nikdy nemalo robiť rutinne, ale výhradne na základe informovaného súhlasu matky.
V prípade ponechania pupočného pahýľa ho vystavujte vzduchu tak často, ako to je len možné. Prístup vzduchu umožní, aby spodná časť pahýľa skoro vyschla a pahýľ odpadol. Bábätko by ste nemali zbytočne dlho máčať vo vode – pupočný pahýľ a po jeho odpadnutí aj čerstvá jazvička musia byť čo najviac v suchu, aby nepremokali a skoro sa zahojili. Dlhým pobytom vo vode hojenie len spomalíte a hrozí tu riziko infekcie. Vhodné je bábätko len natierať špongiou, ak už ho chcete vykúpať vo vaničke, dohliadnite na to, aby malo pupček nad vodou. Pozor dajte aj pri utieraní, pupok netrite, aby nedošlo k podráždeniu a ku krvácaniu.
Zamedzte kontaktu s močom a so stolicou, či už s mokrou plienkou, alebo priamo (u chlapcov dávajte pozor, aby si pupok neocikali). Keď sa do jazvy dostane stolica, moč alebo voda pri kúpaní, ošetrenie dezinfekciou (liehom) je určite namieste. V žiadnom prípade však na pupček nedávajte zásyp, masti ani ho nezalepujte.
Nedráždite pupok plienkou a oblečením
Používajte plienky pre novorodencov, ktoré majú špeciálny výrez alebo látkovú plienku zložte tak, aby pupok nedráždila. Vhodné je voľné oblečenie, také, ktoré nebude tlačiť a dráždiť pupočný pahýľ bábätka. Body je síce praktické a slušivé, ale samostatná košieľka alebo tričko sú pre bábätko oveľa pohodlnejšie a vzdušnejšie.
Príznaky infekcie
Len čo sa objaví niektorý z nasledujúcich príznakov, navštívte svojho lekára – môže ísť o zápalové ochorenie pupočného pahýľa, kde hrozí rozvoj bakteriálnej sepsy (omfalitída):
- pahýľ je pri koreni červený a opuchnutý
- aktívne krváca
- objaví sa žltkastý alebo biely hnis
- objaví sa páchnuci výtok
- zdá sa, že je to prebábätko bolestivé (plače, keď sa pupočného pahýľa dotknete)
To už sú však väčšinou pokročilé príznaky (predovšetkým hnis a páchnuci výtok), keď skutočne hrozí zápal v celom tele – sepsa. Preto každé väčšie sčervenanie (okolo 2-3 cm v priemere) nepodceňujte a ukážte ho lekárovi. Na druhej strane drobné zakrvácanie v jazvičke (ktoré spôsobí otlačok na plienke) býva bežné a keď spontánne ustane, nie je nebezpečné.
Nechajte pupočný pahýľ prirodzene odpadnúť
Aj keď sa vám bude zdať, že pupočný pahýľ už „visí na vlásku“ a vás to bude lákať odtrhnúťho, nerobte to. Môžete spôsobiť krvácanie. Mierne krvácanie sa môže objaviť aj po tom, čo pupočný pahýľ sám prirodzene odpadne, ale toto je normálne. Lekára vyhľadajte v prípade aktívneho krvácania (keď zotriete kvapku krvi, objaví sa ďalšia a ďalšia).
Kým pupočný pahýľ odpadne, bude trvať približne 2 týždne, kým sa jazva zahojí. Je to však individuálne, niektoré bábätká majú pupočný pahýľ silnejší, a tak celý proces zasychania a hojenia jazvy môže trvať dlhšie.
Čítajte tiež:
- Pupočná šnúra: 10 vecí, ktoré ste o nej možno nevedeli
- Prečo je pokožka môjho dieťaťa taká suchá?
- Kúpanie, prebaľovanie, strihanie nechtov, čistenie uší
Pupočný granulóm
Niekedy, keď pupočný pahýľ odpadne, môže sa objaviť žltozelená tekutina a malé kúsky ružovočerveného tkaniva, takzvané pupočné granulómy (v súčasnosti, keď sa pupočný pahýľ necháva väčšinou spontánne odpadnúť, sa s granulómami stretávame častejšie). Granulómy môžu zmiznúť samy osebe, niekedy je však potrebná lekárska pomoc. Nejde však o nič závažné a všetka nevyhnutná liečba je pre vaše bábätko rovnako bezbolestná.
Lotosový pôrod
Pôrod, pri ktorom sa pupočná šnúra alebo pupočník neprerušuje (neprestrihne), spojenie medzi dieťaťom a placentou tak trvá do toho obdobia, kým pupočná šnúra nezaschne a samovoľne neodpadne. V tomto prípade je manipulácia s bábätkom a starostlivosť oň je oveľa zložitejšia, no pre ženy, ktoré preferujú prirodzenú formu pôrodu, to rozhodne nie je prekážkou. Dotepanie a samovoľné odlúčenie pupočníka považujú za úplne prirodzený fyziologický proces. Lekári lotosovému pôrodu však nie sú príliš naklonení, hovoria o riziku krvácania a infekcie.
Ako bude pupok bábätka vyzerať?
Neexistuje žiadny spôsob, ako predpovedať, či bude mať vaše bábätko pupok vnútorný alebo vonkajší. Jeho tvar neovplyvní ani prestrihnutie pupočnej šnúry po pôrode, ani následná starostlivosť. Tak či tak však bude mať váš drobček ten najkrajší pupok na svete. Ak si nie ste starostlivosťou o pupček vášho bábätka istí, poraďte sa so svojím pediatrom. K lekárovi sa vydajte aj v prípade, keď pupočný pahýľ neodpadne do 4 týždňov po pôrode.
Článok bol konzultovaný s pediatrom MUDr. Martinom Gregorom