babyweb.sk > Tehotenstvo > Pre tehotné > Sú psychické problémy dedičné? > Sú psychické problémy dedičné?
Sú psychické problémy dedičné?
Štyridsaťročná Lenka veľmi dobre vie, aké ťažké je spolužitie s psychicky chorým človekom. Jej matka roky trpela schizofréniou. Preto sa oprávnene obáva, aby jedného dňa choroba neprepukla aj u nej alebo u jej detí. Môže sa nejako brániť? A treba sa vôbec báť?
Psychické problémy sú staré ako samo ľudstvo, napriek tomu v ich liečení stojíme sotva na začiatku. Nie je to tak dávno, keď jediná liečba rôznych chorôb duše spočívala v izolácii chorého a nanajvýš tak v tíšení agresívnych prejavov.
Hoci vďaka búrlivému rozvoju technológií a lekárstva za minimálne posledných sto rokov sa začíname na psychické choroby pozerať úplne ináč, medzi ľuďmi je aj tak stále zakorenených množstvo mýtov a vžitých predstáv. Nič si nenahovárajme. Na duševné choroby sa stále pozeráme tak trochu cez prsty.
Jedna vec je, keď kamarátka vyhlási, že „má depku“ a úplne iná, keď niekto skutočne trpí depresiami, ktoré majú jasnú vnútornú príčinu. Trocha smútku a splínu do života jednoducho patrí, takže to, že prežívame zlé obdobie ešte neznamená, že máme ozajstnú depresiu, ktorá si vyžaduje liečbu.
Dokáže Vás homeopatia zbaviť depresií alebo nespavosti?
Skutočná depresia vzniká poruchou prenosu nervových signálov, keď v tele chýbajú na to potrebné látky, čo sa zvonka prejaví psychickými problémami a zmenou správania. Podobne je to aj s inými psychickými poruchami: už spomínanou schizofréniou, maniodepresívnou psychózou či Alzheimerovou chorobou. Skutočná psychická choroba alebo porucha má v tele konkrétnu príčinu, hoci ju možno ešte poznáme alebo ju nevieme presne opísať. Tým horšie potom dokážeme určiť mieru jej dedičnosti.
Čítajte aj:
Umelé prerušenie tehotenstva zo zdravotných dôvodov
Rh-faktor a Rh-inkompatibilita
Na miskách váh. Vlohy verzus prostredie
Vedci dnes ešte nevedia presne určiť, nakoľko sú psychické poruchy ovplyvnené prostredím a nakoľko sa na rozvoji choroby podpisuje vrodený genetický potenciál. U väčšiny chorôb hrajú úlohu obidva faktory.
Existujú poruchy, ktorých príčinu vzniku poznáme. Takou je napríklad Alzheimerova choroba (degeneratívne ochorenie mozgu spôsobujúce postupnú demenciu), pri ktorej možno pozorovať pomerne výrazný vplyv dedičnosti.
Je zjavné, že pri depresiách, poruchách osobnosti a rôznych typoch psychóz hrá dedičnosť tiež svoju úlohu, ale veľkou mierou sa na rozvoji ochorenia podieľa vplyv okolia, výchovné vplyvy, stresové faktory, vzorce správania a podobne. Typickým príkladom poruchy, na ktorej sa podieľajú viaceré vplyvy, je mentálna anorexia. Vedci tvrdia, že táto choroba sa rozvinie len v prípade, ak sa stretne vhodný genetický materiál s nepriaznivým vplyvom okolia.
Presný podiel, aký má na psychické poruchy negatívny vplyv prostredia a aký genetika, zatiaľ nikto nevyjadril. Budeme si asi musieť počkať, kým výskum nepokročí natoľko, aby sme boli schopní tieto čísla spresniť.
Závislosť daná do vienka?
Hoci závislosť nie je choroba v pravom slova zmysle, o psychickej poruche hovoriť môžeme. Dnes už dokonca poznáme niekoľko konkrétnych génov, ktoré súvisia s väčším rizikom jej rozvoja. Zdá sa, že ich majitelia majú sklony podliehať psychickým závislostiam každého druhu: cigaretám, alkoholu, hazardným hrám a množstvu ďalších.
O alkohole sa všeobecne uvádza, že ak je jeden z rodičov alkoholik, je až šesťdesiatpercentná šanca, že aj z jeho detí budú alkoholici. Neplatí však, že ak je človek majiteľom génov pre závislosť, skončí so stopercentnou istotou s fľašou alebo cigaretou v ruke.
Rozhodne sa na gény nemôžeme vyhovárať, ak sa nám už po stýkrát nepodarilo skončiť s fajčením. Leví podiel na skutočnom zdroji závislosti majú opäť okolie, vplyv prostredia, výchovy, možnosti. Je to veľmi podobné ako pri iných psychických poruchách.
Svoju úlohu pochopiteľne hrajú aj zvyky v rodine, vzorce správania, prístup k životu, strave, pohybu. Takže keď hovoríme o dedičnosti, je potrebné si uvedomiť, že okrem odovzdávania genetického materiálu rodičia zároveň nepriamo vytvárajú potomkom aj ich vonkajšie prostredie.
Na Babywebe tiež nájdete:
Čo by ste mali vedieť o vrodených vývojových poruchách
Tripple test – strašiak alebo pomocník?
Po kom to dieťa je?
Prevencia na prvom mieste
Čo teda poradiť Lenke? Určité riziko, že psychická choroba či porucha prepukne znova, ak sa v rodine už niekedy vyskytla, skutočne existuje. Zatiaľ však pri žiadnej psychickej poruche neboli objavené konkrétne a jasné dedičné príčiny a dedičnosť preto skôr závisí od súboru niekoľkých vlôh, ktoré sa môžu, ale nemusia prejaviť.
Vo všeobecnosti platí, že vplyv prostredia zostáva v rozvoji psychických chorôb na prvom mieste. Najväčší význam má teda, tak ako v iných prípadoch, prevencia a vyhýbanie sa rizikovým faktorom. Najlepšou cestou je snažiť sa zachovať si svoje psychické zdravie, pestovať si duševnú pohodu, relaxovať a vyhýbať sa zbytočným rizikovým vplyvom.