Zimná epidémia gastroenteritídy: Vieme si umývať ruky?

Hnačky a vracanie nemusia byť len letná záležitosť, za ktorou stoja „pokazené“ potraviny. Gastroenteritída útočí aj v zime a u detí do troch rokov môže spôsobiť i vážne problémy spôsobené dehydratáciou.

shutterstock_1680053455-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Každým rokom Európu zachváti zimná infekcia gastroenteritídy. Spravidla vrcholí začiatkom januára. V zime a vo vlhku si totiž hovejú rotavírusy, ktoré bývajú hlavnými vinníkmi týchto infekcií predovšetkým u najmenších detí. Zraniteľné sú hlavne dojčatá, ktorých imunitný systém ešte nie je zrelý. Gastroenteritídy sa prejavujú najčastejšie horúčkou a intenzívnymi hnačkami. Stolica je riedka až tekutá a dieťa často i vracia. Tento zápal žalúdka a tenkého čreva nebýva nijako závažný a symptómy odznejú zvyčajne po troch až piatich dňoch.

Nepodceňujme prísun tekutín

Podceňovať by sa však táto choroba rozhodne nemala. Zvlášť u detí do troch rokov totiž hrozí pri častých hnačkách dehydratácia. Ak sa jej nezamedzí, môže malý pacient skončiť v nemocnici na infúzii. Preto je od prvých príznakov potrebné piť dostatočné množstvo vody. Pre deti do troch rokov existujú i špeciálne rehydratačné roztoky obsahujúce minerálne látky a cukry, ktoré nahradia organizmu ich stratu. Pre dojčatá lekár predpíše špeciálne mlieko bez laktózy, dojčené deti sú perfektne saturované materským mliekom. Rozhodne sa treba vyvarovať rôznych ovocných štiav. Deti staršie ako šesť mesiacov by mali dodržiavať diétu.

Očkovanie všetko nezachráni

Aj keď existuje očkovanie proti rotavírusom, neznamená to absolútnu ochranu. Je prínosom hlavne pre tie najmenšie deti, ktoré sú zvlášť ohrozené dehydratáciou. Ušetrí im to prípadný pobyt v nemocnici. Gastroenteritídu však môžu spôsobiť aj iné vírusy, napríklad norovírusy, a proti nim sa očkovať nedá. A potom sú tu ešte baktérie, napríklad salmonely alebo Escherichia coli, ktoré tiež vyvolávajú hnačkové ochorenia. Preto je potrebné brániť sa aj inak.

Dôležitá je prevencia a k nej patrí dôsledné dodržiavanie hygienických návykov, aby sa zamedzilo fekálno-orálnemu prenosu. Zásadné je časté a dôkladné umývanie rúk. Po prebaľovaní dieťaťa, pred prípravou jedla atď. Nestačí však ruky len opláchnuť, ale poriadne poumývať mydlom, aspoň 15 sekúnd. Nezabudnime dôkladne namydliť a umyť miesta medzi prstami, okolie nechtov, dlane a chrbty rúk až po zápästia. Následne ruky oplachujeme pod tečúcou vodou aspoň 10 sekúnd. Ideálne ich osušíme papierovou utierkou.

Vlhčené obrúsky sú len provizórium

Nestačí však, keď si budú dokonale umývať ruky iba rodičia. Je potrebné naučiť to i dieťa. Vo veku troch-štyroch rokov je na to dostatočne zrelé. Uľahčíme mu to tým, že mu pripravíme stoličku, aby sa pri umývadle dokázalo obslúžiť samo. Na prechádzke alebo v aute sa musíme uspokojiť iba s vlhčenými obrúskami. Sú účinnou náhradou, všetky choroboplodné zárodky však zlikvidovať nedokážu. Mydlo s vodou rozhodne nezastúpia. V období epidémií, prípadne ak sa vyskytne gastroenteritída v našom okolí, kontrolujeme dodržiavanie hygieny o čosi dôslednejšie. Rotavírus je totiž poriadne zákerný a výnimočne odolný. Dokáže prežívať i šesťdesiat dní na prebaľovacom stole. Norovírus nie je taký „dlhoveký“, prežíva okolo sedem dní na rôznych predmetoch.

Čítajte tiež:

Opatrnosti nie je nikdy dosť

Ak sa chceme vyhnúť tomu, aby staršie choré dieťa nakazilo ostatných členov rodiny, hlavne tých najmenších, starostlivo omyjeme predmety, ktorých sa dotýka. Ide hlavne o hračky, ktoré by si súrodenci v takej situácii nemali požičiavať. Bolo by dobré aj to, keby chorý používal pár dní iba svoj vlastný príbor. Neznamená to však zavrieť dieťa do karantény. Medzi ľudí pokojne môže ísť, ak mu je dobre, je tu však riziko, že pri oslabenom organizme by mohlo niekde ešte niečo chytiť. A tiež roznášať. Treba počítať aj s tým, že človek je už nakazený ešte pred tým, než sa objavia prvé príznaky ochorenia, a je nákazlivý ešte niekoľko dní po uzdravení.

Probiotická kúra rozhodne neškodí

„Odporučil by som rodičom, aby začiatkom zimy nasadili svojim deťom probiotickú kúru,“ radí francúzsky pediater Marc Sznajder. Z výsledkov nedávnych štúdií vyplýva, že niektoré probiotiká, konkrétne kvasinkové probiotiká obsahujúce kmeň Saccharomyces boulardii, bývajú účinné nielen v prevencii akútnej gastroenteritídy u detí, ale skracujú i trvanie hnačky a jej intenzitu tým, že priaznivo pôsobia na črevnú mikroflóru.

Probiotiká sú i vhodným doplnkom pri rekonvalescencii po tejto chorobe. Ak sa však hnačkové ochorenie opakuje priveľmi často, môže mať aj iné príčiny, po ktorých treba zapátrať. „Môže to byť napríklad aj nedostatok železa,“ uvádza doktor Sznajder. „Železo je nevyhnutné na správne fungovanie imunitného systému a jeho nedostatok znamená, že organizmus sa nedokáže proti vírusom primerane brániť.“

1.11.2023 1:47| autor: Helena Chvojková 

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist