babyweb.sk > Žena > Zdravá a fit > Zatočte s chrípkou!
Zatočte s chrípkou!
Chrípková epidémia prichádza pravidelne v zimných mesiacoch. Neliečená chrípka môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie. Viete ako sa pred ňou ubrániť?
Chrípka je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie dýchacích ciest, prenášané vzduchom a slinami, tzv. kvapôčkovou infekciou. Stačí teda, keď si s chorým podáte napríklad ruku, alebo si vo vašej prítomnosti kýchne, preto je potrebné sa v tomto období čo najmenej zdržiavať v priestoroch, kde sa zhromažďuje veľké množstvo ľudí.
Máte chrípku!
Choroba sa začína rýchlo (inkubačná doba, resp. čas od nakazenia až po vypuknutie choroby je od 18 do 72 hodín), zimnicou, pocitom ťažoby až vyčerpania, malátnosťou, zvýšenou teplotou, alebo horúčkou, bolesťami svalov, kĺbov a celého tela. Ak máte pocit, že vás prešiel parný vale, je to isté – máte chrípku!
Aké lieky pomôžu?
Chrípka je infekčná choroba, na ktorú ani v dnešnej dobe neexistuje účinný preparát, ktorý by zaberal konkrétne na toto ochorenie. Všeobecne sa na jej liečbu odporúčajú lieky voľne dostupné v lekárňach. A to najmä lieky na zmiernenie bolestí hlavy, svalov a zníženie teploty. Vhodné je aj podávanie vitamínov, najmä vitamínu C.
Lekár ku nim pridáva aj iné lieky, v súvislosti s ostatnými súvisiacimi komplikáciami, ako napríklad bolesti hrdla, kašeľ, či výtok z nosa. V niektorých krajinách sú k dispozícii aj určité antivirotiká, ktoré však môžu mať nepriaznivé neurologické a gastrointestinálne účinky. Antibiotiká sú na liečbu chrípky absolútne neúčinné a preto ich lekári na toto ochorenie ani nepredpisujú.
Nepodceňujte chrípku – môže zabíjať!
V dnešnej dobe je veľa ľudí, ktorí si nechcú dovoliť vymeškať z práce a tak chrípku jednoducho „prechodia“. Mnoho ľudí si myslí, že keď na toto ochorenie nie sú potrebné antibiotiká, nie je tak závažné, aby museli kvôli tomu ostávať doma v posteli. Chrípku však netreba podceňovať. Jej zákernosť spočíva v tom, že v prípade nedoliečenia môžu nastať vážne komplikácie, ktoré môžu skončiť dokonca tragicky.
Chrípka môže dôjsť tak ďaleko, že spôsobí zápal pľúc, alebo dokonca zápal srdcového svalu, ktorý je životu nebezpečný a nezriedka končí smrteľne. Taktiež sa môže zápal cez miechu rozšíriť až do mozgu a spôsobiť tak ťažké, trvalé poškodenie zdravia, alebo takisto smrť. Väčšina ťažkých stavov, či úmrtí spôsobených týmto vírusovým ochorením, je však zaznamenaných u zdravotne rizikových skupín obyvateľstva, ktoré sú voči infekčným, ale aj akýmkoľvek iným ochoreniam, menej imúnne, ako zdraví jedinci.
Rizikové skupiny
Nie pre všetkých je však chrípka rovnako nebezpečná. Zdraví mladí ľudia sa z nej vo väčšine prípadov dokážu dostať v priebehu jedného, maximálne dvoch týždňov. Avšak sú jedinci, ktorí majú organizmus oslabený, resp. ešte nemajú dobre vyvinutú imunitu.
Do týchto rizikových skupín patria malé deti od narodenia až do asi 6 rokov veku, starší ľudia nad 60 rokov, jedinci s poruchami imunity, pacienti so závažnými chronickými ochoreniami, najmä ochoreniami dýchacích ciest, poruchami kardiovaskulárneho systému, zníženou imunitou organizmu, cukrovkou, ale aj zdravotnícky personál, ktorý dennodenne prichádza do kontaktu s chorými.
Ako možno chrípke predísť?
K preventívnym opatreniam patrí zvyšovanie celkovej odolnosti organizmu otužovaním, pravidelným cvičením, pobytom na čerstvom vzduchu, primeraným oblečením, častým vetraním, zvýšeným príjmom vitamínov a minerálov. V chrípkovej sezóne je potrebné obmedziť návštevu hromadných podujatí.
V prevencii sú účinné aj niektoré homeopatiká, či prírodné výťažky z rastlín vo forme sirupov, napríklad echinacea.
Čítajte tiež:
- Chrípka a prechladnutie v tehotenstve
- Očkovanie počas tehotenstva a v období dojčenia
- Nádcha a zápaly dýchacích ciest u detí
7 rád, ako sa vyhnúť chrípke!
1. Každoročná vakcinácia, očkovanie.
2. Dekontaminácia, umývanie rúk – jednoduchý a najvýznamnejší postup na zabránenie šírenia infekčných ochorení. Zabráni až z 80% šíreniu infekcií – časté umývanie rúk mydlom a vodou 20 sekúnd, alkoholové dezinfekčné prostriedky, gély.
3. Respiračná hygiena – kýchanie, kašľanie, smrkanie, hovorenie – vreckovky, rúška.
4. Individualizovať riad (jedlo, pitie), uteráky… časté vetranie, upratovanie.
5. Nenavštevovať osoby, ktoré majú chrípku, miesta kde sa zdržiavajú pacienti s chrípkou – obmedziť návštevu ambulancií v chrípkovej sezóne na nevyhnutné minimum.
6. Vyhýbať sa veľkým davom, zhromaždeniam.
7. Samozrejmosťou, ktorá pomáha nielen pri prevencii chrípky, je dodržiavanie správnej životosprávy zameranej na posilňovanie imunity. (Radí MUDr. Peter Lipták.)
Funguje očkovanie?
Očkovanie proti chrípke sa vo všeobecnosti odporúča najmä rizikovým skupinám. To totiž pôsobí tak, že zvyšuje imunitu organizmu voči tomuto ochoreniu. Je však známe, že vírus chrípky sa mení a každú jeseň ku nám zavíta jeho nová mutácia, resp. podoba. Je preto potrebné, aby farmaceutické spoločnosti každoročne vyvíjali nové vakcíny a prispôsobovali účinnosť ich obsahu súčasnému vírusu. WHO – svetová zdravotnícka organizácia na začiatku každého roka určuje tri najpravdepodobnejšie vírusy, ktoré budú hrozbou budúcej chrípkovej sezóny.
Najvhodnejšie mesiace na očkovanie sú september, október, november. Po zaočkovaní sa protilátky v ľudskom organizme vytvoria do 10 až 14 dní. Treba dodať, že očkovanie neposkytuje stopercentnú ochranu pred chrípkou. Aj zaočkovaný jedinec sa môže nakaziť. V jeho prípade, by však ochorenie malo mať miernejší a kratší priebeh.
Ako sa najlepšie vyliečiť?
Chrípka sa musí v prvom rade vyležať. Je potrebné dodržiavať tiež liečebný režim stanovený lekárom. Odporúča sa aj podávať väčšie množstvo tekutín, najmä teplých (nie horúcich) čajov s medom a citrónom. Taktiež je vhodný zvýšený príjem vitamínov v prírodnej podobe, ale je možné prijímať vitamíny aj vo forme tabletiek. Nezabúdajte však, že chrípka je infekčné ochorenie, ktoré môže mať vážne komplikácie a preto je potrebné dodržiavať kľudový režim a zostať pár dní v posteli.
Zdroje: http://www.ruvzpo.sk/novinky/41.htm, http://www.zzz.sk/?clanok=7, http://detskechoroby.rodinka.sk/index.php?id=373, http://liptak.blog.sme.sk